Odborné poradenstvo

Aktívne témy
Mali sme v poradenstve


Ako získať výhodnú pôžičku

Mgr. Martin Podolák

Úverová poradňa.

Na Vaše otázky od 7.mája do 7.júna odpovedá Mgr. Martin Podolák, riaditeľ úverových produktov mBank pre Slovensko a Českú republiku.

mbank - male
Otázka:
07.06.2018 - Manželka nastúpila do práce a ja som išiel na materskú, následne sa vrátim do práce a budem znova zarábať, manželka tiež bude zarábať. Ako teraz budú posudzovať môj príjem, keď som na materskej? Je to plnohodnotný príjem garantovaný štátom na 6 mesiacov? Ale ako sa na to pozerá banka?
Odpoveď:
11.06.2018 - Banka akceptuje príjem klienta na materskej dovolenke vo výške rodičovského príspevku, ktorý je určený štátom. Aktuálne je to teda 214 €. Zároveň tento príjem nesmie byť jediným príjmom domácnosti. Vzhľadom na to, že je Vaša manželka riadne zamestnaná túto podmienku spĺňate.Otázka:
03.06.2018 - Mám hypotéku v UniCredit cca 59600 eur. Časť je HUM a časť investičný úver. Je so ŠPM cca 36 €/mes. Riešim refinancovanie do inej banky. Zmluvy v novej banke sú podpísané, schválené - čaká sa na čerpanie. Vinkulácia na novú sumu v poisťovni na 65000 je rovnako vybavená. V UniCredit bola hypotéka podpísaná 27.5.2014. O predčasné splatenie som požiadal 28.5.2018 teda po 4 rokoch splácania. Všetko by bolo v poriadku, ale vo vyčíslení zostatku je aj vrátenie ŠPM (celý, banka aj štát) cca 3000 eur. Hypotekárna špecialistka v UniCredit tvrdila, že je to v poriadku, že sú to 4 roky nie od podpisu hypotéky, ale od čerpania ŠPM. Čo mi tvrdila, že je november 2018. Ja môžem v novej banke čerpať hypotéku iba do 6. mesiaca od podpisu zmluvy. To je október 2018. Myslíte si, že je tento postup UniCredit v poriadku? Nakoľko od podpisu zmluvy 4 roky ubudli. Ako je to teda z vracaním ŠPM?
Odpoveď:
06.06.2018 - Nárok na štátny príspevok podľa §85 odst.4 písmeno b Zákona o bankách zaniká, ak poberateľ hypotekárneho úveru:

1. nedodrží účel, na ktorý bol hypotekárny úver poskytnutý,
2. prevedie záväzok z hypotekárneho úveru na inú osobu s výnimkou jemu blízkej osoby
3. splatí hypotekárny úver pred uplynutím štyroch rokov od poskytnutia hypotekárneho úveru

Nakoľko poskytnutý úver bol až dňom čerpania, považujem vrátenie príspevku pre mladých za oprávnenú požiadavku.Otázka:
01.06.2018 - Chcela by som sa opýtať, či by som mala šancu dostať hypotéku na dom, ktorý by som chcela kúpiť, aj keď som slobodná a mám 4 ročné dieťa. Môj priemerný zárobok je 550 eur a mám ešte spotrebný úver v SLSP, kde je zostatok 2149eur.
Odpoveď:
05.06.2018 - O úver na bývanie tzv. hypotéku, môže požiadať aj jeden žiadateľ, ktorý vie preukázať stabilný príjem, má dostatočnú bonitu (teda jeho príjmy postačujú na splácanie aktuálnych a budúcich záväzkov) je spôsobilý na právne úkony a má viac ako 18 rokov.

Vo vašom konkrétnom prípade je to o hľadaní možností riešenia. Nakoľko nepoznáme kúpnu cenu domu, ktorý máte záujem kúpiť, ťažko sa vieme vyjadriť k výške úveru. Od 1. júla však budú platiť pravidlá, že suma všetkých úverov žiadateľa nesmie presiahnuť 8 násobok ročného príjmu.

Odporúčame Vám teda navštíviť čo najskôr naše predajné miesta, kde s Vami náš hypotekárny špecialista prejde všetky možnosti financovania kúpy nehnuteľnosti.
 Otázka:
30.05.2018 - Chcem založiť rodičovský dom a následne kúpiť a rekonštruovať iný dom. Suma aj s rekonštrukciou je 100 000 e. Zaujíma ma aká musí byť cena zrekonštruovaného domu, aby sa dalo záložné právo preniesť na ten môj dom minimálne a čo sa stane ak taká suma nie je a nebudem to vedieť previesť. Dá sa aj časť záložného práva preniesť?
Odpoveď:
04.06.2018 - Založená nehnuteľnosť nemusí byť vo vlastníctve žiadateľa o mHypotéku. Úver môžete zaistiť nehnuteľnosťou, ktorú máte v spoluvlastníctve s inou osobou alebo nehnuteľnosťou, ktorá je vo vlastníctve inej osoby. Dotknutá osoba musí so záložným právom vždy súhlasiť a podpísať záložnú zmluvu. Na založenie môže byť využitých aj viacero nehnuteľností. Akceptovateľnými nehnuteľnosťami sú rodinný dom vrátane pozemku, bytová jednotka a stavebný pozemok. Založená nehnuteľnosť musí byť zapísaná v katastri nehnuteľností. Navyše založená nehnuteľnosť musí byť poistená a poistenie musí byť tiež vinkulované v prospech banky.
 Otázka:
25.05.2018 - Kde by som mala požiadať o bezúčelový úver s najnižším RPMN? Účet mám v Otp banke a potrebovala by som cca 15 000 eur.
Odpoveď:
30.05.2018 - RPMN je ročná percentuálna miera nákladov, ktorá zahŕňa nielen úroky, ale všetky náklady spojené s pôžičkou, napr. poplatky prípadne poistenie. Porovnaním RPMN ľahko zistíte, ktorá pôžička je najvýhodnejšia.

V mBank vám garantujeme najvýhodnejšiu pôžičku od podania žiadosti počas celej doby splácania. Pri mPôžičke Plus si môžete bez poplatkov požičať až do výšky 24 000 eur. Doba splatnosti je pritom 12 až 96 mesiacov a RPMN predstavuje 10,36 % p.a. mPôžičku Plus môžete kedykoľvek a bez poplatku predčasne splatiť. Navyše, ak nám kedykoľvek počas splácania mPôžičky Plus prinesiete od konkurenčnej banky lepšiu ponuku, my ju nielen dorovnáme, ale prekonáme.
Znížime vám RPMN na pôžičke v mBank o 0,2 % pod konkurenčnú ponuku.Otázka:
23.05.2018 - Chcela by som sa informovať ohľadom bezúčelovej hypotéky. Aké sú podmienky pri bezúčelovej hypotéke v hodnote výšky 50 000 eur?  Ďakujem za informácie.
Odpoveď:
30.05.2018 - Na vybavenie tzv. americkej hypotéky stačí naozaj málo. O úver môžete požiadať, pokiaľ ste fyzická osoba staršia ako 18 rokov, spôsobilá na právne úkony a máte stály zdroj príjmov.

Je potrebné nechať si vyhotoviť znalecký posudok, ktorý banka akceptuje ako zabezpečenie. V tomto prípade máte možnosť požiadať o úver až do výšky 75% z hodnoty zabezpečenia. Potom už len informatívne uvediete účel úveru, ktorý nemôže slúžiť na podnikanie. Ak budú všetky podklady v poriadku, môžete sa rýchlo tešiť z finančných prostriedkov.

