Ako si optimalizovať svoje výdavky? Pozrite sa, kde všade môžete ušetriť

Autor: Katarína Macková
31.05.2017 (11:20)

Pozreli sme sa na to, prečo je dôležité sledovať si príjmy a výdavky a kde všade môžeme ušetriť. A hoci si veľa z toho na prvý pohľad nemusíme uvedomovať, v konečnom dôsledku môže byť rozdiel výrazný.


Kontrolujte svoje náklady

Podľa Lýdie Žáčkovej, hovorkyne Poštovej banky, z prieskumu banky vyplynulo, že priemerný príjem slovenských domácností je 1 300 EUR a výška výdavkov predstavuje v priemere 875 EUR. "Existuje niekoľko možností, ktorými je možné kontrolovať svoje náklady, ako sú rôzne mobilné aplikácie a iné dostupné technológie. Ak nie ste technickým vymoženostiam naklonení, postačí klasické odkladanie bločkov, ktoré, podľa prieskumu, využíva 37% domácností," hovorí.

Poznajte svoje výdavky

Na to, aby sme mohli optimalizovať, je potrebné výdavky najprv poznať. Jednoduchou pomôckou je spísať si všetky príjmy a výdavky na papier či do počítača. "Aj keď značná časť výdavkov je pravidelného charakteru a vieme ich definovať prakticky okamžite, iné sa nevyskytujú až tak často, prípadne ich výška kolíše. Preto je pred samotnou analýzou výdavkov dobré ich sledovať aspoň 2-3 mesiace, zapisovať si jednotlivé položky a skúsiť ich rozkategorizovať (bývanie, strava, drogéria, a pod.). Následne sa môžeme zamerať na hľadanie úspor," vysvetľuje Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne. "Okrem identifikácie nadbytočných výdavkov si môžeme následne napríklad stanoviť limity pre jednotlivé skupiny výdavkov a tie dodržiavať," dodáva s tým, že ušetriť sa dá napríklad zdieľaním vecí s rodinou, priateľmi či susedmi. "To dobre funguje najmä pri veciach občasného použitia, ako je napríklad vŕtačka či strešný nosič na auto."
 

Ako efektívne sporiť a investovať

 

Plánujte

Ísť nakupovať bez zoznamu znamená takmer vždy vyššiu sumu na pokladničnom bloku, ako keď si doma spíšete, čo presne potrebujete nakúpiť - a keď sa toho budete aj držať. Obchodníci ponúkajú každý týždeň množstvo „akciových“, „výhodných“ a „špeciálnych“ ponúk a ak im neviete odolať, odídete z obchodu s dvojnásobným množstvom tašiek.

Plánovať môžete tiež nepravidelné výdavky. Poistku za auto platíte raz za rok, na jar chodia deti na školské výlety, v lete idete dovolenkovať a od októbra nakupujete vianočné darčeky. Ak si vymedzíte, koľko na čo budete počas roka potrebovať a každý mesiac si príslušnú časť odložíte povedzme na sporiaci účet, žiadna z týchto “raz za rok“ udalostí vám nenabúra rodinný rozpočet.
 

Neplaťte za niečo, čo zvládnete aj sami

V dnešnej uponáhľanej dobe si tiež radi zvykáme na služby, ktoré by sme si zvládli zabezpečiť aj svojpomocne. Je príjemné – ak neobraciate v ruke každé euro - dať si vymaľovať byt, vyžehliť košele, či objednať na večeru pizzu. Keď však rozmýšľate, kde v rodinnom rozpočte ušetriť, neopomeňte túto oblasť.

Odporucame

Optimalizujte náklady na domácnosť

Je u vás permanentne zapnutý televízor, večer sa svieti v celom byte, riady umývate pri tečúcej vode, v zime si kúrite na príjemných 24 stupňov a kúrenie nevypínate, ani keď ste v práci či keď vetráte. Účet za energie môže byť výrazne nižší, ak sa týchto zlozvykov zbavíte.
 

Ak splácate, zvážte refinancovanie

V prípade, že rodina má nejaké úvery, dá sa na nich ušetriť konsolidáciou a refinancovaním. Poinformujte sa o ponukách, ktoré už v súčasnosti môžu byť aj oveľa výhodnejšie, ako v čase, keď ste si tú-ktorú pôžičku brali. Takto môžete ušetriť slušnú sumu. "Vo všeobecnosti platí, že úroková sadzba väčšieho úveru je nižšia ako sadzby viacerých menších, takže dlžník sa dokáže dopracovať k nižšej mesačnej splátke. Nemenej podstatnou vecou pri konsolidácii je sprehľadnenie výdavkov – namiesto 3-4 platieb už bude mať len jednu," hovorí Cesnaková s tým, že pri konsolidácii úverov je tiež dôležité si uvedomiť, že kreditná karta ani povolené prečerpanie na rozdiel od bežného splátkového úveru vyplatením dlžnej sumy nezanikajú. "Po ich vyplatení je preto vhodné tieto produkty zrušiť, aby nás nelákali do ďalšieho zadlžovania a my sme sa nedostali do dlhovej špirály, kedy budeme staré dlhy vyplácať novými."

Výmenou za nové sa môže dať ušetriť napríklad aj na poistkách - za nehnuteľnosť, domácnosť, auto, atď. Dôležité však je sledovať aj poistné podmienky, aby sa nestalo, že pri vzniku poistnej udalosti vás nové poistenie nebude chrániť.
Zdroj: Poštová banka, SLSP, Foto: Ivan Sedlák