Funkcie bankomatu sa rozširujú a sú flexibilnejšie

Autor: Andrej Dorič
10.07.2012 (07:00)

Bankomat už dávno nie je iba stroj na vydávanie hotovosti. Môžete si v ňom dobiť kredit či zmeniť PIN, ale aj požiadať o úver. BANKY.sk zisťovali aké rozdiely sú vo funkciách bankomatov v jednotlivých bankách.  
 
Niekoho môže potešiť alebo aj prekvapiť, keď po zasunutí karty vám na obrazovke bankomatu svieti vaše meno aj s privítacou formulkou. Túto funkciu, keď bankomat spozná klienta ponúka ČSOB. V tejto banke si môžete v bankomate zrýchlene bez dlhého vyťukávania vybrať aj sumu, ktorú radi vyberáte cez voľbu „Váš posledný výber“.

Keďže ČSOB skupina má okrem banky aj poisťovňu bankomat je pripravený aj na cross-selling. Môžete si cez neho objednať a zaplatiť cestovné poistenie. Cenu poistenia uhradíte platobnou kartou a ako doklad o poistení vám slúži potvrdenka z bankomatu. „Klienti aj neklienti môžu dokonca požiadať prostredníctvom bankomatu o úver,“ dodáva Zuzana Eliášová, hovorkyňa ČSOB. 

V bankomatoch Slovenskej sporiteľne vás môže potešiť možnosť výberu nominálu bankovky. Ak nechcete mať v peňaženke iba 50 eurové bankovky vyberiete si dvadsiatky. K bežným službách v tejto banke patrí aj overenie zostatku na účte, dobitie mobilného kreditu či zmena PIN na karte. 

Ale pozor zmena PIN či prezretie si zostatku na účte nemusí byť zadarmo. Viac o poplatkoch za tieto služby nájdete tu a tu.

Neprehliadnite Slovenská sporiteľňa ponúka pre svojich klientov aj ďalšie služby ako sú prezeranie si histórie obratov na vašom účte, zadávanie jednorazový prevodný príkaz na úhradu či požiadať o spotrebný úver, kreditú kartu či povolené prečerpanie. „Predschválené limity sa zobrazujú iba vybraným klientom Slovenskej sporiteľne,“ upozorňuje Milan Bednár, vedúci oddelenia kartových produktov Slovenskej sporiteľne.

Konkrétnu sumu si môžete vybrať aj z bankomatov UniCredit Bank. Okrem toho si môžete dobiť kredit u všetkých mobilných operátorov, získať prehľad o aktuálnom zostatku na účte. Cez bankomat získate aj prehľad o zostatku úverového rámca pri kreditnej karte, ktorý si môžete aj vytlačiť. „Obľúbenou funkcionalitou, ktorú naši klienti využívajú, je aj zmena PIN-kódu na platobnej karte,“ informuje Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank.
Zdroj: banky, Foto: Ivan Sedlak