V mBank počítajte s tým, že v porovnaní s konkurenciou budete mať minimálne alebo vo väčšine prípadov žiadne poplatky. Dôležitá je samozrejme aj úroková sadzba. Aj tu mBank ponúka výhodné a transparentné podmienky. Výhodou mHypotéky je skvelý úrok.

O mHypotéku môžete požiadať na ktorejkoľvek pobočke mBank. Stačí si so sebou priniesť občiansky preukaz a my vám pripravíme ponuku šitú na mieru a vypočítame výšku mesačnej splátky.Otázka:
21.05.2018 - Chcel by som si zobrať úver na Slovensku, ale mám pôžičku v U.K., kde aj pracujem (£1000). Bude to problém?
Odpoveď:
25.05.2018 - Problém s tým nebude, ak splníte základné podmienky. Musíte mať trvalý alebo prechodný pobyt na území Slovenska, dodať nám doklad totožnosti a doklady o príjmoch a záväzkoch, ktoré máte v zahraničí.

Ako nový klient mBank si od nás môžete požičať od 350 eur do 24 000 eur. Noví klienti môžu zmluvu podpísať na niektorej z našich pobočiek. Ak už ste našim klientom, zmluvu môžete podpísať v internet bankingu. Nič neplatíte za poskytnutie úveru a napríklad ani za mimoriadne splátky, či predčasné splatenie úveru.Otázka:
20.05.2018 - Mal som úver v Slovenskej sporiteľni a neplatil som ho. Teraz som ho ale už celý vyplatil. Moja výška úveru bola len 1300 eur. Je pravda, že teraz nedostanem žiaden úver od banky až 5 rokov?
Odpoveď:
21.05.2018 - Každé malé potknutie z vás môže spraviť neplatičov so záznamom v úverovom registri. Je pritom jedno, či dlhujete pár centov, alebo tisíce eur a že ste dlžnú sumu nakoniec aj tak uhradili. Úverový register vaše omeškanie so splácaním eviduje počas celej splatnosti úveru a po vyplatení celého úveru register dáta uchováva ešte nasledujúcich 5 rokov. Ak teda požiadate o ďalšie úvery, môže to byť pre vás dosť komplikované, pretože banky overujú register klientov pri každej žiadosti o úver a nezáleží na tom, o aký druh úveru ide. Banky ale rozlišujú, či ide o ojedinelo nezaplatenú splátku, alebo o chronického neplatiča. mBank si rovnako preveruje klientov cez bankový register.

Ďalší úver aj napriek tomu všetkému získať môžete. Každá banka má totiž iné nastavenie úverovej politiky a iný rizikový apetít. Všetko teda záleží na nastavení rizikového schvaľovania každej banky.Otázka:
19.05.2018 - Asi pred týždňom som si bral vo VÚB banke úver 2500 eur, ale rozmýšľam nad tým, že by som chcel túto pôžičku zrušiť a vrátiť im peniaze späť do banky. Je možné vrátiť tieto peniaze?
Odpoveď:
21.05.2018 - Podľa zákona máte možnosť odstúpiť v lehote po dobu 14-tich kalendárnych dní od uzavretia úverovej zmluvy bez udania dôvodu. Odstúpenie je ale nutné podať písomne alebo na inom trvanlivom nosiči a musí byť odovzdané najneskôr posledný deň tejto lehoty. Potom začne bežať 30-denná (kalendárna) lehota, dokedy musíte banke vrátiť nesplatené požičané prostriedky spolu s úrokom odo dňa čerpania úveru do dňa jeho vrátenia.Otázka:
18.05.2018 - Som dlhoročným klientom VÚB, ale za posledný polrok som dosť prekvapený záhadným schvaľovacím procesom a výslednými sumami pri schvaľovaní úverov zo strany tzv. úverových odborníkov - analytikov. Potreboval som zjednotiť dva úvery do jedného + vyrovnať kontokorent, ale "vyrátali" mi úver tak, že by som mal ešte doplatiť cca 180,-€. Bez akéhokoľvek zvyšku, že by som dokázal mať aj niečo na vyššie na účte. Neskutočné. Súrne som teraz potreboval čiastku 5000 € a narazil som skoro na podobný problém. Bola mi schválená suma 1100€. Pritom moja platobná schopnosť je pri mojich troch trvalých príjmoch (1700€) taká, že som schopný pri požadovaných žiadostiach o úver v pohode splácať. Nerozumiem tejto finančnej politike VÚB. Vážne uvažujem o voľbe inej ústretovejšej banky či fungovať bez bankových služieb s odretými ušami. Takto si drží VÚB svojich klientov. Aké mám vlastne možnosti pri vybavovaní pôžičky od bankového subjektu. Viete mi poradiť?
Odpoveď:
21.05.2018 - Vo vašom prípade si môžete pohodlne preniesť všetky úvery do mBank a platiť menej. Je jedno, či chcete preniesť jednu pôžičku alebo viacero úverov, stačí ak ich splácate minimálne 4 mesiace. Ak si svoje úvery presuniete do mBank, znížime vám úrok o 2 % p.a. Preniesť si môžete jednu pôžičku alebo až 10 rôznych úverov. Ušetríte tak na mesačných splátkach a poplatkoch, pretože všetky splátky spojíte do jednej, čím sa zvýši aj vaša úverová kapacita pre možnosť ďalšieho úveru. Úroková sadzba sa pohybuje v rozmedzí od 4,9 % p.a. až do 9,9 % p.a. Splatnosť požičaných financií je 12 až 96 mesiacov.

Ak okrem refinancovania úverov potrebujete aj nejaké peniaze navyše, v mBank si môžete požičať peniaze až do celkovej výšky 24 000 eur.1 2 »
Ďalšie témy v poradenstve

Ako nájsť tú správnu hypotéku

Zdeněk Kovář

Hypotekárna poradňa

Na Vaše otázky od 7.apríla do 7.mája odpovedá Zdeněk Kovář, hovorca Fio banky.


