Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o hypotékach
Na Vaše otázky až do 29.10.2017 odpovedá Dušan Slimák, vedúci odd. implementácie a metodiky úverov pre fyzické osoby Tatra banky.
-
29.10.2017 - Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na radu ohľadom hypotéky a víz. Chystáme sa s priateľom zobrať si hypotéku na kúpu bytu. Je možné dostať ročné študentské alebo pracovné víza v Indonézii a Austrálii aj v takejto situácii?
31.10.2017 - Dobrý deň, odporúčame Vám, aby ste kontaktovali veľvyslanectvo danej krajiny, ktoré Vám bude vedieť poskytnúť viac informácií k podmienkam získania víz.
-
28.10.2017 - Dobrý deň, ak by som si chcel kúpiť byt v novostavbe, ktorá ešte nestojí, je možné financovať jeho kúpu hypotékou?
31.10.2017 - V prípade, že je daná novostavba nastavená v banke ako developerský projekt, určite áno. Takéto financovanie zvyčajne býva postupné. Banka posiela peniaze priamo developerovi v zmysle dohodnutých podmienok medzi vami a developerom v Zmluve o budúcej kúpnej zmluve. Pokiaľ spolupráca developera s bankou nastavená nie je, zvyčajne banky takúto nehnuteľnosť zafinancujú až po kolaudácii bytu.
-
27.10.2017 - Vydáva každá banka hypotekárny certifikát?
31.10.2017 - Nie, štandardne banky certifikát nevydávajú. V Tatra banke namiesto certifikátu môžete získať záväznú ponuku. Avšak až podpísaná úverová zmluva je pre vás zárukou, že banka vám úver skutočne poskytne a nebudú sa meniť podmienky (napríklad výška úveru, sadzba... ).
-
26.10.2017 - Bývam v prenajatom byte a chcem sa pustiť do stavby domu. Môžem pri hypotéke ručiť aj stavebným pozemkom, na ktorom ešte nič nie je postavené? Ďakujem.
31.10.2017 - Dobrý deň, v prípade, že ide o stavebný pozemok a má vysporiadanú prístupovú komunikáciu, tzn. je dostupný z obecnej cesty alebo má vyriešené právo prechodu cez iný pozemok, je možné ho využiť ako zabezpečenie úveru. Počítajte však s tým, že voči pozemku nedostanete 100 % z jeho hodnoty. Štandardne sa pohybuje financovanie medzi 50-60 % z hodnoty založeného pozemku. Rovnako ak chcete hypotéku s účelom výstavba, je potrebné mať stavebné povolenie a projekt s rozpočtom, aby banka mohla určiť investičný zámer a budúcu hodnotu domu. Založením pozemku sa zaviažete banke, že v budúcnosti založíte aj dom, ktorý na ňom bude stáť.
-
24.10.2017 - Chcem si kúpiť byt, no obávam sa, že môj príjem nebude dostatočný. Môžem k hypotéke použiť ručiteľa?
27.10.2017 - Dobrý deň, v prípade, že váš príjem nie je dostatočný, môže do úveru pristúpiť spoludlžník. V Tatra banke akceptujeme až 3 spoludlžníkov. Ak je spoludlžník ženatý/vydatá, automaticky sa stáva spoludlžníkom aj jeho manžel/manželka. So spoludlžníkom máte rovnaké práva a povinnosti. Pre účely výpočtu a schválenia úveru sa príjmy účastníkov spočítavajú a odpočítajú sa výdavky, ich životné minimum a povinná rezerva, ktorá je aktuálne vo výške 10 % z rozdielu spoločného príjmu a životného minima.
-
23.10.2017 - Dobrý deň, chcem sa opýtať, čo sa stane v prípade, ak nevyčerpám schválenú hypotéku v stanovenej lehote 6 mesiacov z toho dôvodu, že predávajúci bytu odstúpi od zmluvy alebo sa rozhodne nehnuteľnosť nepredať? Mám voči banke záväzky, alebo sa dá odstúpiť od schváleného úveru? Aj v takom prípade musím splácať úver, alebo sa to dá stornovať? Ďakujem.
27.10.2017 - Dobrý deň, ak klient v zmluvne dohodnutej lehote nesplní podmienky a nepožiada o čerpanie úveru, zmluvný vzťah skončí a nevznikajú žiadne ďalšie práva a povinnosti pre zmluvné strany.
-
22.10.2017 - Čo sa dokladuje v prípade, ak chcem vziať hypotéku na nehnuteľnosť, na ktorú mám aj 100% hotovosť, ale kvôli výhodnej sadzbe na vklade aj hypotéke sa mi to viac oplatí?
27.10.2017 - V prípade hypotéky je vždy potrebné ručiť nehnuteľnosťou. Finančné prostriedky, ktoré máte, teda nehrajú rolu pri schvaľovacom procese a nie je potrebné ich dokladovať. Ak máte vlastné financie, môžete tiež kúpiť nehnuteľnosť za vlastné a následne si túto investíciu prefinancovať hypotékou. Dokladovanie tak bude pre vás jednoduchšie, lebo ako nový vlastník nehnuteľnosti už podpisujete záložné zmluvy vy a nemusíte sa prispôsobovať strane predávajúcich.
-
21.10.2017 - Dobrý deň, chcem sa spýtať: je možné preniesť (refinancovať) hypotekárny úver do inej banky aj do jedného roka od poskytnutia? Potrebujem ale, aby banka nepotrebovala dokladovať príjem. Ďakujem.
27.10.2017 - Dobrý deň, každá banka má podmienky nastavené inak. Do Tatra banky viete preniesť hypotéku so zjednodušeným dokladovaním, ak ju splácate minimálne 10 mesiacov. V takomto prípade nepredkladáte potvrdenie o výške príjmu, avšak banka aj napriek tomu skúma, či ste zamestnaný v trvalom pracovnom pomere, resp. podnikáte.
-
17.10.2017 - Dobrý večer prajem. Chcel by som od suseda kúpiť časť lesa, no nemám dosť peňazí. Môžem použiť aj hypotéku na les? Ďakujem vám.
19.10.2017 - Dobrý deň, hypotéky musia byť zabezpečené tuzemskými rezidenčnými nehnuteľnosťami. Ak teda chcete kúpiť časť lesa, odporúčame založiť ako zabezpečenie inú nehnuteľnosť, napríklad váš rodinný dom alebo byt a požiadať o Americkú hypotéku, pri ktorej nedokladujete účel.
-
16.10.2017 - Hľadám možnosť, ako prefinancovať celú hodnotu kupovanej nehnuteľnosti. Je možné napríklad založiť inú, výrazne hodnotnejšiu nehnuteľnosť (ako tú, ktorú kupujem) a získať tak vyššiu hypotéku?
19.10.2017 - Dobrý deň. Ak máte takúto možnosť, je to ideálne riešenie. Založením dvoch nehnuteľností máte možnosť financovať celú kúpnu cenu a môžete získať lepšie podmienky na úvere. Po čase, keď sa zostatok úveru zníži, môžete požiadať banku o vyňatie danej nehnuteľnosti a ručiť ďalej už len svojou kúpenou nehnuteľnosťou.