Ako výhodne refinancovať?

Autor: redakcia Banky.sk
29.02.2016 (17:00)

Ak uvažujete o refinancovaní, vyčkajte ešte pár dní a budete môcť ušetriť stovky až tisícky eur! Štát núti banky obmedziť výšku poplatku za predčasné splatenie hypotéky.
Zákon o úveroch na bývanie od 21.3.2016 nariaďuje bankám, že nebudú môcť klientom účtovať poplatok za predčasné splatenie hypotéky vo výške 4%-5%, ako to robia v súčasnosti. Poplatok môžu účtovať len vo výške svojich skutočných nákladov, avšak maximálne 1% z predčasne uhradenej sumy.

Súčasná výška poplatku za predčasné splatenie spôsobovala, že ľudia svoje hypotéky refinancovali prevažne k výročiu fixácie. Týmto spôsobom sa klienti vyhli relatívne vysokému poplatku. Teraz pri rekordne nízkych úrokových sadzbách a pri max 1% poplatku za predčasné splatenie sa očakáva výraznejší pohyb klientov na hypotekárnom trhu.

Banky si brúsia zuby na nových klientov, ktorých sa budú snažiť presvedčiť lákavými úrokami, no budú mať čo robiť, aby si udržali aj súčasných, nech ich neodláka konkurencia.

Hypotéka s príspevkom od VÚB banky

Prvou lastovičkou, ktorá ohlasuje oživenie trhu je hypotéka s príspevkom od VÚB banky.  Ideo príspevok banky, s ktorým nový i refinancujúci klient získa pri trojročnej fixácii úrok od 1,49 %. Príspevok je voliteľná služba a ľudia ho môžu využiť pri všetkých typoch hypoték a viazaností, okrem hypotéky pre mladých, kde už dotácia je. Ponuka hypotéky s úrokom od 1,49 % s príspevkom od VÚB banky bude trvať do 30. apríla 2016. Ak chcete využiť túto ponuku, potrebujete mať zriadený účet vo VÚB banke. Viac o ponuke VÚB si môžete prečítať tu. Navyše, pri refinancovaní do 18. marca 2016 môžete získať okrem mimoriadne výhodného úročenia aj preplatenie poplatku za kataster vo výške 66 eur.

 

Porovnajte si úroky na hypotékach


Ako to funguje
Celý proces je jednoduchý. V pobočke VÚB predložíte občiansky preukaz spolu s pôvodnou zmluvou, resp. aj záložnou zmluvou a znalecký posudok k zakladanej nehnuteľnosti. Následne uzavriete úverovú a záložnú zmluvu k novej hypotéke a nastavíte si  čerpanie úveru najneskôr do pol roka od podpisu úverovej zmluvy. K čerpaniu postačí príslušným katastrom potvrdený návrh na vklad a súhlas pôvodnej banky s predčasným splatením úveru.
VÚB prevedie peniaze vašej pôvodnej banke a tá vydá súhlas, aby bola vymazaná z listu vlastníctva ako záložný veriteľ. Na katastri nehnuteľností treba následne podať návrh na vklad záložného práva v prospech VÚB.

ČSOB vsádza na rýchlosť

ČSOB banka chce prilákať klientov vďaka rýchlosti celého procesu refinancovania. "Ak si klient k nám prenesie hypotéku, neplatí žiadny poplatok za spracovanie, rovnako neplatí za ohodnotenie nehnuteľnosti, refinancovanie v ČSOB je rýchle, jednoduché a transparentné", hovorí Dáša Polláková, riaditeľka odboru úverov v ČSOB.
 

Prečítajte si všetko o hypotékach a nehnuteľnostiach


Ďalšou silnou devízou v rukách ČSOB je možnosť každý mesiac uhradiť mimoriadnu splátku hypotéky cez mobilnú aplikáciu Smartbanking. Túto službu ponúka ČSOB od roku 2013 a teší sa čoraz väčšej obľube. Mimoriadnymi splátkami si klienti môžu skátiť dobu splácania úveru. Podľa štatistiky ČSOB sa výška priemernej mimoriadnej splátky cez Smartbanking pohybuje okolo 450 EUR.

Prima banka ponúka jednotný úrok pre každého

Od marca Prima banka znižuje úrok na hypotékach s 3-ročnou fixáciou na 1,5 % p. a. pre každého. Tento úrok dostanú klienti na nových aj refinančných hypotékach, ktoré banka schváli v období od 1. 3. 2016 do 30. 4. 2016. Túto úrokovú sadzbu dostanú všetci, ktorí preukážu schopnosť splácať svoje záväzky.

Pozor na náklady pri refinancovaní

Klienti refinancujú hypotéky, aby vďaka nižším úrokom ušetrili. Netreba zabúdať, že refinancovanie sa oplatí vtedy, ak úspora je vyššia ako náklady spojené s refinancovaním.  Nezabúdajte na tieto náklady:
  • poplatok za predčasné splatenie 1%  zo zostatku úveru (od 21.3.2016)
  • náklady na kataster 74 EUR (zriadenie záložného práva + 1 LV)
  • náklady na znalecký posudok (ak ho banka požaduje)
  • poplatok za poskytnutie nového úveru (ak ho banka účtuje)

Hypotekárna poradňa - pýtajte sa na všetko, čo vás zaujíma o hypotékach


Úspora sa počíta do konca najbližšej fixácie úrokovej sadzby, pretože na konci fixácie môžete vyplatiť hypotéku bez poplatku za predčasné splatenie.

Neprehliadnite
Do boja o hypotekárneho klienta sa pridali UniCredit Bank a Slovenská sporiteľňa. V UniCredite je na 3 roky fixovaná úroková sadzba už od 1,19 % s podmienkou aktívneho využívania ďalších služieb. Klientovi sa úver navýši o 3 %, ktoré predstavujú  poplatok za poistenie úveru. Úrokové sadzby pri fixácii 5 i 7 rokov sa držia pod 2 %.

Úrokové sadzby pod 2 % nájdeme aktuálne i v ponuke Slovenskej sporiteľne. Úrok 1,7 % však ponúka len pri ročnej fixácii a to za podmienky využívania ďalších služieb (Program Výhodný súčet), inak je minimálna sadzba 2,4 %. Pri 3-ročnom a 5-ročnom fixe je sadzba od 2 %. Zníženie úrokovej sadzby o 0,7% poskytne banka iba klientom, ktorí od banky využijú i ďalšie služby. Úver na refinancovanie banka ponúka s jednou fixáciou – na 5 rokov. Úroková sadzba pre refinancovaní začína od 1,90%.


Banky v rámci konkurenčného boja niektoré poplatky odpúšťajú. Preto sledujte zľavy v bankách, kde sa dozviete o aktuálnych, časovo obmedzených zľavách.
Okrem výhodných úrokov si všímajte aj podmienky, ktoré musíte splniť, aby ste získali úrok uvedený v reklame.
Ak ste svoju hypotéku splácali vždy načas, máte šancu dostať lepšie podmienky ako tí, ktorí majú v úverovom registri záznamy o meškaní so splátkami.


Zdroj: VÚB, ČSOB, Prima banka, Foto: Ivan Sedlák