Fio banka

Vaše otázky prosím zasielajte na emailovú adresu: redakcia@banky.sk

Otázka:
02.05.2018 - Dobrý deň. Žena na materskej sama s dvoma deťmi....má s čím ručiť s pozemkom o hodnote +- 80 tisíc €.... Vedeli by ste jej ponúknuť hypotéku vo výške 40 tisíc?
Odpoveď:
07.05.2018 - Aby bylo možné hypotéku poskytnout, je potřeba mít dostatečný příjem nejen na splácení úvěru, ale také na uživení své rodiny. Do výpočtu hypotéky tak vstupují žadatelovy příjmy i všechny jeho výdaje. Pokud jde o matku samoživitelku na mateřské dovolené, většinou není příjem takový, aby bylo poskytnutí možné. V takových případech pak může pomoci rodina či někdo další, žadatel totiž může mít až tři spolužadatele, kteří mu mohou se splácením pomáhat.Otázka:
01.05.2018 - Môžem si vziať úver keď som na materskej dovolenke?
Odpoveď:
07.05.2018 - Určitě o něj můžete zažádat, ale bez znalosti konkrétní situace lze těžko odhadovat, jestli by ho bylo možné poskytnout. V tom hraje roli celá řada parametrů – výše poptávané hypotéky, výše vlastních zdrojů nebo možnost ručení jinou nemovitostí, bonita žadatele/spolužadatelů. Bez toho není možné být konkrétní. Doporučuji Vám vyplnit hypoteční kalkulačku (https://www.fio.sk/bankove-sluzby/uvery/kalkulacka-hypoteky) nebo rovnou kontaktovat hypoteční specialisty, kteří dokáží poradit v každém případě a životní situaci.Otázka:
20.04.2018 - Dobrý deň mal by som záujem o úver nakoľko nemám u vás otvorený účet a pracujem v zahraničí. Bolo by to možné ?? Ďakujem
Odpoveď:
23.04.2018 - V případě, že byste si chtěl vzít hypotéku na Slovensku, ale práci máte v zahraničí, tak to za určitých podmínek není problém. Jen je třeba, aby příjem ze zahraničí byl ze závislé činnosti na základě pracovní smlouvy na dobu neurčitou, příjem Vám musí chodit na účet, nesmí být tedy vyplácen na ruku, a pracovní poměr musí trvat minimálně 6 měsíců. A příjem musí být vyplácen v eurech.Otázka:
12.04.2018 - Dobrý deň, je pre banku rozhodujúce, či si beriem jednu hypotéku vo výške 180.000 alebo 3 samostatné hypotéky, každú vo výške 60.000? Má vaša banka obmedzenie na počet hypo úverov, ktoré môže poskytnúť jednému človeku, ak má tento dostatočný príjem? Ďakujem.
Odpoveď:
13.04.2018 - Hypotéka je ze své podstaty úvěr na bydlení, takže důležitým kritériem je, aby nemovitosti byly určeny pro bydlení žadatele, případně členy jeho rodiny. Pokud je žadatel bonitní a splní všechny náležitosti, může získat i více menších hypoték.
Pokud by účelem nákupu několika nemovitostí byla investice, hodil by se na to spíše podnikatelský úvěr.Otázka:
11.04.2018 - Je nevyhnutné mať v banke, ktorá mi poskytne hypotéku aj bežný účet? Alebo ju môžem splácať z účtu v inej banke?
Odpoveď:
12.04.2018 - Zpravidla to bývá povinnost. Banka si z účtu sama stahuje splátku, čímž předchází možnému zpoždění splátek. Stejně to je i u nás. Jinou otázkou je pak cena účtu – některé banky ho mají zpoplatněný, což navyšuje celkovou cenu úvěru. U nás je účet zdarma, za založení ani vedení klient nic neplatí. A bez poplatků jsou i europlatby, platební karty a další běžné bankovní služby.Otázka:
11.04.2018 - Čo si myslíte, ako dlho budú úroky na hypotékach ešte také nízke?
Odpoveď:
12.04.2018 - Předvídat pohyb úrokových sazeb je vždy ošidné, nikdo nemá věšteckou kouli, aby to dokázal přesně určit. Na tuzemském trhu zatím nedošlo ke zvyšování úrokových sazeb, jako se to děje už několik měsíců třeba v Česku. Stále se drží na rekordně nízké úrovni a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by mělo v nejbližší době dojít ke zvýšení. Pokud by přece jen ke korekci došlo, neočekáváme dramatický skokový nárůst.Otázka:
10.04.2018 - Dá sa kúpiť na hypotéku aj byt, ktorý je v katastri vedený ako nebytový priestor?
Odpoveď:
12.04.2018 - Není to standardní, ale také to dokážeme na základě individuálního řešení. A pokud by to nešlo klasickou hypotékou, tak nabízíme ještě americkou hypotéku, kterou lze financovat prakticky cokoliv.Otázka:
10.04.2018 - Ako bude vaša banka posielať potvrdenie o zaplatených úrokoch kvôli uplatneniu si daňového bonusu? Je to spoplatená služba, alebo bezplatná?
Odpoveď:
12.04.2018 - Roční potvrzení o zaplacených úrocích pro daňové účely posíláme klientům zdarma. V případě, že by někdo chtěl mimořádné potvrzení, tak to už zpoplatněné je a stojí 4 eura.Otázka:
09.04.2018 - Môžem si kúpiť 2 byty na jednu hypotéku?
Odpoveď:
12.04.2018 - Ano, to je možné. Jednou hypotékou lze financovat i více bytů, pokud budou určené pro vlastní bydlení žadatele nebo jeho rodinu.Otázka:
09.04.2018 - Mňa by zaujímalo, či je možné refinancovať hypotéku, na ktorú si chcem uplatniť daňový bonus pre mladých.
Odpoveď:
12.04.2018 - Vždy záleží na konkrétních parametrech hypotéky, žadatele i dané nemovitosti a především na dodržení podmínek, které jsou stanovené zákonem. Ale obecně to možné je.1 2 »
Ďalšie témy v poradenstve

Ako efektívne investovať a sporiť

Ing. Matej Varga, PhD., CFA
Na Vaše otázky počas marca odpovedá Ing. Matej Varga, PhD., CFA, vedúci úseku riadenia investícií štandardných a špeciálnych podielových fondov PRVEJ PENZIJNEJ SPRÁVCOVSKEJ SPOLOČNOSTI POŠTOVEJ BANKY, správ. spol., a.s.
PPSS

