Ponúka dnes niekto odklad splatnosti študentského úveru?

Autor: Mário Skyba
13.10.2015 (15:45)

V súčasnosti majú študentský úver vo svojom portfóliu už len dve banky. Majú v ponuke tiež odklad splátok úveru na dobu po štúdiu? Oplatí sa vôbec takýto odklad?

V minulosti si banky na Slovensku radi zaviazali študentov úverom už počas školy a niektoré ponúkali, že v čase finančných suchôt ako študenti nemusia splácať úver ihneď. Banky tiež radi na splátky počkali až po štúdiu, keď študent začal pravidelne zarábať a splácať.

Dnes môžete požiadať o spotrebné úvery zamerané priamo na vysokoškolákov už len v dvoch bankách - v Slovenskej sporiteľni a v UniCredit bank. Odklad splátok vám umožnia len v jednej z nich, keďže Slovenská sporiteľňa kvôli nízkemu záujmu zo strany študentov túto možnosť už neponúka.

Ako získať najlepšiu hypotéku


UniCredit bank ponúka odklad splátok od 1 do 5 rokov, teda na celé štúdium. Pri úvere 2 000 eur je mesačná splátka úroku cca 14 eur. Nesplácať istý čas požičané peniaze znamená, že budúce splátky budú vyššie, prípadne, že budete úver splácať dlhšie. Výška preplatenia závisí od toho, na aké dlhé obdobie je odklad splátok istiny požadovaný, či si predĺžite splatnosť úveru a či požadujete odklad celej sumy alebo len istiny.

Ďalšie faktory, ktoré vplývajú na výslednú preplatenú sumu, sú tiež výška úveru a výška úrokovej sadzby. Tak ako pri väčšine úverov platí - čím dlhšie úver splácate, tým viac ho preplatíte. Ak by si študent od UniCredit banky požičal 3000 eur na 3 roky a požiadal by o polročný odklad len istiny, úver by preplatil o viac ako 100 eur. Pri dlhšom odklade by suma preplatenia vystúpila na niekoľko stoviek eur.

Poradňa o študentských účtoch a úveroch

Pozor na poplatky

S odkladom splátky úveru sú spojené aj poplatky. Ak o zmenu požiadate až počas splácania úveru, banka to bude považovať za zmenu zmluvných podmienok a naúčtuje si za to poplatok za zmenu zmluvy, ktorý sa pohybuje v desiatkach eur.

Ak o odklad celej splátky (teda istiny aj úrokov) požiadate hneď pri poskytnutí úveru (počas prvých troch mesiacov), na poplatku ušetríte, lebo banka si ho v tom prípade neúčtuje.

Neprehliadnite


Foto: redakcia Banky.sk