Platobné karty a platby za dovolenku
Na vaše otázky odpovedá Rastislav Vallo, vedúci oddelenia platobných kariet Tatra banky od 22.6. do 31.7.2015.
-
11.08.2015 - Dobrý deň. Je možné vydávať vlastné platobné karty, keď nie som banka, ale medzinárodná spoločnosť so sídlom na Seysheloch? Napríklad partnerstvo s MasterCard/Visa.
18.08.2015 - Vlastné platobné karty môže vydávať iba spoločnosť, ktorá je držiteľom licencie od kartových asociácií, ako napríklad VISA alebo MasterCard. V rámci EÚ to môže byť iba platobná inštitúcia.
Neštandardnou alternatívou je, ak platobné karty vydáva banka sprostredkovane pre nebankového partnera za podmienky, že na karte bude uvedený aj certifikovaný vydavateľ (teda banka). -
10.08.2015 - Je podľa Vás dostačujúce keď mám VISU aj MasterCard kartu, ale len debetné? Nie je lepšie zaobstarať si aj kreditnú kartu?
18.08.2015 - Určite je dobré mať aspoň jednu embossovanú platobnú kartu (s reliéfnym písmom). Väčšinu emboss kariet vydávajú banky ako kreditnú kartu. Niektorí obchodníci totiž na určitý typ platieb - rezervácia hotelov, prenájmu vozidla a pod. - neakceptujú vôbec indentované platobné karty a niekedy ani debetné platobné karty. Závisí to od rôznych okolností, na ktoré banka nemá dosah.
Ideálnou kombináciou je mať aj debetnú aj kreditnú platobnú kartu, keďže každá z nich má svoje výhody: kreditná karta klientom umožňuje čerpať finančné prostriedky banky, teda úver. Čo znamená, že banka poskytuje klientom finančnú rezervu či už v nepredvídaných situáciách, alebo aj v prípade momentálneho
nedostatku vlastných finančných prostriedkov.
Poskytuje jej držiteľovi maximálnu flexibilitu v spôsobe využívania - klient sa sám rozhoduje, či chce čerpať úver, kedy ho použije a na akú čiastku v rámci bankou poskytnutého limitu. Rovnako sa rozhoduje aj o spôsobe splácania - v koľkých splátkach,, resp. ako dlho bude vyčerpané prostriedky splácať. Často bývajú na kreditnú kartu naviazané aj ďalšie zaujímavé doplnkové služby ako je cestovné poistenie, vstupy do letiskových salónikov a pod.
Debetná karta je bežný platobný nástroj, ktorý slúži hlavne ako prístup k vlastným peňažným prostriedkom na bežnom účte. Oproti kreditnej karte je napríklad výhodnejšie použiť ju na výbery hotovosti, či už doma alebo v zahraničí, lebo v prípade debetnej karty sú obyčajne výbery hotovosti spojené s nižším poplatkom ako je tomu u kreditnej karty. -
25.07.2015 - Na karte mám uvedenú platnosť 08/2015. Dokedy budem môcť platiť kartou? Bude mi kartu akceptovať aj hotel, ak ho budem objednávať na septembrovú dovolenku a rezerváciu urobím online na začiatku augusta?
27.07.2015 - Karta s platnosťou 08/2015 je pripravená zrealizovať transakciu do 31. augusta, 24:00 hod. Ak je rezervácia hotela zrealizovaná uvedenou kartou v auguste a čerpanie služby bude realizované v septembri, hotel by mal v septembri vziať do spracovania novú kartu klienta a zrealizovať platbu novou kartou.
Následne má hotel uvedené možnosti :
- rezervované prostriedky starou pôvodnou kartou použije a dokončí zúčtovací proces,
- rezervované prostriedky starou pôvodnou kartou prirodzene exspirujú a finančné prostriedky budú uvoľnené v prospech klienta. Zúčtované budú len financie zrealizované novou kartou.
V oboch prípadoch, ak vznikne pochybenie hotela, je banka nápomocná klientovi a má prostriedky na to, aby klient nebol neoprávnene zaťažený.
-
24.07.2015 - Prečo v susednom Česku majú už takmer všade samoobslužné kartové terminály, takže pri platení kartu nemusím pustiť z ruky – a na Slovensku je to zatiaľ výnimka?
27.07.2015 - V prvom rade je potrebné ozrejmiť si názvoslovie. Pod pojmom "samoobslužný terminál" je chápaný POS terminál, na ktorom celú transakciu vykoná platiaci zákazník sám, bez akejkoľvek interakcie obsluhujúceho personálu (napr. tankovacie automaty na čerpacích staniciach, parkovacie automaty, kiosky akceptujúce karty...).
Myslíme si však, že otázka smeruje k POS terminálom, ktoré sú "otočené ku platiacemu zákazníkovi". To znamená, že je na rozhodnutí obchodníka - ako terminál umiestni. POS terminály, ktoré máme v ponuke a poskytujeme obchodníkom, sú schopné takejto prevádzky. Pokiaľ ich obchodník umiestni na pulte tak, aby mal platiaci klient na ne dosah, môže zaplatiť klient aj samoobslužne – tak to má napríklad LIDL, Kaufland atď.
Bariérou môžu byť technické podmienky - na to, aby mohol byť terminál otočený na stranu platiaceho klienta a fungoval, ako je uvedené, je potrebné, aby ho mal obchodník softwarovo prepojený s pokladňou tak, aby sa suma z pokladne automaticky dostavala do POS terminálu. Toto je však v kompetencii obchodníka, a nie banky.
Doplňujúca informácia - bezkontaktné platby sú vždy samoobslužné. Takmer všetky naše POS terminály podporujú bezkontaktné platby. -
19.07.2015 - Ako zistím, ktoré meny vaša banka vymieňa? Máte v kurzovom lísku uvedené všetky meny, ktoré viem u vás získať/ vymeniť naspäť?