Vaše otázky prosím zasielajte na emailovú adresu: redakcia@banky.sk

Otázka:
28.03.2018 - Dobrý deň pán Varga, minulý mesiac som prešiel z fondu JT Bond do fondu JT Select. Zhodnotenie za mesiac marec 2018 je takmer mínus 3%. Som dlhodobý investor, fond som si vybral na dobu min. 5 rokov. Akceptujem zvýšenú mieru rizika s očakávaním vyšších ziskov. Myslíte si, že som spravil správne, že som prešiel z fondu BOND na SELECT za vášho pohľadu?
Odpoveď:
29.03.2018 - Dobrý deň, pokiaľ je váš zámer investovať na dobu 5 a viac rokov, rozhodli ste sa správne, vzhľadom na vyšší očakávaný výnos pri akceptovanej zvýšenej miere výkyvov hodnoty majetku. Zdôrazňujem však, že vytýčený investičný horizont je naozaj potrebné aj dodržať a to za každých okolností, v záujme toho, aby bola vaša investícia úspešná.Otázka:
26.03.2018 - Chcem sa opýtať, keď sa hovorí pri investovaní o tom, že je potrebné rozložiť investované peniaze do viacerých produktov, myslí sa tým rôzne produkty jednej banky, alebo je potrebné vložiť peniaze do viacerých bánk na rôzne investičné produkty? Ďakujem
Odpoveď:
27.03.2018 - Čo sa týka rozkladania investícií, ide o rozkladanie, alebo inak „diverzifikaciu“ medzi rôzne zdroje výnosu a rizika z hľadiska tried aktív. Chceme teda diverzifikovať naše investície medzi dlhopisy, akcie, reality, komodity, atd...
Aj v rámci jednotlivých tried aktív je dobré uplatňovať diverzifikáciu napríklad medzi rôzne sektory a regióny. Ako príklad uvediem to, že globálny akciový fond obsahuje vo svojom portfóliu akcie z viacerých krajín, a v rámci krajín aj z viacerých sektorov, ide teda o širokú diverzifikáciu v porovnaní s omnoho užšie zameraným fondom amerických technologických akcií – kde ide o jeden región, jeden sektor. Prečo je dobré diverzifikovať aktíva a sektory, či regióny? Z hľadiska aktív je diverzifikácia potrebná pre zníženie rizika tým, že rôzne triedy aktív reagujú odlišne na jednotlivé fázy ekonomického cyklu, resp. ekonomické prostredie. Odlišne reagujú aj sektory, ci regióny, aj keď je pochopiteľné, že v rámci jednej triedy aktív majú toho viac spoločné, ako rôzne triedy aktív navzájom.
Rozkladanie medzi banky, resp. správcov fondov, je diverzifikacia správcov, nie zdrojov výnosu a rizika. Pokiaľ správcovia kopírujú trebárs americký akciový trh, nejde o diverzifikáciu zdroja výnosu ani rizika. Je to však iná forma diverzifikácie, predovšetkým schopnosti portfólio manažérov.Otázka:
12.03.2018 - Dobrý deň
Mám otázku ohľadom sporenia a hypotéky: Mám nasporené peniaze zo stavebného sporenia ale hypotéku si chcem zobrať až o rok alebo dva. Peniaze už nie sú ničím viazane a už viac neposielam peniaze na účet sporenia.
Preto sa chcem opýtať, čí ma zmysel držať peniaze na učte stavebnej sporiteľne (PSS), prípadne kam s peniazmi? Veľmi ma tiež zaujíma či som ako bývali sporiteľ a človek, ktorý ma v sporiteľni svoje peniaze zvýhodnený oproti novým klientom?
Ďalšie poznámky k otázke: Nasporená suma 5000€. Sumu chcem v budúcnosti použiť ako základ na získanie hypotéky (vo výške cca 50tis.€). Každý mesiac, aj po odčítaní úrokov, prichádzam o malé financie za vedenie účtu, asi o 10€/rok. Nehodlám, peniaze za každú cenu investovať do fondov, resp. nejde mi o získanie vysokých úrokov z uložených peňazí. Disponujem osobným účtom v SLSP a v Unicredit banke.
Odpoveď:
20.03.2018 - Dobrý deň,
Ak máte voľné peňažné prostriedky, ktoré chcete použiť až o 1 až 2 roky, je výhodnejšie zvoliť produkt, ktorý umožní zhodnotenie vašich peňazí, než nechať ich nechať ležať na sporiacom účte. V tomto prípade môže byť dobrou voľbou investovanie do fondov. V portfóliu našich produktov sa nachádzajú aj fondy s kratším odporúčaným investičným horizontom, ktorý by Vám mohli vyhovovať. Pri investovaní do 1 roka spomeniem konzervatívnejší fond KORUNA o.p.f., vhodný pre „investorov – začiatočníkov“, pri investovaní do 2 rokov je dobrým riešením fond Konzervatívne portfólio o.p.f., ktorý by mohol byť pre vás vhodný, keďže už máte skúsenosť so sporením.
V prípade, že by ste odložili hypotéku na obdobie 3 rokov, zaujímavé by pre vás mohli byť úspešné realitné fondy – NÁŠ PRVÝ REALITNÝ o.p.f. alebo Office real estate fund o.p.f., prostredníctvom ktorých môžete investovať do lukratívnych projektov (obchodné centrá, polyfunkčné budovy, obytné domy, business centrá atď.), ktoré sú inak ponúkané iba inštitucionálnym klientom. Ak ste ochotný akceptovať vyššie riziko s cieľom dosiahnuť vyššie kapitálové zhodnotenie, vhodný je KAPITÁLOVÝ FOND o.p.f. alebo Vyvážené portfólio o.p.f.Otázka:
06.03.2018 - Veľa sa teraz píše o investovaní do kryptomien. Čo si o tom myslíte?
Odpoveď:
08.03.2018 - Kryptomeny sú novovznikajúce aktívum, ktoré si hľadá svoje miesto medzi tradičnými triedami aktív. Vstup Bitcoinu na burzu v podobe futures konktraktov je prvým krokom k širšej akceptácii kryptomien, určitá miera regulácie ďalším. Za kryptomenami je určite zaujímavá a inovatívna infraštruktúra v podobe blockchain technológie, ktorá pravdepodobne nájde širšie využitie v budúcnosti aj v iných oblastiach nášho života. Je dosť možné že súčasné kryptomeny budú neskôr nahradené novšími, a dokonalejšími kryptomenami, alebo ak chcete kryptokomoditami, ktoré odstránia nedokonalosti tých súčasných. Pokiaľ uvažujete či už zo zvedavosti, alebo pre iné dôvody o investícii do kryptomien, berte ich iba ako korenie vo vašom investičnom portfóliu, a ako iste tušíte, s korením je treba narábať pri príprave jedál opatrne a s mierou.Otázka:
06.03.2018 - Zachvíľu budem mať 50 rokov a chcem si začať odkladať peniaze na dôchodok. Moje dospelé deti ma presviedčajú na podielové fondy. Avšak mám strach aby moje peniaze niekto nespreneveril podobne ako BMG invest. Podľa čoho si mám vybrať?
Odpoveď:
08.03.2018 - Nemusíte sa obávať o bezpečnosť svojich finančných prostriedkov pri investovaní do podielových fondov.
Vaše peniaze sú spravované profesionálmi, ktorí sa pri investovaní snažia minimalizovať možné riziká a zároveň maximalizovať výnosy. Veľkou pridanou hodnotou sú práve schopnosti, odborné znalosti a profesionalita portfólio manažérov, na ktoré je vhodné sa spoľahnúť pri investovaní na svetových finančných trhoch. Aktívne riadenie investícií im dovoľuje prispôsobiť zloženie fondu aktuálnej situácií na trhu.

Samotné investovanie upravuje:
Zákon č. 203/2011 Z. z. o kolektívnom investovaní upravuje činnosť správcovských spoločností a správu podielových fondov. V oblasti kolektívneho investovania môžu podnikať iba správcovské spoločnosti, ktoré získali na túto činnosť licenciu. Zákon okrem iného upravuje pravidlá obmedzenia a rozloženia rizika, ktoré musia správcovské spoločnosti dodržiavať pri investovaní majetku podielových fondov, čím sa sleduje obmedzenie dopadu nepriaznivého vývoja jedného cenného papiera na celý fond.

Finančné prostriedky v podielových fondoch sú okrem toho priebežne chránené nasledujúcimi kontrolami:
-Národná banka Slovenska je najvyšším kontrolným orgánom nad správcovskými spoločnosťami a vykonáva funkciu štátneho dozoru;
-Depozitár správcovskej spoločnosti a podielových fondov môže byť len banka s povolením Národnej banky Slovenska. Je jedným z viacerých stupňov ochrany investície klienta a základným kontrolným orgánom spoločnosti;
-Dozorná rada je najvyšším kontrolným orgánom spoločnosti. Členovia tohto orgánu musia spĺňať kritériá ustanovené zákonom o kolektívnom investovaní. Schvaľujú ich akcionári spoločnosti avšak až po predchádzajúcom súhlase Národnej banky Slovenska;
-Audítor je nezávislou spoločnosťou, ktorá overuje správnosť vyhotovenia účtovnej závierky správcovskej spoločnosti a podielových fondov;
-Zamestnanec zodpovedný za výkon vnútornej kontroly.

