Najlacnejšie výbery z bankomatov v zahraničí

Autor: Andrej Dorič
24.06.2014 (07:00)

BANKY.sk sa pozreli na bankové skupiny, kam patria banky na Slovensku, a ktoré sesterské banky sa nachádzajú v najpopulárnejších destináciách slovenských turistov.  
 

>>Všetko čo potrebujete vedieť o platobných kartách << Kliknite tu

Najlacnejšie výbery kartou z bankomatu v zahraničí - zoznam odporúčaní

Rozdiel medzi debetnou a kreditnou kartou

Bezpečnosť pri používaní platobnej karty

Už v predchádzajúcich článkoch sme spomínali, že peniaze je vhodné vyberať z bankomatov tej istej bankovej skupiny, do ktorej patrí vaša banka. Vtedy je poplatok za výber z bankomatu nižší alebo nulový, ak vyberáte hotovosť debetkou.

Ak ste napríklad klientom Slovenskej sporiteľne, a máte u nej balík služieb, neplatíte za výber z bankomatu patriaceho do skupiny Erste v Chorvátsku žiaden poplatok. Rovnako to platí aj v ostatných bankomatoch v krajinách patriacich do skupiny Erste.

Za výber z bankomatu inej banky v krajinách EHP (krajiny EU plus Island, Nórsko a Lichtenštajsko) pri výbere v eurách zaplatíte 2 eurá a za výber mimo krajín EHP zaplatíte až 5 euro.

ZÍSKAJTE VSTUPNÝ BONUS AŽ 2 000 €!


Na porovnanie v ČSOB za výber debetkou v cudzej banke v Chorvátsku zaplatíte 1,50 eur a mimo krajín SEPA ako je Bosna až 2%, minimálne 6 eur. V prípade výberu hotovosti debetnou platobnou kartou z bankomatu skupiny je poplatok len vo výške 20 centov. Poplatky v ostatných bankách sú podobné.

I keď niektoré banky ponúkajú prehľad bankomatov cez takzvané bankomatové lokátory na svojom webe alebo v mobilnej aplikácii, pripravili sme pre vás prehľad sesterských bánk z bankových skupín, ku ktorým patria najväčšie banky na Slovensku. V prehľade sme sa zamerali iba na štáty, ktoré sú najpopulárnejšie destinácie slovenských turistov.

Odporucame

Slovenská sporiteľňa v Erste group

Najväčie banky na Slovensku patria Rakúšanom. Slovenská sporiteľňa patrí do rakúskej bankovej skupiny Erste Group. V zahraničí sa zvyčajne jej dcéry nazývajú podľa materskej banky. Výnimky sú v Česku kde ku nej patrí Česká spořitelna.

Erste banky nájdete aj v susednom Rakúsku, Maďarsku, Chorvátsku, ale aj v Srbsku a Rumunsku kde ku tejto skupine patrí Banca Comerciala Romana. V Slovinsku táto skupine nie je.

Sesterské banky Slovenskej sporiteľne vo vybraných destináciach

 

Rakúsko

Erste bank

Česko

Ceska sporitelna

Rumunsko

BCR

Tatra banka v Raiffeisen Bank International

Tatra banka patrí do rakúskej skupiny Raiffeisen Bank International (RBI), kde patria aj Raiffeisen banka a Zuno bank. V zahraničí sú banky tejto skupiny pod názvom Raiffeisen bank. Nájdete ich skoro vo všetkých štátoch strednej a východnej Európy od Poľska až po Chorvátsko či Bulharsko.

Sesterské banky Tatra banky vo vybraných destináciach

 

Rakúsko

raiffeisen Bank - male

Česko

raiffeisen Bank - male

Chorvátsko

raiffeisen Bank - male

VÚB banka v Intesa San Paolo

VÚB banka vám poskytne lacnejšie výbery z bankomatov v talianskej bankovej skupine Intesa San Paolo. Tá má dcéry skoro po celej strednej a juhovýchodnej Európe, ale napríklad aj v Egytpe. Nájsť bankomat tejto banky vám pomôže lokátor bankomatov.

Mätúce môže byť, že niektoré lokálne banky majú iné názvy ako ich talianska matka. Napríklad v Chorvátsku je v tejto skupine Privredna banka, v Slovinsku Banka Koper a v Maďarsku CIB bank. Podľa loga banky, ktoré je všade rovnaké by ste ich mali rozoznať.

Sesterské banky VÚB vo vybraných destináciach

 

Chorvátsko

PBZ

Maďarsko

CIB bank

Slovinsko

banka Koper

UniCredit v Taliansku

UniCredit Bank patrí pod taliansku bankovú skupinu UniCredit. Nie všetky jej dcéry sa volajú po matke. Okrem Talianska ich nájdte v Rakúsku pod názvom Bank Austria. V Chorvátsku tam patrí Zagrebačka banka. V Poľsku Bank Pekao a v Turecku YapiKredi. Opäť pri hľadaní bankomatu vám pomôže web banky ale aj jej výrazné logo.

Sesterské banky UniCredit bank vo vybraných destináciach

 

Chorvátsko

Zagrebacka banka

Turecko

Yapi credit

Poľsko

Pekao bank

ČSOB patrí  KBC

ČSOB patrí do belgickej skupiny KBC. Jej pobočky nájdete okrem Belgicka aj v susednom Česku, ale aj Maďarsku (tam pod značkou K&H) a v Bulharsku.

Sesterské banky ČSOB vo vybraných destináciach

 

Belgicko

KBC

Maďarsko

K&H bank

Bulharsko

CIBANK

 

OTP je maďarská

Menšia OTP banka má centrálu aj pobočky najmä v susednom Maďarsku, ale aj v Chorvátsku, Bulharsku či Rumunsku. Všetky bankomaty nájdete na webe banky.

Sesterské banky OTP vo vybraných destináciach

 

Chorvátsko

OTP banka

Maďarsko

OTP bank

Rumunsko

OTP bank

Sberbank patrí Rusku

Sberbank Slovensko má ruskú matku, takže jej bankomaty nájdete najmä v tejto krajine a v štátoch bývalého Sovietskeho zväzu ako je Ukrajina. Ale keďže banka kúpila minulý rok rakúsku Volksbank nájdete bankomaty tejto ruskej banky aj v Rakúsku, Maďarsku, ale aj v Slovinsku a Chorvátsku.
 


Foto: BANKY.sk