Pádov akcií bude viac. No nebojte sa toho

16.2.2018

Náhly a relatívne rázny pokles akciových trhov začiatkom februára podľa všetkého neznamená, že sa blíži ďalšia kríza, že si treba vybrať úspory z akciových fondov alebo presunúť peniaze v rámci 2. piliera do garantovaných fondov. Predpokladáme, že akciové trhy budú aj naďalej rásť a budú zarábať lepšie, ako dlhopisy. No je pravda, že dôvera investorov sa naštrbila a výkonnosť bude nižšia, ako vlani.

Prečo trhy kolíšu alebo bitka býkov a medveďov

Akciové trhy zaznamenávajú korekcie, alebo ak chcete dočasný pokles v rámci rastúceho trendu pomerne často. Nevyvíjajú sa priamočiaro. Pokles o päť a viac percent nastáva v priemere 2 až 5 krát za rok. Pokles presahujúci desať percent sa deje 1 až 3 krát za rok. Menej častý je pokles o 15 a viac percent. Pád o 20 a viac percent je už závažný a nazýva sa aj „medvedí trh“. Naopak, nárast z dna medvedích trhov o viac ako 20 percent sa označuje zas ako „býčí trh“. Ten aktuálny býčí trh zažívame od marca 2009, kedy sa trhy začali spamätávať po veľkej finančnej kríze z rokov 2007-2008. Rast teda trvá už takmer deväť rokov a priniesol americkým akciovým trhom nárast o približne 300%. Ide o jeden z najdlhšie trvajúcich býčích trhov v histórii. Zvyčajne majú býky prevahu nad medveďmi 3 až 6 rokov. Býčie trhy však neumierajú na vysoký vek, to samo o sebe nestačí. Medvedí trh zvyčajne nastáva až s príchodom ekonomickej recesie, či finančnej krízy. Inými slovami pri výraznom spomalení ekonomiky.

Pád ako príležitosť pre nákup

Aktuálna korekcia trhov bola na úrovni do 10 percent. Nesignalizuje príchod medvedích trhov a pravdepodobnosť recesie ostáva v dohľadnom období podľa viacerých indikátorov stále nízka. Trhy týmto poklesom z predchádzajúceho maxima iba naplnili definíciu klasickej korekcie - nastáva relatívne často po výraznom raste - a vo všeobecnosti sa jej preto netreba obávať. Pokles, naopak, predstavuje príležitosť pre nákup, keďže ekonomické prostredie ostáva priaznivé a zisky spoločností robustne rastú. Februárový pokles trhov spôsobil teda paradoxne silný rast ekonomiky, a nie jej pokles. Konkrétne napríklad údaje z amerického trhu práce. Okrem hlásenia o väčšom, než očakávanom počte nových pracovných miest za predchádzajúci mesiac zaskočila investorov aj správa o rýchlejšom raste miezd zamestnancov. Vyššie platy znižujú ziskové marže firiem. Zároveň priniesli obavy z vyššieho rastu inflácie v USA a tým aj rýchlejšieho zvyšovania úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou Fed. Prišlo teda k určitému vytriezveniu investorov, ktorí počítali s nekonečnou party lacných peňazí. Uvedené predpoklady o inflácii a úrokových sadzbách vytlačili trhové úrokové sadzby 10-ročných amerických štátnych dlhopisov nad úroveň 2,8%, kde boli naposledy v roku 2014. Ceny dlhopisov v reakcii poklesli a klesali aj akcie.

Za razanciou poklesu hľadajte stroje

Samotná korekcia teda nie je až tak prekvapivá, ako skôr razancia poklesu trhov. Na prelome 5. a 6. februára sa akciové trhy prepadli v priebehu krátkych časových intervalov dohromady o zhruba 8,3%. Tento „flash crash“ alebo „bleskový pád“ zapríčinili s veľkou pravdepodobnosťou automatizované stratégie riadené počítačmi, ktoré nadobúdajú stále väčší význam na trhu popri ľudských účastníkoch obchodovania. Počítače po obdržaní technických signálov, ktoré sledujú výkyvy akciových trhov, spustili vypredávanie akcií a naraz zaslali predajné príkazy vo veľkých objemoch, čo akcelerovalo pád. Špecifikom posledných dvoch rokov bola aj stádovito využívaná stávka na pokračujúci pokles veľkosti výkyvov trhu. Vzhľadom na to, že ekonomike sa darilo a trhy boli až extrémne pokojné, bola spomenutá stávka aj značne profitabilná. Panikou spôsobená razancia poklesu však viedla k úplnému zlyhaniu tohto obchodu, a likvidácii niektorých produktov finančného inžinierstva, ktoré ho umožňovali realizovať. Rýchle likvidovanie pozícií tejto stávky tiež prispeli k intenzite poklesu.

Akcie zostanú atraktívnejšie než dlhopisy

Je treba priznať, že americké akcie sú už nejakú dobu relatívne drahšie než iné akciové regióny, a to aj v porovnaní s priemerným ocenením z vlastnej histórie. Zvýšená valuácia akcií v neskoršej fáze ekonomickej expanzie je normálna, a americkým akciovým spoločnostiam nemožno uprieť, že sa im darí dosahovať silný rast ziskov. Navyše, pri nízkych úrokových sadzbách sú akcie ešte stále atraktívnejšie než bezpečné štátne dlhopisy s nízkym výnosom, a momentálne akciám v princípe nič nebráni v pokračovaní smerovať nahor a byť neskôr ešte drahšími. Ale aj z dôvodu vyššieho ocenenia je treba počítať s častejšími korekciami, ktoré môže vyvolať akákoľvek zmena v doterajšom optimizme investorov a predpokladov o raste ekonomiky a ziskoch firiem už odzrkadlených v ich cenách. Je možné očakávať aj nižšiu výkonnosť akciových trhov v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi.

autor: Matej Varga, vedúci úseku riadenia investícií
zdroj: Prvá penzijná správcovská spoločnosť