Čo vás pri investovaní chráni ďalej?
Samostatné účtovníctvo fondu, čo znamená, že o majetku fondu vedie správcovská spoločnosť oddelené účtovníctvo, a teda záväzky správcovskej spoločnosti nemôžu byť hradené z majetku vo fonde. Celý majetok fondu je výhradne spoločným majetkom jeho podielnikov a správcovská spoločnosť ho môže použiť iba za účelom investovania v súlade so zákonom. Účtovná závierka podielového fondu, ako aj správcovskej spoločnosti, musí byť overená audítorom.Otázka:
05.03.2018 - Chcel by som si kúpiť byt, no v banke mi povedali, že celú sumu mi nepožičajú a že musím mať časť peňazí na kúpu nasporených. (Samozrejme ju nemám). Na sporiacich účtoch sú úroky nulové a rád by som dostal aspoň nejaký úrok. Vedeli by ste mi poradiť iný spôsob ako sporiaci účet? Čo by sa mi viac oplatilo? Rád by som sa dopracoval k vlastnému bývaniu do 6-7 rokov.
Odpoveď:
08.03.2018 - Pokiaľ si plánujete mesačne sporiť nasledujúcich 6-7 rokov na konkrétny cieľ – kúpu nehnuteľnosti, potom je vhodné pouvažovať nad kombináciu sporenia a investovania v podobe nášho produktu - sporenie INVESTÍCIA, kde si sami zvolíte koľko, v akom podielovom fonde, a ako presne dlho si budete sporiť. Vzhľadom na to, že ste spomenuli obdobie 6-7 rokov, je vhodné sa orientovať na vyvážené až dynamické riešenia z našej ponuky fondov – napríklad fond Vyvážené portfólio, alebo z ponuky dynamického riešenia s vyšším očakávaným výnosom, no i väčšími výkyvmi, na fond Dynamické portfólio, alebo Eurofond.Otázka:
05.03.2018 - Ja by som sa vás chcela opýtať na investičné životné poistky. Je výhodnejšie mať takúto poistku, alebo mať iba rizikovú životnú poistku a investovanie/sporenie si riešiť zvlášť?
Odpoveď:
08.03.2018 - V súčasnosti je trendom riešiť tieto produkty osobitne, to znamená poistenie iba rizika a investovanie/sporenie zvlášť. V prípade vášho záujmu o poistenie v rámci skupiny Poštovej banky sú k dispozícii produkty od Poštovej poisťovne. Čo sa týka sporenia do podielových fondov ponúka sa ako zaujímavá kombinácia sporenia a investovania v podobe nášho produktu - sporenie INVESTÍCIA, kde si sama zvolíte koľko, v akom podielovom fonde a na ako dlho si budete sporiť.Otázka:
04.03.2018 - Uvažujem o investovaní s vkladom 2000 eur. Má vaša spoločnosť odborníkov, ktorí by mi poradili aj na osobnom stretnutí? Na akú pobočku môžem prísť? Ďakujem.
Odpoveď:
08.03.2018 - Spoločnosť Prvá penzijná ponúka široké portfólio fondov, z ktorého si dokáže vybrať každý začínajúci i skúsenejší investor. S výberom vhodného fondu vám s radosťou poradia naši investiční špecialista na ktorejkoľvek pobočke po celom Slovensku. Prehľad našich produktov nájdete aj na našej webovej stránke: https://www.penzijna.sk/fondy/. Počas celého marca navyše prebieha marketingová akcia, počas ktorej môžete investovať do vybraných fondov Prvej penzijnej s 50 % zľavou zo vstupného poplatku. Stačí vyplniť kontaktný formulár a my vám zavoláme a dohodneme si stretnutie.Otázka:
03.03.2018 - Akým spôsobom by som mal investovať, ak by som o 5 rokov chcel mať 10 000 eur?
Odpoveď:
08.03.2018 - Vzhľadom na to, že ste neuviedli, akú sumu plánujete na 5 rokov zainvestovať, je ťažko posúdiť reálnosť vášho cieľa. V každom prípade, 5 rokov je stredne dlhý investičný horizont a umožňuje vám - pokiaľ dokážete znášať stredné veľké výkyvy – poohliadnuť sa po viac rizikových riešeniach s vyšším výnosom. Za uváženie stojí fond Vyvážené portfólio, ktorý obsahuje okrem akcií, dlhopisov aj komodity a realitné investície a zároveň aktívne mení ich pomer vo svojom portfóliu, prípadne ak dokážete tolerovať aj vyššie výkyvy, máte skúsenosti s investovaním do akciových a dynamicky orientovaných zmiešaných fondov, potom je tu pre vás možnosť zainvestovať do Dynamického portfólia (dynamická verzia stratégie podobnej Vyváženému portfóliu), či prípadne Eurofond orientovaný na európske akciové tituly.Otázka:
03.03.2018 - Mám 22 rokov, robím už 2 roky. Starší kolegovia spomínali druhý pilier. Môžem ho mať aj ja? Urobím dobre?
Odpoveď:
08.03.2018 - Starobné dôchodkové sporenie je dlhodobé a viac ako pri iných finančných produktoch platí, že čas sú peniaze. V tomto prípade teda platí, čím skôr tým lepšie. Jednopilierový systém môže dobre fungovať iba vtedy, ak je pracujúcich oveľa viac ako dôchodcov, a toto už o pár rokov platiť nebude. Demografický vývoj je neúprosný a sporenie na dôchodok sa stáva nevyhnutnosťou.
II. pilier vám dáva možnosť zmeniť povinné odvody na svoje úspory. Povinné odvody predstavujú 18 %, z nich 4,5 % sa odvádza na váš osobný dôchodkový účet v DSS a 13,5 % z povinných odvodov sa odvádza do sociálnej poisťovne. Odkladáte si tak časť povinných odvodov na osobnom dôchodkovom účte, čím získate možnosť poberať dôchodok z 2 zdrojov jednoducho a bez námahy. Ak si chcete na svoj dôchdok sporiť ešte viac, môžete využiť aj možnosť sporenia formou dobrovoľných príspevkov.
Vstúpiť do II. dôchodkového piliera môžete aj z pohodlia domova. Zmluvu vyplníte jednoducho, prostredníctvom online formulára.1 2 »
Ďalšie témy v poradenstve

Ako efektívne sporiť a investovať

Mgr. Jaroslav Pilát
Na Vaše otázky odpovedá Jaroslav Pilát, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti PRVÁ PENZIJNÁ SPRÁVCOVSKÁ SPOLOČNOSŤ POŠTOVEJ BANKY.

PPSS

 
Otázka:
07.06.2017 - Myslíte, že ešte niekedy budú termínované vklady opäť zárobkové? Čo je teraz, keď nezarábajú, dobrou alternatívou?
Odpoveď:
12.06.2017 - Záleží na od situácie na trhoch, aktuálne v časoch nízkych úrokových sadzieb sú úroky na termínovaných vkladoch skoro nulové. Dobrou alternatívou sú kombinované vklady, kde časť peňazí máte uložených na termínovanom účte a časť je investovaná do podielových fondov. Veľmi zaujímavou voľbou v dnešnej dobe je aj investovanie do realitných fondov.Otázka:
05.06.2017 - Dobrý deň, chcem mojim vnúčatám sporiť tak po 20 eur mesačne každému. Mám im založiť vkladnú knižku? Alebo niečo iné?
Odpoveď:
12.06.2017 - Predpokladám, že im idete sporiť na dlhšiu dobu, minimálne 5 rokov. Pri dnešnej situácii nízkych úrokových sadzieb by som volil dynamickejšie riešenia ako je vkladná knižka. Ak máte záujem, pozrite si možnosti investovania na dlhšiu dobu do podielových fondov napríklad tu.Otázka:
04.06.2017 - Dobrý deň, chcem nejako zmysluplne uložiť alebo investovať svoje našetrené peniaze. Nechcem dať všetko do fondov. Kam by ste mi odporučili ich vložiť a v akých pomeroch? Ďakujem.
Odpoveď:
09.06.2017 - Ak nechcete mať všetky peniaze vo fondoch, využite kombinované produkty, kde časť peňazí je uložená na termínovanom vklade a časť investovaná do podielových fondov.

