V roku 2023 nás čakajú tieto zmeny vo finančnom sektore

Autor: redakčne upravené
20.01.2023 (14:00)

Veľkou reformou prechádza 1. aj 2. dôchodkový pilier, hypotéky budú menej dostupné, inflácie sa ešte nezbavíme. Čo nás čaká a neminie v roku 2023?

Prvý pilier

O predčasný dôchodok bude možné požiadať aj vtedy, ak človek odpracoval aspoň 40 rokov. V takom prípade sa bude dôchodok krátiť o 0,3 % za každý mesiac namiesto 0,5 %. Do odpracovaných rokov sa započítava aj obdobie výchovy detí či základná vojenská služba, nezapočítava sa štúdium a nezamestnanosť.

Druhý pilier

2. dôchodkový pilier sa dočká pozitívnych zmien. Ich výsledkom majú byť vyššie dôchodky. Zmeny sú postupne načasované a týkajú sa existujúcich úspor aj budúcich príspevkov. Upravia sa garancie (garantuje sa výška vkladu, nie výnosu), zníži sa poplatková záťaž, na prestup nebude potrebný akceptačný list, zavedie sa predvolená investičná stratégia, zvýši sa vekové obmedzenie na vstup, zavedie automatický vstup mladých a taktiež sa upraví spôsob vyplácania dôchodkov z druhého piliera. Viac o zmenách v 2. pilieri sa dozviete tu.

Hypotekárne úvery

Žiadatelia o hypotéku, ktorí majú viac ako 40 rokov, budú posudzovaní prísnejšie. Ak úver presahuje do dôchodku, teda jeho splatnosť nastane po 65. roku veku klienta, bude mať upravený limit na celkovú zadlženosť k príjmu. Tento limit je daný koeficientom DTI. Úverový limit sa bude znižovať z 8 o 0,25 za každý rok veku žiadateľa staršieho ako 40 rokov. Viac o nových pravidlách pre hypotéky sa dočítate tu.

Nehnuteľnosti

Po rokoch neustáleho rastu cien nehnuteľností sa očakáva schladenie. Dôvodom poklesu sú zvyšujúce sa sadzby hypoték, čím sa stali nedostupnejšími a tým sa zároveň zhoršili aj možnosti financovania kúpy realít.

Investície

Finančné trhy ukončia rok 2022 so stratou približne 20 %. Z pohľadu dlhotrvajúcej investície je to však iba krátke obdobie a relatívne iba malá korekcia (10-ročná investícia ostala v zisku 167 %, 20-ročná 321 %). Rok 2023 sa po pätinovom poklese preto javí ako dobrý začiatok pre jednorazové investície práve na dlhodobé horizonty a to tak pre konzervatívne ako aj dynamické investičné riešenia.

Inflácia

Cenový šok v roku 2022 prekvapil snáď všetkých. Po dlhých rokoch relatívne stabilných cien sme sa výškou inflácie vrátili do obdobia pred rokom 2000. Rok 2023 bude rokom stabilizácie miery inflácie. V porovnaní s predošlým rokom budú ceny stále vyššie, no už nie tak výrazne, ako koncom roka 2022.

Prehľad zmien pripravil Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select
 
Zdroj: Swiss Life Select, Foto: Matthew Henry, Burst.shopify.com