Prvý ETF fond vznikol pred 30 rokmi a zmenil svet investovania

03.02.2023 (13:00)
Pred troma desaťročiami si investori mohli prvý krát v histórii kúpiť na burze okrem akcií tzv. burzovo obchodovaný fond (exchange traded fund – ETF). Tento typ fondov získal v nasledujúcich rokoch obľubu investorov. Pozrite si zaujímavé informácie z histórie i súčastnosti ETF.
Priekopník ETF bol spustený 22. januára 1993 americkou investičnou spoločnosťou State Street. Fond kopíroval index S&P 500 a bol označený symbolom SPY, ktorý nesie dodnes. Obchoduje sa na newyorskej burze a jeho celý názov je SPDR S&P 500 ETF trust.
Vsadiť na americký akciový trh bol chytrý ťah. Ak niekto do tohto fondu vložil peniaze hneď pri jeho spustení, investícia mu do dnešných dní vyniesla vyše 750 %. Aj v súčasnosti je tento fond veľmi obľúbený, spravuje približne 370 miliárd dolárov a je z tohto pohľadu najväčším ETF na svete. Zároveň je aj najviac obchodovaným, keďže denne sa zobchoduje objem presahujúci 30 miliárd dolárov.
Dnes už ETF fondy umožňujú investovať nielen do S&P 500, ale aj do produktov kopírujúcich všetky významné akciové indexy. Rovnako tak existujú ETF zamerané na dlhopisy, komodity (tzv. ETC) alebo aj kryptomeny.
Súboj medzi ETF a podielovými fondami
ETF postupne naberali na popularite a začal sa boj medzi ETF (indexovými pasívne riadenými fondami) a klasickými podielovými fondami. Dlho bol tento súboj vyrovnaný, v posledných rokoch ale získavajú ETF prevahu. Rok 2003 bol prvým, kedy v USA čistý prílev peňazí do ETF prekonal príliv peňazí do podielových fondov. Ďalší významný míľnik bol dosiahnutý v roku 2019, kedy podľa údajov Bloombergu prekonali ETF podielové fondy v hodnote spravovaného majetku.- Rozdiel medzi aktívne a pasívne riadenými ETF fondami
- Chcete investovať radšej do konkrétnych akcií ako podielového fondu? Umožní vám to aj banka. Ale nie každá.
- Investujte len s overenými obchodníkmi. Banky upozorňujú na množiace sa prípady kryto a investičných podvodov
Na burzovo obchodované fondy (ETF) vsádzajú aj moderné investičné platformy, ako Portu alebo Finax.
Do budúcnosti sa očakáva, že objem peňazí, ktoré investori do ETF vkladajú, naďalej porastie. V súčasnosti burzovo obchodované fondy spravujú majetok s hodnotou presahujúcou 9 biliónov dolárov, nakúpiť sa dajú na viac ako 60 svetových burzách. Aj to svedčí o tom, že ponuka ETF sa od roku 1993 šírila bleskovou rýchlosťou. V roku 2002 bolo týchto fondov vyše 100, dnes si investori môžu vybrať z viac ako 11-tisíc ETF.
- Prečo neinvestovať všetky úspory?
- Pri dobre nastavenej investícii sa straty netreba báť
- BLOG: Investovanie
Súčastné trendy vo svete ETF
"Celý trh je stále viac rozmanitý, inovatívny a aktívny čo sa týka prístupu k správe peňazí v ETF. Už neplatí, že by ETF boli len nástroje na pasívne kopírovanie trhových indexov. Dnešná ponuka zahŕňa všemožné tematicky zamerané, sektorové alebo práve aj stále častejšie aktívne riadené ETF. Rýchlo rastie obľúbenosť tzv. ESG ETF alebo tých, ktoré investujú len do udržateľných spoločností a vynechávajú napríklad kontroverzné odvetvia ako spracovanie fosílnych palív alebo zbrojárstvo. Možno povedať, že dnes môžeme cez ETF zainvestovať takmer do ľubovoľného sektora ako v rozvinutých tak rozvojových krajinách alebo sledovať rôzne trendy odvetvia a témy ako polovodiče, batérie, čistú energiu, kybernetiku alebo napríklad oblasť starnúcej populácie", hovorí Martin Luňáček, výkonný riaditeľ Portu.
Zdroj: Portu, Foto: Shopify Partners, Burst.shopify.com
Tweet