Aktuálne do konca augusta ponúkame pre klientov produkt Užitočný vklad, ktorý spája úrokovú sadzbu až 1 % p.a. na termínovanom vklade s investovaním v podielovom fonde Kapitálový fond o.p.f. s potenciálom vyššieho výnosu. Investovaná suma je rozdelená na dve časti v pomere 30 % TERMÍNOVANÝ VKLAD a 70 % KAPITÁLOVÝ FOND o.p.f.Otázka:
01.06.2017 - Čo je pre bežného človeka výhodnejšie, našetriť si určitú sumu a tú zainvestovať do nejakého podielového fondu, alebo priebežne do toho fondu investovať malé sumy? Pýtam sa jednak kvôli poplatkom, či nie sú pri priebežnom investovaní vyššie. A tiež by som chcel vedieť, že ak človek investujem postupne, nemá potom taký prehľad, koľko podielov za koľko nakúpil - ako si potom zhodnotí výnosnosť investície?
Odpoveď:
05.06.2017 - Je ťažko povedať čo je výhodnejšie, poplatkovo je to skoro identické. Rozdiel je v tom, že pri sporení platíte zriaďovací poplatok na začiatku z cieľovej sumy sporenia a pri investovaní vstupný poplatok z výšky investície. Pri investovaní vkladáte väčšiu sumu naraz, pri sporení pravidelne menšiu sumu mesačne. Výhodou sporenia je priemerovanie ceny, keďže nakupujete podielové listy každý mesiac vždy za inú cenu. Po každom vklade klientovi posielame konfirmačný list, kde má uvedenú informáciu koľko podielov nakúpil. Výšku sporenia si taktiež klienti vedia pozrieť na karte podielnika.Otázka:
28.05.2017 - Dobrý deň. Je lepšie sporiť si v treťom pilieri alebo investovať do podielových fondov?
Odpoveď:
31.05.2017 - Ide o dva odlišné produkty. III. pilier je kombinácia sporenia zamestnanca a zamestnávateľa za účelom dofinancovania dôchodku, zatiaľ čo sporenie do podielových fondov predstavuje formu sporenia, ktorá je postavená na individuálnej báze. Sporenie do podielových fondov nepodlieha zo strany štátu daňovej bonifikácii, na druhej strane však poskytuje klientovi väčšiu flexibilitu pri nakladaní s nasporenou sumou.Otázka:
25.05.2017 - Čítal som, že je dobré mať časť peňazí uložených v zlate. Čo si o tom myslíte? Aké sú výhody, prípadne nevýhody? Ďakujem.
Odpoveď:
29.05.2017 - O zlate je pravda, že slúži v ľudských mysliach ako uchovávateľ hodnoty poslednej inštancie, teda, keď všetko ostatné stratí, vrátime sa k zlatu. Je tiež pravdou, že má nízku koreláciu s aktívami ako sú akcie, či niektoré iné komodity, avšak z dlhodobého hľadiska nemá výnos, neprináša pravidelnú dividendu a s jeho držaním sú spojené náklady na úschovu. Zlato má teda väčší zmysel nakúpiť, pokiaľ investor predpokladá, že sa blíži kríza, alebo prichádza niečo ako hyperinflácia, prípadne, že americký dolár bude výraznejšie oslabovať. Ak by sme sa bavili o nepriamej investícii do zlata, tak tento titul sa nachádza v podielových fondoch, čím je klient účastný aj výhod investovania práve do zlata.Otázka:
23.05.2017 - Chcem si mesačne odkladať 60-70 eur. Mám celú túto sumu investovať do jedného produktu, alebo ich mám rozdeliť - niečo na sporenie, niečo do fondov, prípadne ešte niekde inde? Vďaka za odpoveď.
Odpoveď:
26.05.2017 - Ideálne je sumu si rozložiť do viacerých fondov. V rámci dobrého nastavenia je dobré, ak si vytvárate rezervu z krátkodobého/strednodobého/dlhodobého hľadiska. Pomer je na Vás podľa toho, čo v najbližších rokoch plánujete, odporúča sa ale minimálne odkladať 20% z dlhodobého hľadiska a vytvárať tak dlhodobú rezervu. Prípadne si pozrite sporenia Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti, kde si viete vybrať rôzne stratégie.Otázka:
22.05.2017 - Kedy je najvhodnejšie začať s investovaním? Je to vhodné aj pre úplného laika?
Odpoveď:
26.05.2017 - Investovaním môžete začať v momente ako máte voľné peňažné prostriedky, prípadne viete si mesačne časť výplaty odkladať. Na začiatku by som odporučil začať si mesačne sporiť určitú čiastku a tak si vyskúšať čo je to investovanie.Otázka:
21.05.2017 - Dobrý deň, aké riziko mi hrozí pri investíciách do podielových fondov? Nie je lepšie dávať peniaze na termínovaný účet?
Odpoveď:
24.05.2017 - S investovaním do podielových fondov je spojené riziko poklesu, preto je veľmi dôležité vedieť ako zvládate prípadný dočasný pokles a na základe toho sa rozhodnúť akú stratégiu investovania zvoliť. V zásade platí čím vyšší potenciálny výnos, tým vyššie riziko a samozrejme aj opačne čím je riziko nižšie tým je aj očakávaný výnos nižší. Pri investovaní je ešte veľmi dôležité dodržiavať minimálny odporúčaný investičný horizont konkrétneho fondu.Otázka:
19.05.2017 - Keď chcem svoje peniaze späť, ako rýchlo ich viem vybrať, ak sú zainvestované v podielových fondoch? Ďakujem.
Odpoveď:
23.05.2017 - Proces redemácie (vyplatenie) podielových listov je na dennej báze. V praxi to znamená, že peňažné prostriedky by ste na druhý pracovný deň po podaní žiadosti mali mať pripísané na svojom bežnom účte.1 2 »
Ďalšie témy v poradenstve

Bankový účet, či balík služieb? Vyberte si ten správny pre vás.

Zuzana Ďuďáková
Na vaše otázky až do 18.2.2018 odpovedá Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank.

UniCredit bank
Otázka:
14.02.2018 - Platím mesačne niekoľko pravidelných platieb (spp, zse,...) oplatí sa mi zriaďovať na tieto platby inkaso alebo radšej trvalý príkaz? Aký je v tom rozdiel? Ďakujem za odpoveď.
Odpoveď:
20.02.2018 - Platenie Trvalým príkazom je výhodné použiť vtedy, ak má klient platiť tomu istému príjemcovi v pravidelných intervaloch takú sumu platby, ktorá je vopred pevne určená a nemení sa. Výhodou platenia trvalým príkazom je fakt, že ak v deň splatnosti trvalého príkazu nie je na účte klienta dostatok prostriedkov, naša banka sa pokúša trvalý príkaz vykonať ešte 3 nasledujúce pracovné dni po dni splatnosti.

