Čo je to kontokorentný úver?

Autor: redakcia
25.03.2024 (14:20)

Kontokorentný úver je dočasný úver, ktorý banka poskytuje svojim klientom na krytie krátkodobých finančných potrieb. Pozrite si ako funguje kontokorent a v čom sa líši od kreditky.

Kontokorentný úver je v podstate úverová linka a bežní klienti v banke ho poznajú pod názvom povolené prečerpanie, niekedy banky používajú marketingový názov „finančná rezerva“. Povolené prečerpanie umožní klientom ísť na účte do mínusu, teda minúť viac peňazí, ako majú na účte. Limit, koľko môžu minúť navyše je vopred určený.

O povolené prečerpanie treba banku požiadať vopred. Banka vám na základe vašej finančnej situácie (vašich príjmov) schváli výšku povoleného prečerpania (limit). Ak by ste išli do mínusu bez toho, aby vám ho banka schválila vopred, alebo by ste išli do väčšieho mínusu ako máte schválený, dostanete sa do nepovoleného prečerpania. Za nepovolené prečerpanie banka účtuje sankčné úroky, nehovoriac o tom, že dlžnú sumu musíte hneď vyrovnať.
POZOR! Povolené prečerpanie neposkytujú všetky banky. Napríklad od roku 2020 Poštová banka neschvaľuje nové žiadosti o povolené prečerpanie. Výhoda tohto úveru je, že je bezúčelový a je na dobu neurčitú. Úroky platíte iba z požičanej sumy. Ak peniaze navyše nepotrebujete, nič vás to nestojí. Výhodou je, že o tento úver nemusíte zakaždým žiadať nanovo.

Povolené prečerpanie patrí k drahým úverom. Byť v mínuse dlhodobo sa nevypláca, pretože ročný úrok dosahuje takmer 20%. Preto úver splaťte čo najskôr.

Rozdiel medzi povoleným prečerpaním a kreditkou kartou

Kontokorent (povolené prečerpanie) Kreditná karta
Viaže sa vždy k vášmu bežnému účtu v banke
Povolené prečepranie sa aktivuje v prípade, ak miniete viac, ako máte na účte.
Úrok platíte vždy, keď idete do mínusu
S vedením povoleného prečerpania zvyčajne nie sú spojené žiadne poplatky.
Je určený na krátkodobé vykrytie nedostaku finančných prostriedkov na účte
Je to samostatný podukt, o kreditku môžete požiadať aj v banke, v ktorej nemáte účet
Od banky dostanete kreditnú kartu
Celý čas keď platíte kreditkou míňate peniaze banky
Ak peniaze vrátite v rámci bezúročného obdobia, neplatíte žiaden úrok
Banka úročí sumu, ktorú nevrátite rámci bezúročného obdobia
Banka účtuje ročný/mesačný poplatok za vedenie kreditky
Je určená na nákupy a online transakcie

Foto: redakcia