Financie: Na čo nezabudnúť pred cestou do zahraničia

Autor: redakcia
27.06.2023 (09:00)

Popri balení kufrov si nezabudnite vybaviť potrebné finančné záležitosti ešte doma. Pripravili sme pre vás niekoľko užitočných tipov, na čo určite netreba zabudnúť.

V dnešnej globalizovanej spoločnosti odpadá mnoho starostí pri cestovaní, po Európe si vystačíte aj s občianskym preukazom a medzinárodne akceptovanú platobnú kartu vám prijmú takmer všade.

Pred cestou do zahraničia:

  • skontrolujte si platnosť platobnej karty
  • skontrolujte si nastavenie limitov na platobnej karte
  • naplánujte si výdavky vopred ponechajte si na účte dostatočný zostatok
  • overte si výšku poplatku za výber hotovosti z bankomatu v zahraničí
  • zistite si, či sa v krajine kde sa chystáte nachádza sesterská banka, výbery z jej bankomatov budú lacnejšie
  • uložte si do telefónu číslo na infolinku vašej banky
  • nezabudnite sa pred cestou poistiť

V zahraničí

  • Využite výhody debetnej i kreditnej karty. Pri platbách vyžadujúcich depozit plaťte kreditkou, obchodník tak nebude zbytočne blokovať vaše osobné finančné prostriedky.
  • Ak cestujete s väčšou hotovosťou, rozdeľte si ju a majte peniaze uschované na viacerých miestach. Rovnako tiež nenechávajte debetnú a kreditnú kartu spoločne v jednej peňaženke.
  • V prípade, že vám bankomat nevydá pri výbere peniaze, spojte sa bezodkladne s najbližšou pobočkou banky alebo miestnou políciou.
  • Ukradnutú alebo stratenú kartu, prípadne zabudnutý PIN riešte obratom so svojou bankou, infolinka na blokáciu je v nonstop prevádzke. Kartu môžete zablokovať aj v apke.

Myslieť treba aj na prípadné nepríjemné situácie, ktoré vás môžu v zahraničí postretnúť. „Nezabudnite si poznačiť kontaktné údaje na vašu banku, na ktorých môžete oznámiť prípadnú stratu, krádež alebo odcudzenie vašej platobnej karty. V prípade, ak nemáte nastavené notifikácie o pohyboch na účte či platobnej karte, nastavte si bezplatné push notifikácie, prostredníctvom ktorých budete mať k dispozícii informácie o každom pohybe na vašom účte či platobnej karte. Zvýšite tým bezpečnosť využívania platobného prostriedku a pri akejkoľvek nezrovnalosti viete okamžite reagovať a bezodkladne danú skutočnosť v banke reklamovať,“ radí JUDr. Sylvia Ďatelinková, právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie.

Potrebujem aj kreditku, alebo mi postačí debetka?

Pri platbe debetnou kartou čerpáte vaše peniaze z bežného účtu. Naopak, kreditná karta je platobná karta, ktorá pri platení využíva peniaze požičané od banky. Debetnú kartu dostanete automaticky k bežnému účtu, o kreditnú kartu treba požiadať a musí prejsť schvaľovacím procesom. Ak ju teda chcete, nenechávajte si to na poslednú chvíľu. "Schvaľovanie kreditnej karty je do max. 24 h, ale väčšina žiadostí je schvaľovaná do niekoľkých minút. Vydanie kreditnej karty, plastová karta je doručovaná do 10 kalendárnych dní," upresňuje Dominik Miša, hovorca VÚB banky.

Ak ste si vybavenie kreditky nechali na poslednú chvíľu, môžete požiadať o expresné vydanie, ktoré je vo VÚB do 3 pracovných dní, rátajte však s poplatkom 15 eur.

Najrýchlejšie sa dostanete ku kreditnej karte, ktorá má len digitálnu podobu, čiže je bezplastová. Keď vám ju schvália, uvidíte ju vo svojom internet bankingu resp. v apke, môžete si ju pridať do Apple/Google Pay a používať ju na platby takmer okamžite.

Kreditku využijete predovšetkým tam, kde obchodník vyžaduje garanciu alebo zálohu, ako napríklad v hoteloch alebo v požičovniach áut, na nákup leteniek. Debetná karta je zase vhodná na platby u obchodníkov ale aj na výbery hotovosti z bankomatov s výhodnejším kurzom ako v zmenárni.

Potrebujem hotovosť?

„V prípade, ak cestujete do krajín, ktoré nemajú dostatočne širokú infraštruktúru platobných systémov, odporúčam cestovať s celosvetovo obchodovateľnou menou, ako americký dolár či euro,“ radí S. Ďatelinková. Euro resp. dolárová hotovosť sa odporúča aj pri cestách do exotiky, pretože niektoré meny nemožno zameniť na Slovensku.

Ale aj v krajinách, kde bežne zaplatíte kartou, má zmysel mať so sebou lokálnu hotovosť, ktorá sa hodí pri drobných výdavkoch na zmrzlinu, či na zaplatenie parkovného.

Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit banky odporúča platiť v hotovosti aj za taxík: "V prípade taxi služieb sa, bohužiaľ, často stávajú podvody, vodič môže napríklad naúčtovať oveľa vyššiu sumu alebo vybrať správnu sumu, ale v inej mene. Ak nie je možné platiť v hotovosti, starostlivo si skontrolujte sumu a menu, než platbu odsúhlasíte."
 
Foto: redakcia