Ak ide o pravidelné platby pre toho istého príjemcu s premenlivou sumou, vhodné je práve inkaso.
Platenie SEPA inkasom je pre klientov výhodné najmä vtedy, ak sa jedná o pravidelne sa opakujúce platby, pričom suma platby nie je platiteľovi vopred známa (napr. poplatky za služby mobilných operátorov). Maximálne povolenú výšku SEPA inkasa si určí platiteľ nastavením limitu sumy SEPA inkasa v súhlase so SEPA inkasom. Banka chráni účty klientov pred neoprávnenými inkasami tak, že všetky inkasá, ktoré nezodpovedajú podmienkam nastaveným v súhlasoch so SEPA inkasom odmietne. Pozor, zúčtovanie inkasa banka nemôže opakovať, preto platiteľ musí mať na svojom účte dostatok peňazí večer pred dňom splatnosti inkasa.Otázka:
10.02.2018 - Môžu U konto využívať aj dôchodcovia, alebo máte pre dôchodcov iný typ účtu?
Odpoveď:
20.02.2018 - Ukonto je veľmi populárne aj pre dôchodcov. Je to komplexný účet, ktorý  je bezplatný pri zasielaní si 400 eur na účet každý mesiac .  Je s výbermi zo všetkých bankomatov doma i v zahraničí bezplatne.Otázka:
06.02.2018 - Máte k účtu možnosť vytvoriť si bezplatne sporiaci účet?
Odpoveď:
07.02.2018 - K Ukontu banka zriaďuje bezplatne na požiadanie sporiaci účet.Otázka:
05.02.2018 - Bolo by možné, aby mi kreditná karta zostala, ak by som si zrušila účet?
Odpoveď:
07.02.2018 - Kreditná karta je druh spotrebného úveru a je nezávislá od účtu. Je možné obstarať si ju samostatne.Otázka:
03.02.2018 - Ak si chcem zrušiť účet, musím prísť na pobočku osobne?
Odpoveď:
07.02.2018 - Zrušiť účet je možné osobne na pobočke alebo zaslaním písomnej požiadavky s úradne overeným podpisom majiteľa účtu.
V prípade presunu účtu z jednej banky do druhej nie je potrebné kontaktovať starú banku, ak tam klient nemá iné produkty a služby, ako platobný účet s platobnými službami. Stačí ak klient príde do novej banky. Nová banka otvorí klientovi nový platobný účet a klient podpíše žiadosť o presun účtu. Ak má klient pri sebe aj výpis z účtu zo starej banky, nová banka pripraví a pošle informácie o novom účte aj všetkým inkasantom alebo platiteľom pravidelných platieb.
Presúva sa len účet a platobné služby (trvalé príkazy, súhlasy s inkasom a príkazy na úhradu/inkaso s budúcou valutou), automaticky sa zruší aj platobná karta a elektronické bankovníctvo. V prípade ostatných produktov a službe je potrebné , aby ich klient zrušil osobne. a služby si klient v starej banke zruší sám.
Stará a nová banka po podpise žiadosti s klientom spolu komunikujú, stará banka oznámi novej banke detaily platobných služieb, ktoré tam klient má.Otázka:
02.02.2018 - Ponúka vaša banka detský účet zadarmo?
Odpoveď:
07.02.2018 - Pre deti do 15 rokov máme detské konto s vedenie účtu bez mesačného poplatku a zvýhodneným úročením na bežnom účte s debetnou kartou s mesačným limitom do 200 Eur. Všetky výbery z bankomatov UniCredit Bank v SR a zahraničí sú bez poplatku. Účet je pod úplnou kontrolou zákonným zástupcom – možnosť nastavenia limitu pri výbere hotovosti z bankomatu. Taktiež všetky POS platby sú bezplatné.

Pre študentov od 15 rokov by sme odporučili U Konto. Ide o účet s bezplatnými výbermi so všetkých bankomatov doma i vo svete zadarmo. Zadarmo, bez akejkoľvek podmienky, ho majú všetci mladí ľudia do dovŕšenia veku 27 rokov.Otázka:
28.01.2018 - Koľko sporiacich účtov si môžem otvoriť k bežnému účtu?
Odpoveď:
07.02.2018 - K účtu U konto je možné bezplatne si zriadiť jeden sporiaci účet.Otázka:
28.01.2018 - Založil som si účet v UniCredit banke pred pár rokmi, keď ste mali kampaň, že 10 rokov bude Ukonto zadarmo, ak mi bude chodiť výplata aspoň 400 eur mesačne. Dodržíte tých 10 rokov a nepridáte žiadne iné podmienky? Páči sa mi, že teraz mám U konto zdarma.
Odpoveď:
07.02.2018 - U konto je naozaj veľmi vyhľadávaný a obľúbený produkt práve preto, že pri splnení jednoduchej podmienky zasielať naň pravidelne mesačne minimálne 400 Eur je úplne zdarma a výbermi z akýchkoľvek bankomatov doma i po celom svete bezplatne. Garancia týchto podmienok je na 10 rokov, tak si ho spokojne užívajte.Otázka:
27.01.2018 - Chcem sa opýtať, ak by som chcel pre manželku vybaviť platobnú kartu k môjmu účtu, je to možné? Ďakujem.
Odpoveď:
31.01.2018 - V takomto prípade je najlepším riešením zvoliť U konto Tandem, kde má každý svoj účet a svoju kartu. Je to tak, že podmienku pre bezplatné vedenie účtu môžete plniť v dvojici. V rámci U konta TANDEM získate dva úplne samostatné, od seba nezávislé účty s vlastnými platobnými kartami a s možnosťou ovládať svoj účet cez Online Banking či Smart Banking. Presne to znamená, že založíte konto sebe aj manželke, posielate na jeden alebo oba účty v súčte 400 eur mesačne a obaja máte bezplatné U konto aj všetky výhody k nemu.Otázka:
25.01.2018 - V UniCredit banke mám účet. Prišiel mi poštou oznam, že na pobočke mám pripravenú novú platobnú kartu (stará karta mi expirovala). Tak som sa vybrala na do pobočky, kde mi oznámili, že moja karta tam nie je a že zvyčajne im karty chodia až koncom mesiaca. Prečo mi aj oznam nepošlete koncom mesiaca, keď už karta je na 100% na pobočke? Bývam na dedine a najbližšia pobočka je v meste, do ktorého som musela cestovať dvakrát.
Odpoveď:
31.01.2018 - Banka informuje klienta 2 mesiace pred koncom platnosti karty a klientovi je zasielané oznámenie o obnove karty s informáciou, v ktorom mesiaci a kam bude karta doručená a v prípade, že klient nesúhlasí, môže daný spôsob doručenia zmeniť. Požiadavky na výrobu obnovených kariet sa zasielajú prvých cca 5 pracovných dní v mesiaci, potom je 7 pracovných dní na ich doručenie. Takže karty by mali na pobočku doraziť vždy v druhej polovici mesiaca. Pri kreditných kartách v oznámeniach o obnove banka uvádza, že si klienti môžu kartu prevziať na pobočke po 20. dni v mesiaci. Na základe Vášho podnetu sa detailne pozrieme na celý proces.1 2 »
Ďalšie témy v poradenstve

Keď si potrebujete požičať... (všetko o úveroch a pôžičkách)

Melinda Burdanová
Na vaše otázky až do 3.decembra 2017 odpovedá Melinda Burdanová, riaditeľka odboru retailových produktov v Poštovej banke.

