Najlacnejšie výbery z bankomatov v zahraničí

Autor: Andrej Dorič
24.06.2014 (07:00)

BANKY.sk sa pozreli na bankové skupiny, kam patria banky na Slovensku, a ktoré sesterské banky sa nachádzajú v najpopulárnejších destináciách slovenských turistov.  

Ako ušetriť pri výbere z bankomatu aj v 2017 - čítaj tu!Už v predchádzajúcich článkoch sme spomínali, že peniaze je vhodné vyberať z bankomatov tej istej bankovej skupiny, do ktorej patrí vaša banka. Vtedy je poplatok za výber z bankomatu nižší alebo nulový, ak vyberáte hotovosť debetkou.

Ak ste napríklad klientom Slovenskej sporiteľne, a máte u nej balík služieb, neplatíte za výber z bankomatu patriaceho do skupiny Erste v Chorvátsku žiaden poplatok. Rovnako to platí aj v ostatných bankomatoch v krajinách patriacich do skupiny Erste.

Zuno pasik ucet1

 

Za výber z bankomatu inej banky v krajinách EHP (krajiny EU plus Island, Nórsko a Lichtenštajsko) pri výbere v eurách zaplatíte 2 eurá a za výber mimo krajín EHP zaplatíte až 5 euro.

ZÍSKAJTE VSTUPNÝ BONUS AŽ 2 000 €!

Na porovnanie v ČSOB za výber debetkou v cudzej banke v Chorvátsku zaplatíte 1,50 eur a mimo krajín SEPA ako je Bosna až 2%, minimálne 6 eur. V prípade výberu hotovosti debetnou platobnou kartou z bankomatu skupiny je poplatok len vo výške 20 centov. Poplatky v ostatných bankách sú podobné.

I keď niektoré banky ponúkajú prehľad bankomatov cez takzvané bankomatové lokátory na svojom webe alebo v mobilnej aplikácii, pripravili sme pre vás prehľad sesterských bánk z bankových skupín, ku ktorým patria najväčšie banky na Slovensku. V prehľade sme sa zamerali iba na štáty, ktoré sú najpopulárnejšie destinácie slovenských turistov.

Odporucame

Slovenská sporiteľňa v Erste group


Najväčie banky na Slovensku patria Rakúšanom. Slovenská sporiteľňa patrí do rakúskej bankovej skupiny Erste Group. V zahraničí sa zvyčajne jej dcéry nazývajú podľa materskej banky. Výnimky sú v Česku kde ku nej patrí Česká spořitelna.

Erste banky nájdete aj v susednom Rakúsku, Maďarsku, Chorvátsku, ale aj v Srbsku a Rumunsku kde ku tejto skupine patrí Banca Comerciala Romana. V Slovinsku táto skupine nie je. Zoznam všetkých bankových dcér nájdete tu. 

Sesterské banky Slovenskej sporiteľne vo vybraných destináciach

 
Rakúsko Erste bank kde nájdete jej pobočky a bankomaty
Česko Ceska sporitelna  kde nájdete jej pobočky a bankomaty
Rumunsko BCR  kde nájdete jej pobočky a bankomaty
 


Tatra banka v Raiffeisen Bank International


Tatra banka patrí do rakúskej skupiny Raiffeisen Bank International (RBI), kde patria aj Raiffeisen banka a Zuno bank. V zahraničí sú banky tejto skupiny pod názvom Raiffeisen bank. Nájdete ich skoro vo všetkých štátoch strednej a východnej Európy od Poľska až po Chorvátsko či Bulharsko. Zoznam krajín nájdete tu.

Sesterské banky Tatra banky vo vybraných destináciach

 
Rakúsko raiffeisen Bank - male kde nájdete jej pobočky a bankomaty
Česko raiffeisen Bank - male  kde nájdete jej pobočky a bankomaty
Chorvátsko raiffeisen Bank - male  kde nájdete jej pobočky a bankomaty

VÚB banka v Intesa San Paolo


VÚB banka vám poskytne lacnejšie výbery z bankomatov v talianskej bankovej skupine Intesa San Paolo. Tá má dcéry skoro po celej strednej a juhovýchodnej Európe, ale napríklad aj v Egytpe. Nájsť bankomat tejto banky vám pomôže lokátor bankomatov.

Mätúce môže byť, že niektoré lokálne banky majú iné názvy ako ich talianska matka. Napríklad v Chorvátsku je v tejto skupine Privredna banka, v Slovinsku Banka Koper a v Maďarsku CIB bank. Podľa loga banky, ktoré je všade rovnaké by ste ich mali rozoznať.

Sesterské banky VÚB vo vybranych destináciach

 
Chorvátsko PBZ kde nájdete jej pobočky a bankomaty
Maďarsko CIB bank  kde nájdete jej pobočky a bankomaty
Slovinsko banka Koper  kde nájdete jej pobočky a bankomaty

UniCredit v Taliansku


UniCredit Bank patrí pod taliansku bankovú skupinu UniCredit. Nie všetky jej dcéry sa volajú po matke. Okrem Talianska ich nájdte v Rakúsku pod názvom Bank Austria. V Chorvátsku tam patrí Zagrebačka banka. V Poľsku Bank Pekao a v Turecku YapiKredi. Opäť pri hľadaní bankomatu vám pomôže web banky ale aj jej výrazné logo.

Sesterské banky UniCredit bank vo vybraných destináciach

 
Chorvátsko Zagrebacka banka kde nájdete jej pobočky a bankomaty
Turecko Yapi credit kde nájdete jej pobočky a bankomaty
Poľsko Pekao bank  
kde nájdete jej pobočky a bankomaty 
 

ČSOB patrí  KBC


ČSOB patrí do belgickej skupiny KBC. Jej pobočky nájdete okrem Belgicka aj v susednom Česku, ale aj Maďarsku (tam pod značkou K&H) a v Bulharsku. Ostatné krajiny, kde nájdete bankomaty tejto bankovej skupiny si nájdete tu.  

Sesterské banky ČSOB vo vybraných destináciach

 
Belgicko KBC kde nájdete jej pobočky a bankomaty
Maďarsko K&H bank kde nájdete jej pobočky a bankomaty
Bulharsko CIBANK  
kde nájdete jej pobočky a bankomaty 
 
 

OTP je maďarská

Menšia OTP banka má centrálu aj pobočky najmä v susednom Maďarsku, ale aj v Chorvátsku, Bulharsku či Rumunsku. Všetky bankomaty nájdete na webe banky.

Sesterské banky OTP vo vybraných destináciach

 
Chorvátsko OTP banka kde nájdete jej pobočky a bankomaty
Maďarsko OTP bank kde nájdete jej pobočky a bankomaty
Rumunsko OTP bank  
kde nájdete jej pobočky a bankomaty  
 

Sberbank patrí Rusku

Sberbank Slovensko má ruskú matku, takže jej bankomaty nájdete najmä v tejto krajine a v štátoch bývalého Sovietskeho zväzu ako je Ukrajina. Ale keďže banka kúpila minulý rok rakúsku Volksbank nájdete bankomaty tejto ruskej banky aj v Rakúsku, Maďarsku, ale aj v Slovinsku a Chorvátsku. Všetky pobočky si pozrite tu
 


Foto: BANKY.sk