Internetové finančné podvody ohrozujú všetkých

Autor: redakčne upravené
06.11.2023 (09:30)

Nedávno som bola svedkom, ako na políciu prišiel muž v stredných rokoch so smutným pohľadom. Na otázku policajta, čo potrebuje, odpovedal, že chce nahlásiť podvod s kryptomenami.

Nebol prvý, ani posledný, kto naletel. Smola je, že ľudia si uvedomia, že boli oklamaní, až keď je neskoro.

„Nie, určite nemáte zabudnuté bitcoiny na burze, o ktorej ste doteraz nepočuli. Nie, nemáte bohatého strýka v Amerike, ktorý vám odkázal obrovské dedičstvo. Nie, nemáte zázračné schopnosti na odhalenie najvýnosnejších príležitostí na kapitálovom trhu. Áno, toto sú najčastejšie nástrahy, s ktorými sa Slováci stretávajú na internete,“ hovorí Pavel Škriniar, finančný analytik Swiss Life Select Slovensko.

Lákavé zhodnotenie v stovkách percent počas niekoľkých dní znie priveľmi dobre na to, aby to bola pravda. Obzvlášť vtedy, keď sa od vás nevyžaduje nič iné, len odoslanie minimálneho vkladu obchodníkovi. „Neposielajte peniaze s tým, že iba vďaka uhradeniu nejakého poplatku máte možnosť získať zostatok na účte. Seriózne finančné inštitúcie nepotrebujú na zaplatenie poplatkov dodatočné vklady klientov. Poplatky si vedia strhnúť priamo z klientskych účtov,“ vysvetľuje Škriniar. Aj keď peniaze pošlete, raketový zisk nikdy neuvidíte. Určite vám podvodníci budú ukazovať váš zostatok na účte a zisky, ktoré ste už dosiahli a budú od vás lákať ďalšie investície. Z tohto „ružového“ sna sa zobudíte, až keď budete chcieť peniaze vybrať. Chcete hotovosť? Zaplatiť musíte ďalší poplatok. Niektorí v stave úplného zúfalstva, keď ešte nechcú uveriť, že to celé je podvod, zaplatia. Svoje peniaze však aj tak už nikdy neuvidia. Len prehlbujú stratu. Navyše čelia hrozbám a nátlaku zo strany podvodníkov.

Polícia je vo väčšine prípadov bezmocná. Podvodníci využívajú účty v zahraničných bankách, následne urobia niekoľko prevodov krížom krážom do rôznych bánk i krajín, a nakonci peniaze z účtu vyberú. Chytiť ich je takmer nemožné.

Peniaze sa ťažko zarábajú a veľmi ľahko míňajú. Pri platbách cez internet je to platobná karta, ktorá umožňuje rýchle znižovanie zostatku na bežnom účte. Preto treba mať úspory oddelené od peňazí určených na bežné výdavky. Sporiaci alebo termínovaný účet je vhodnou ochranou pred emóciami ovplyvnenými nákupmi. Obzvlášť, ak už naletíte internetovým obchodníkom, ktorí sa zamerajú na váš bežný účet. „Nehľadajte skratky k zbohatnutiu cez neregulované finančné produkty,“ radí Pavel Škriniar. Tie bežným ľuďom prinášajú nie investičné riziko ale rovno straty.

Ak si nie ste istý, či je daná investičná príležitosť reálna a nejde o podvod, skúste najprv kontaktovať nezávislého finančného sprostredkovateľa s licenciou na sektor kapitálového trhu. (Ich zoznam nájdete na stránkach Národnej banky Slovenska.)
 
Zdroj: Swiss Life Select Slovensko, Foto: Thought Catalog, Burst.shopify.com