Digitálne euro sa zavedie najskôr v roku 2025. Čo o ňom potrebujete vedieť?

26.05.2022 (06:00)
To, či sa o pár rokov dočkáme digitálneho eura zatiaľ nie je rozhodnuté. Digitálne euro je zatiaľ vo fáze skúmania, ktorá bude trvať až do roku 2023.
Až po ukončení fázy skúmania sa rozhodne, či digitálne euro uzrie svetlo sveta. Európska centrálna banka odhaduje, že najskorší termín spustenia bude až v roku 2025.
Výhody digitálneho eura
- Digitálne peniaze umožnia skrátiť trvanie prevodu na sekundy. Klasické platby v rámci Slovenska trvajú zvyčajne jeden pracovný deň. Niektoré banky v roku 2022 uviedli okamžité platby, pri ktorých sa čas prevodu skrátil na niekoľko sekúnd. Avšak tieto bleskové platby si užijete len ak vaša banka aj banka príjemcu tieto okamžité platby spustila. Viac o okamžitých platbách si prečítajte tu. V inom prípade si počkáte deň a ak posielate peniaze v piatok, čakáte až do pondelka. Významné skrátenie transakčnej doby pri digitálnych peniazoch uvidíme aj pri cezhraničných prevodoch.
- Digitálne peniaze majú potenciál takmer okamžite potvrdiť uskutočnenie platby a eliminujú predajcom riziká, že by platba neprebehla. Budú bezdotykové, čo bude výhodou ak by svet opäť postihla pandémia.
- Transakcie digitálnym eurom budú pre obchodníkov lacnejšie ako súčasné kartové aj hotovostné transakcie. Malí obchodníci a živnostníci často tvrdia, že platby kartou neakceptujú práve z dôvodu vyšších transakčných nákladov, ktoré musia platiť banke.
- Používať digitálne euro budú môcť aj tí, ktorí nemajú účet v komerčnej banke.
- Fintechy otvárajú v bankovníctve a poisťovníctve nové obzory
- Ako rozoznáte online podvod? Čo robiť, ak ste niekomu prezradili údaje k vašej karte či do internet bankingu?
- Okamžité platby spustia štyri banky. Platba prebehne v desiatkach sekúnd
Obavy z digitálneho eura
Mnohí ľudia zo zavedenia digitálneho eura žiadne obavy nemajú. Tí, ktorí majú obavy, najčastejšie uvádzajú:- digitálne euro bude znamenať zánik hotovosti
- nedostatočná ochrana súkromia pri platbách
Ďalšou obavou môže byť volatilita. Keď sa pozrieme, ako kolíše hodnota bitcoinu, alebo iných digitálnych súkromných kryptomien, je to ako jazda na húsenkovej dráhe. Toto sa digitálneho eura netýka. Kurz bude rovnaký, ako papierového eura a na menovú politiku a stabilitu bude dozerať centrálna banka.
Digitálne euro zďaleka nebude prvá digitálna mena vo svete. Okrem súkromných digitálnych kryptomien, digitálne peniaze už fungujú napríklad na Bahamách, v Nigérii a pilotne aj v Číne.
Zdroj: Národná banka Slovenska, Foto: Ivan Sedlák
Tweet