Financie: Najčastejšie chyby a predsudky

Autor: redakcia
01.10.2018 (10:00)

Ekomonike sa darí, zarábame viac, naša životná úroveň sa zvyšuje. Napriek tomu mnohí tvrdia, že im financie nestačia. Dnes sa pozrieme nato, prečo je to tak. Kde robíme najčastejšie chyby?


1. Pri našich finančných rozhodnutiach a prioritách rozmýšľame krátkodobo. Viac ako polovica Slovákov (53 %) nevidí zmysel v dlhodobom finančnom plánovaní, pretože človek nevie, čo bude o rok či dva a už vôbec nie o desať.

2. Zbytočne veľa míňame na bežnú každomesačnú spotrebu. Robíme si radosti drobnými vecami, kupujeme veci aj pri jednorázovej potrebe namiesto toho, aby sme si ich požičali,...Tieto zbytočné výdavky priznáva až 80% domácností.

3. Peniaze si odkladáme až na konci mesiaca. Ak nejaké zostanú. Pri zbytočne vysokých bežných výdavkoch často nezostáva na sporenie nič.
 
Najhoršie finančné rozhodnutia robia ľudia vtedy, ak sú v zlej finančnej situácii, alebo ak sa majú príliš dobre.

Neprehliadnite
4. Využívame drahé pôžičky. Typický príklad je povolené prečerpanie na účte a kreditná karta. Medzi drahé pôžičky patria aj pôžičky na malú sumu.

5. Máme slabú finančnú disciplínu. Ak sa chceme mať dobre, potrebujeme finančný plán, ktorého sa budeme pridržiavať . Ak si sporím na dôchodok, nemôžem tieto peniaze minúť na drahú dovolenku pri mori.

6. Máme finančné zlozvyky. Zmeniť zlý prístup k financiám vyžaduje často veľa energie, možno aj odriekania. No pokiaľ my sami sa nerozhodneme, že vo svojich financiách chceme "urobiť poriadok", nikto iný to za nás neurobí. Odborník nám môže pomôcť s finančným plánom, no dodržiavať ho musíme my.
 
Máme vysoké finančné sebavedomie, myslíme si, že sa vo financiách vyznáme, no opak je pravdou.

7. Myslíme na budúcnosť svojich detí viac ako na svoju. Staráme sa o svoje deti, chceme im dopriať dobré vzdelanie a nasporiť im na štart do života. Ale kto sa postará o nás keď budeme starí?

Odporucame
8. Využívame nevhodné bankové a investičné produkty. Máme zastaralé poistky, platíme za účty, ktoré nepotrebujeme, na sporiaci účet si odkladáme peniaze na dôchodok,...

Ak sa vo finančných pojmoch nevyznáte a nedokážete porovnať jednotlivé parametre konkurenčných produktov, je možné, že namiesto lákavej ponuky hypotéky či úveru sa nevýhodne zadlžíte. A čo poistenie? Byt, auto, úraz, choroby,...stačí správne nastaviť poistenie, aby ste nepoisťovali to, čo nepotrebujete, a neprehliadli to, čo následne treba draho pripoistiť. Bežný človek však nemá šancu vyznať sa v stovkách bankových a poistných produktov, z ktorých si možno dnes na Slovensku vyberať. Finančné produkty, ako aj ich podmienky, sa navyše neustále menia. Nechajte si poradiť od odborníkov na financie. Služby finančných poradcov sú zdarma.
 
Zdroj: Partners Group, Foto: Ivan Sedlák