21.07.2015 - Zoznam mien na kurzovom lístku je smerodajný. Sú na ňom uvedené všetky meny, s ktorými Tatra banka obchoduje (nakupuje/predáva). V prípade hotovostnej konverzie ide o meny ako AUD, CAD, CHF, CZK, DKK, GBP, HRK, HUF, JPY, NOK, PLN, SEK, USD. Tatra banka neposkytuje výmenu inej meny, ktorá nefiguruje v kurzovom lístku Tatra banky.
-
17.07.2015 - Prosím, ponúka Vaša banka výmenu rumunských lei?
21.07.2015 - Tatra banka neponúka možnosť výmeny rumunských lei.
(poznámka redakcie: Žiadna banka v SR túto menu v ponuke zmenárenských služieb nemá. Banky odporúčajú vziať si so sebou hotovosť buď v EUR alebo v USD a zameniť si ich za lokálnu menu priamo v Rumunsku) -
13.07.2015 - Ako postupovať, ak sa mi v zahraničí dostane do rúk poškodená bankovka a v obchode mi ju nebudú akceptovať?
14.07.2015 - Ak by vám v zahraničí v obchode alebo v banke niekto chcel vydať poškodené bankovky, takéto bankovky máte právo odmietnuť. Ak klient poškodenú bankovku už prijal (nevšimol si, že bankovka je poškodená), môže ju skúsiť vymeniť v banke priamo v zahraničí. Týka sa to krajín a bankoviek, kde je domácou menou iná mena ako mena EUR. Tatra banka poškodené bankovky cudzej meny nevymieňa ani s nimi neobchoduje.
Ak klient dostane v zahraničí poškodenú bankovku EUR, môže ju priniesť vymeniť aj na Slovensko. V zmysle platnej legislatívy EU, poškodenie do 1 cm v rohu, resp. po okraji bankovky, vymieňajú banky za protihodnotu nominálnej hodnoty bankovky. Ak je poškodenie väčšie ako 1 cm, bankovku banka odoberie bez náhrady a pošle na posúdenie do NBS. NBS posúdi mieru poškodenia bankovky a klientovi podľa miery poškodenia bankovky vyplatia, alebo nevyplatia jej protihodnotu. -
12.07.2015 - Ak moja banka nemá v krajine, do ktorej cestujem "sestru", u ktorej by som si vyberal hotovosť bez poplatku, je pre mňa z pohľadu poplatku rozdiel, v akom bankomate si peniaze vyberiem? Alebo mi bude účtovaný rovnaký poplatok bez ohľadu na banku, z ktorej bankomatu si peniaze vyberiem? Aký poplatok mi bude účtovať vaša banka?
14.07.2015 - Tatra banka účtuje za výbery z bankomatu v zahraničí (úplne kdekoľvek na svete) jednotný poplatok 2 €/výber.
-
11.07.2015 - Čo je pre mňa z pohľadu kurzu najvýhodnejšie - zameniť si cudziu menu ešte na Slovensku a na dovolenke platiť hotovosťou? Platiť kartou? Vyberať peniaze z bankomatu v zahraničí? Alebo si peniaze zameniť v zmenárni?
14.07.2015 - V zásade platí jednoduché pravidlo, platiť "kreditkou" a výbery realizovať "debetkou". Takto môže klient na výberoch z bankomatu významne ušetriť. Vo všeobecnosti klientom odporúčame zabezpečiť sa pri odchode na dovolenku vždy aj určitým objemom hotovosti, keby sa ocitli v situácii, že platobnú kartu nemôžu využiť (napr. na trhoch v Turecku, či afrických štátoch je vyslovene potrebné mať pri sebe bankovky v čo najmenších nomináloch. O vyplatenie hotovosti v malých bankovkách môže klient požiadať v ktorejkoľvek pobočke Tatra banky). Pri pobyte v bežných letoviskách je však platobná karta bezpečným a komfortným prostriedkom, takže klient nemusí disponovať veľkou hotovosťou, pričom v prípade, ak platí mimo eurozóny, sa mu počíta lepší kurz, než má pri zmenárenských operáciách (valuta - predaj).
Pre klientov, ktorí často cestujú do zahraničia, poskytuje kreditná karta možnosť rezervácie hotelov, letov cez internet a taktiež na zapožičanie auta z autopožičovne je už vlastníctvo kreditnej karty nevyhnutnosťou. Ku karte banka ponúka výhodné cestovné poistenie do zahraničia, ktoré je zaujímavé pre klienta nielen cenou ale aj každodennou využiteľnosťou (na krátkodobé, aj jednodňové cesty do zahraničia).
Zároveň je kreditná karta pre klienta výhodným spôsobom úverovania, nakoľko môže mať de facto kedykoľvek pôžičku od banky k dispozícii a v prípade splácania dlžnej sumy do dohodnutej doby platnosti, využíva prostriedky, poskytnuté bankou, bezúročne. Toto sa obzvlášť oplatí napr. pri zrušení letu alebo v prípade predĺženia pobytu, či nepredvídaných zdravotných výdavkov za rodinných príslušníkov. -
06.07.2015 - Čo je to núdzová hotovosť? Viem si ju vybaviť cez vašu banku? V akom prípade? Za aký poplatok?
07.07.2015 - Ide o službu, ktorú je možné využiť pri strate, krádeži platobnej karty v zahraničí, kedy v priebehu krátkeho času môže byť klientovi vydaná a doručená náhradná platobná karta alebo núdzová hotovosť. Uvedená služba je spoplatnená podľa cenníkov jednotlivých bánk, ktoré danú službu poskytujú.