8 praktických rád ako zmierniť dopady inflácie

Autor: redakčne upravené
13.07.2022 (09:00)

Odborníci na financie vám poradia, ako si správne nastaviť rezervu, investície, úvery i spotrebu, aby inflácia mala na vás čo najmenší dopad.


V prvom rade by ste mali mať vaše rodinné financie "upratané" podľa pravidla 10:20:30:40, pričom:
10% príjmu smeruje na vytváranie rezervy
20% príjmu smeruje do investícií a tvordy dlhodobého majetku
30% príjmu smeruje do splátok úveru
40% príjmu smeruje do spotreby


Tieto pomery berte ako návod na udržateľné financovanie vašej domácnosti, pomôžu vám v tom, aby ste sa príliš nezadlžovali, aby ste si dokázali vytvoriť rezervu na nečakané udalosti, ale aj nasporiť si na dôchodok.

10 % REZERVA

1. Nespoliehajte sa na to, že situácia sa vyrieši sama.

Zaujímajte sa o svoje peniaze a riešte situáciu hneď. Je takmer isté, že úrokové sadzby v bankách v konzervatívnych produktoch nebudú schopné konkurovať výške inflácie.

2. Peniaze presuňte zo sporiacich účtov do investičných produktov.

Pokiaľ máte väčšinu úspor v banke na bežnom, sporiacom účte, či termínovanom vklade, presuňte aspoň časť z nich do výnosnejších produktov.

20% INVESTÍCIE A DLHODOBÉ AKTÍVA

3. Nebojte sa investovania.

Ak s investovaním len začínate, poraďte sa s finančným odborníkom. Výber vhodných investičných produktov závisí od mnohých parametrov a cieľov, ktoré plánujete dosiahnuť.

4. Premyslite si, na aké obdobie plánujete investíciu.

Pri investícii napríklad do 3 – 4 rokov sú optimálne zmiešané fondy s prevahou dlhopisov. Tie sú menej náchylné na výkyvy, a lepšie tak chránia úspory v krátkodobom horizonte.
Pri investícii na 7 – 10 rokov sú vhodnejšie zmiešané fondy s vyšším, minimálne päťdesiatpercentným podielom akcií. Pri tomto horizonte sú vhodné aj realitné fondy, ako rozumná súčasť dobre rozloženého portfólia. Pri výbere fondov treba zohľadniť, aby boli globálne. Dokážu na jednej strane tlmiť prepady, na druhej ťažiť z trhových príležitostí.

30% ÚVERY

5. Úvery na bývanie

Zvažujete, či kupovať byt teraz, alebo čakať? Pri prvom byte nemá význam s kúpou bytu čakať, ceny bytov stále porážajú aj vývoj inflácie. Ak kupujete nehnuteľnosť s investičným zámerom, zhodnotenie peňazí po prepočte vychádza na 7 % úroveň. Treba však počítať s tým, že cena bytu je v „bubline, ktorá by nemala prasknúť“.
Ak zvažujete hypotéku refinancovať, oplatí sa vám to, ak vám končí fixácia na hypotéke tento alebo budúci rok. Obdobie lacných úverov je už za nami.
Pri plánovanom predaji bytu vás bude zaujímať, že medziročný rast pri priemerných cenách nehnuteľností je na úrovni 22 %. Je to však regionálne, najdrahšia je Bratislava. Oplatí sa teda byt predať? Vzhľadom na cenu áno, no pri počte chýbajúcich bytov, je tu stále predpoklad nárastu hodnoty nehnuteľnosti.

6. Pri ostatných spotrebných úveroch a pôžičkách platí: Nezadlžujte sa!

Nezadlžujte sa, ak to nie je naozaj nevyhnutné. Ak sa však nedá inak, vopred si stanovte, koľko budete schopní za úver alebo pôžičku mesačne splácať. Neberte si úver kvôli maličkostiam a na nákup potravín. Platí totiž, že čím nižšia je pôžička, tým vyšší úrok zaplatíte. Ak sa zadlžujete, robte to len kvôli nákupu vecí, ktoré skutočne potrebujete a ktoré budete využívať dlhodobo.

40 % SPOTREBA

7. Skontrolujte si všetky príjmy aj reálne mesačné výdavky v domácnosti.

Spíšte si všetky výdavky, len tak si urobíte najlepší obraz, na čo vám odchádza najviac peňazí. Zároveň jasnejšie uvidíte, kde sa viete uskromniť.

8. Takto skrotíte bežné výdavky v najzasiahnutejších oblastiach.

Potraviny: Urobte si zoznam skutočne dôležitých týždenných nákupov, do obchodu choďte vždy s nákupným zoznamom.
Náklady na bývanie: Zvážte, ako zbytočne neplytvať energiami.
Doprava: Pohonné hmoty výrazne ovplyvňujú aktuálny rozpočet, zvážte zbytočné cestovanie automobilom.
Hotely, kaviarne, reštaurácie: Pokúste sa obmedziť malé, nepotrebné výdavky na kávu.

Tieto cenné finančné rady poskytli: Maroš Ovčarik, odborník na investovanie PARTNERS, Matej Dobiš, analytik Finančného kompasu, Peter Gurecka, odborník na osobné financie PARTNERS
Zdroj: Partners, Foto: Matthew Henry, burst.shopify.com