Prečo neinvestovať všetky úspory?

Autor: redakčne upravené
16.09.2022 (09:15)

Jediná ochrana úspor pred infláciou je investovanie. Aj to však má svoje pravidlá. Je správne presunúť všetky úspory do investičných produktov?

Inflácia sa týka všetkých a znamená, že za rovnaký peniaz si neskôr budete môcť kúpiť menej. To je dôvod, prečo držať všetky peniaze na bežnom účte nie je vhodné. Jednoducho sa znehodnocujú.

Pripomeňme si, že rast inflácie nad úroveň, na akú sme boli roky zvyknutí, začal v máji 2021. Ešte v to leto pokorila medziročná inflácia hranicu 4 % a ku koncu roka sa vyšplhala na 8 %. S nástupom tohto roka jej rast iba pokračoval a začali sa objavovať rady, ako pred infláciou ochrániť úspory. Viacerí radia presunúť úspory na investičné účty.

Ako by ste však na tom boli v prípade, že by ste zmieňované rady poslúchli a investovali všetky svoje úspory napríklad na prelome rokov? Ak by ste investovali v januári, hodnota investície by vám do augusta klesla o 12,5 %. Ak vo februári, tak by bol prepad síce nižší, ale stále by to bolo -7,6 %. Marcovým začiatkom investície by to bolo o dosť lepšie, avšak stále so stratou 2,5 % a aprílový začiatok by priniesol opäť stratu 7,6 %. K týmto poklesom treba pripočítať ešte infláciu. V porovnaní s výnosom v banke ide o výrazné rozdiely. Znamená to, že investovanie sa neoplatí? Nie, práve naopak. Dôležitejšie ako inšpirovanie sa všeobecnými radami je mať vlastný finančný plán s dostatočnou rezervou a až potom sa môžete obzerať po investíciách. Pamätajte, že tie majú zmysel, len ak o nich uvažujete v dlhodobom horizonte.

V dostatočne dlhom čase totiž nie sú dôležité krátkodobé zmeny, ale celkový výsledok. Tak ako v maratóne, je dôležité dobehnúť do cieľa a nezáleží na tom, či ste sa počas neho niekde zastavili alebo sa vrátili po vyzutú tenisku.

Investície majú v živote človeka miesto pri strednodobých a dlhodobých finančných cieľoch. Bankové produkty majú v rámci finančného plánovania svoje miesto pri krátkodobých cieľoch, slúžia ako železná rezerva napríklad pre prípad výpadku príjmu. Dlhodobé ciele majú za úlohu udržať kúpnu silu peňazí, čo je zase nad sily bankových vkladov.

Prečo neinvestovať všetky úspory

  • Minulú infláciu neporazíte novou investíciou. Iba ak by vám vyšla špekulácia, ktorá však okrem zisku vie priniesť aj stratu celého vkladu.

  • Nečakajte od investície zázraky na počkanie. V krátkodobom horizonte sa výnosy pohybujú v podstatne väčšom intervale ako pri dlhodobom horizonte. Napríklad bežné výnosy rok trvajúcej investície sú od -47 % do + 53 %, kým výnosy desaťročnej investície sú od -7,5 % do +15,7 %.

  • Majte finančnú rezervu v takej výške, že vám stačí na bežné výdavky počas 3-6 mesiacov. Úspory nad túto hranicu môžu tvoriť investíciu.

  • Nehľadajte najvýnosnejšie riešenia. Začnite najprv dostatočnou diverzifikáciou a regulovanými finančnými nástrojmi.

  • Neinvestujte jednorazovo. Postupným investovaním rozložíte investičné riziko cez priemerovanie nákupnej ceny.
Tieto odporúčania pripravil Pavel Škriniar, analytik Swiss Life Select.

 
Zdroj: Swiss Life Select, Foto: redakcia