Vplyv koronavírusu na vaše financie

1
Začiatkom marca zasiahla Slovensko epidémia koronavírusu. Mnohí ľudia museli prestať chodiť do práce, čo má veľký vplyv na rodinné financie. Mnoho otáznikov visí nad tými, ktorí splácajú hypotéku. Mnohí zaznamenali veľký pokles na investičných účtoch. Mnohí si kladú otázky, aké rozohodnutia majú prijať, aby svoje financie čo najviac ochránili.

 

MÁM HYPOTÉKU

Ak váš príjem klesol, skôr ako sa dostanete do ťažkostí so splácaním, začnite komunikovať s bankou. Banka má viacero možností, ako vám vyjsť v ústrety: Viac o téme, ako riešiť problém so splácaním sme písali v článku: Čo robiť ak nevládzem splácať úver
 

 
Najdôležitejšie je, nedostať sa do omeškania. Akonáhle sa z vás stane neplatič, banka už nemusí byť ústretová pri hľadaní riešenia. Navyše sa vám začnú nabaľovať ďalšie náklady, ako poplatky za upomienky.

Ak ste si doteraz sporili na horšie časy, využite nasporené peniaze na splátky hypotéky.

MÁM VIACERO ÚVEROV

Teraz je čas na spojenie (konsolidáciu) všetkých úverov, ktoré máte (kreditná karta, spotrebný úver, lízing, nákup na splátky) do jedného lacnejšieho. Ušetríte na úrokoch i poplatkoch a vaša splátka bude nižšia ako keď splácate drahé úvery. Pokiaľ sa rozhodnete pre maximálnu možnú splatnosť, výška vašej mesačnej splátky bude ešte nižšia. Určite nečakajte, kým sa dostanete do situácie, že nebudete vedieť splácať svoje záväzky. Riešte svoju situáciu čím skôr, aby ste sa nedostali na zoznam neplatičov. Viac o konsolidácii sme písali aj v článku: Konsolidácia úverov - takto je možné ušetriť až 13 920 eur – reálny prípad
 

MÁM INVESTÍCIE V PODIELOVÝCH FONDOCH

Ak investujete do akciového podielového fondu resp. do indexového ETF fondu, hodnota vašej investície aktuálne veľmi poklesla. Nepodľahnite však emóciám, je to len fiktívna strata. Pokiaľ vydržíte a podiely nepredáte, o niekoľko mesiacov budete znova v pluse. Epidémia koronavírusu skončí a svet sa vráti do normálu. Firmy obnovia svoju produkciu a akciové trhy začnú opäť rásť. Všetci odborníci na investovanie sa zhodujú v tom, že práve teraz je vhodný čas na nákup akcií, pretože ich nakupujete lacno.

MÁM 2. a 3. DÔCHODKOVÝ PILIER

Pokiaľ si sporíte v 2. či 3. dôchodkovom pilieri v akciových alebo indexových fondoch, určite teraz svoje úspory nepresúvajte do garantovaných fondov. Nerobte nič. Na presun je najmenej vhodný čas. Vydržte, po období poklesu príde opäť obdobie rastu. Ak by ste svoje úspory presunuli do garantovaných fondov, s najväčšou pravdepodobnosťou by ste zmeškali rastové obdobie, počas ktorého by sa vaše investície v akciových a indexových fondoch zotavili. Ak máte do dôchodku ešte desiatky rokov, je to dosť dlhá doba, aby sa vaše úspory zhodnotili bez ohľadu na tento krátkodobý pokles.

Ak si sporíte v garantovaných fondoch, zvážte presun do indexového alebo akciového fondu. Teraz je ten vhodný čas. Za relatívne nízku cenu dokážete nakúpiť veľa podielov. Samozrejme, platí to pre tých, ktorí majú do dôchodku ešte aspoň 10 rokov.

ZAČNITE ŠETRIŤ

Pokiaľ nemáte vytvorenú potrebnú rezervu, ktorá by mala pokryť vaše výdavky počas 6 mesiacov, snažte sa ju doplniť. Obmedzte výdavky, ktoré sú zbytočné. Neplaťte za služby, ktoré nepotrebujete. Nájdite si lacnejšie služby. Tipy, ako kde môžete ušetriť: Upracte si vo svojich financiach a ušetríte kopec peňazí!,   Ako si optimalizovať svoje výdavky?


Články, v ktorých nájdete viac informácii o tom, aký dopad má koronavírus na naše financie:


Foto: Shopify partners. Burst.shopify.com