PABK
 
Otázka:
01.12.2017 - Akú najvyššiu pôžičku mi vaša banka môže dať, keď ju chcem splatiť do pol roka? Aké moje záväzky pri posudzovaní beriete do úvahy?
Odpoveď:
04.12.2017 - Výška pôžičky závisí od Vášho príjmu a záväzkov, ktoré máte, tzn. Či máte iné úvery. V Poštovej banke je napr. min. splatnosť úveru 12 mesiacov. Pre príklad, ak by Váš čistý príjem bol 500 eur bez akýchkoľvek záväzkov, tak Vám vieme poskytnúť úver vo výške 3360 eur so splatnosťou na 1 rok.  Pre krátkodobé preklenutie finančných potrieb klienta je možné požiadať o povolené prečerpanie na bežnom účte.Otázka:
28.11.2017 - Chcem si zobrať hypotéku a ako spoludlžníka chcem môjho otca. Hypotéku plánujem splácať 25 rokov. Avšak môj otec odíde do dôchodku približne za 5 rokov. Môže byť teda spoludlžníkom?
Odpoveď:
01.12.2017 - Podmienku veku by mali splniť všetci účastníci úverového vzťahu, teda aj spoludlžníci, keďže ich príjem vstupuje do hodnotenia na poskytnutie úveru. Spravidla je vekový strop pri dosplácaní úverov na bývanie stanovený na 65 rokov, môže sa teda stať, že banka skráti lehotu splatnosti tak, aby bola táto podmienka splnená. Nie je to však pravidlo a preto by bolo lepšie zájsť na pobočku a osobne sa poradiť a posúdiť Vašu situáciu.Otázka:
25.11.2017 - Mám viacero dlhov, ktoré sa mi nedarí splácať. Hrozia mi, že mi zoberie exekútor dom. Poraďte mi, mám splácať len jeden dlh a na ostatné kašlať, alebo každému mám platiť potroche.
Odpoveď:
01.12.2017 - Určite by som odporučila kontaktovať všetky inštitúcie, v ktorých máte úvery a dohodnúť sa s nimi na úprave splátkového kalendára.. V každom prípade je potrebné s nimi komunikovať, aby videli, že máte záujem o riešenie Vašej situácie. Čiže lepšia cesta je upraviť splátky ako neplatiť.Otázka:
22.11.2017 - Dobrý deň, tento rok som splatil úver v ČSOB, mal som v 2016 ale odklad splátok, lebo som menil zamestnanie. Ako dlho táto info bude v registri? Mám šancu získať aj napriek tomu hypotéku?
Odpoveď:
24.11.2017 - Údaje o poskytovaných úveroch a priebehu ich splácania sa v bankovom registri uchovávajú po celú dobu trvania úverového vzťahu s bankou a ďalších päť rokov po ukončení tohto zmluvného vzťahu. Až po uplynutí tejto doby sú informácie z registra vymazané. Odklad splátok ako dôležitý údaj by mal byť evidovaný v úverovom registri a táto informácia je dostupná aj pre iné banky. Do posudzovania schvaľovania úverov v prípade, ak má alebo v minulosti klient mal nastavený odklad splátok vstupuje viacero faktorov, okrem iného aj to, aká doba od skončenia odkladu uplynula a aké bolo klientovo splácanie pred odkladom ako aj po ukončení odkladu splátok. So všetkými týmito informáciami banky ďalej pracujú a individuálne ich posudzujú za účelom zistenia bonity klienta. Vo všeobecnosti sa dá skonštatovať, že odklad splátok môže klientovi istým spôsobom sťažiť získanie úverového produktu, preto klientom odporúčame čo najskôr začať úver riadne splácať a až následne sa pokúsiť podať žiadosť o úver. Klientovi môže tiež pomôcť, ak si prizve do úverového vzťahu bonitného spoludlžníka – t.j. osobu, ktorá korektne svoje záväzky spláca a ktorá môže do zmluvného vzťahu priniesť dôveru.Otázka:
20.11.2017 - V novinách som videla inzerát, že nejaká firma ponúka pôžičky aj ženám na materskej a dôchodcom. Ja som na materskej a v banke mi pôžičku nedali. Ako je to možné?
Odpoveď:
24.11.2017 - Banka zohľadňuje pri poskytovaní úverov množstvo faktorov, napr. výšku príjmu klienta, jeho úverovú zaťaženosť, vyživovacie povinnosti, ďalšie záväzky a mnoho iných faktorov, ktoré môžu ovplyvniť klientovu schopnosť splácať úver aj v budúcnosti. Je však pravdou, že pre ženy na materskej dovolenke nemusia byť úvery vždy dostupné, všetko záleží od úverovej politiky konkrétnej inštitúcie. Určite pomôže, ak má žena popri materskej aj iný príjem, napr. príjem zo živnosti, v takom prípade je vybavenie úveru jednoduchšie. Je však možné požiadať o úver spolu s bonitným spolužiadateľom alebo ručiteľom a tým tiež zvýšiť svoju šancu na získanie úveru.Otázka:
19.11.2017 - Že vraj banky od nového roka budú prísnejšie hodnotiť ľudí, keď si budú chcieť zobrať pôžičku. O aké sprísnenie sa jedná?
Odpoveď:
24.11.2017 - Od januára 2018 vstupujú do platnosti nové legislatívne pravidlá poskytovania spotrebiteľských úverov, ktoré so sebou prinášajú viaceré zmeny. Asi najvýznamnejšou z nich je skutočnosť, že finančné domy budú povinné dbať na to, aby spotrebiteľovi po odrátaní výdavkov z čistého príjmu zostala k dispozícii tzv. povinná rezerva. Tieto pravidlá môžu pre niektorú skupinu klientov (najmä pre nízkopríjmových ľudí alebo tých, ktorí sú významnejšie zadlžení) znamenať sprísnenie podmienok pre poskytnutie úveru. Sprísňovanie podmienok poskytovania úverov by však na druhej strane malo zabezpečiť vyvážené a prijateľné zadlžovanie domácností.Otázka:
18.11.2017 - Je šanca, že mi banka, v ktorej mám účet aj kreditku, dá lepšiu sadzbu na úver ako komunikujú na svojom webe?
Odpoveď:
24.11.2017 - Vo všeobecnosti sa dá skonštatovať, že v prípade, ak má klient v danej banke zriadený osobný účet, ktorý využíva, tieto skutočnosti mu môžu pomôcť k tomu, aby získal výhodnejšie podmienky v porovnaní s podmienkami, ktoré by získal, ak by bol pre banku úplne nový klient. Navyše, niektoré banky priamo komunikujú možnosť získania zľavy z úrokovej sadzby za aktívne využívanie účtu alebo poistenie úveru. Všetko však závisí od internej cenovej politiky konkrétnej banky.Otázka:
17.11.2017 - Dobrý deň, koľko sa vo vašej banke platí poplatok za poskytnutie úveru? Ďakujem
Odpoveď:
20.11.2017 - Poštová banka v súčasnosti poskytuje spotrebiteľské úvery ako aj úvery na bývanie bez poplatku za poskytnutie.Otázka:
14.11.2017 - Chcem si požičať 20.000 eur, ako najrýchlejšie to môžem potom splatiť? Musím splácať celú dobu, ktorú si s bankou dohodnem, alebo to môžem jednorazovo splatiť v máji 2018? Ďakujem.
Odpoveď:
17.11.2017 - Klient má právo spotrebiteľský úver kedykoľvek predčasne splatiť, a to buď v plnej výške alebo čiastočne (vtedy hovoríme o tzv. mimoriadne splátke). Poštová banka umožňuje klientom využiť tieto možnosti bez poplatkov, čo však neponúkajú všetky banky.  Maximálna výška poplatku za predčasné splatenie, ktorú si banky môžu nárokovať, je limitovaná zákonom - a to maximálne vo výške 1% z predčasne splatenej sumy úveru. Ak však výška predčasne splácaného úveru alebo jeho časti nepresahuje 10 000 € za 12 po sebe nasledujúcich mesiacov, predčasné splatenie musí byť bez poplatku. Klientovi, ktorý plánuje úver predčasne splatiť pred dohodnutou lehotou splatnosti odporúčame vopred sa informovať o výške tohto poplatku a podľa toho si vybrať takú banku, ktorá tento poplatok neuplatňuje.Otázka:
12.11.2017 - Dá sa refinancovať bankovou pôžičkou aj nákup na splátky?
Odpoveď:
17.11.2017 - Poštová banka ponúka svojim klientom spotrebiteľský úver s názvom lepšia splátka, ktorý je prednostne určený na konsolidáciu iných úverových produktov. Klient ním môže skonsolidovať bankové a nebankové pôžičky vrátane splátkového predaja, kreditné karty alebo debety na osobných účtoch (tzv. povolené prečerpania). Okrem toho si v prípade záujmu môže klient vziať aj „peniaze navyše“ a použiť ich na čokoľvek.1 2 »
Ďalšie témy v poradenstve

Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o hypotékach

Dušan Slimák
Na Vaše otázky až do 29.10.2017 odpovedá Dušan Slimák, vedúci odd. implementácie a metodiky úverov pre fyzické osoby Tatra banky.

Tatra banka 2017
Otázka:
29.10.2017 - Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na radu ohľadom hypotéky a víz. Chystáme sa s priateľom zobrať si hypotéku na kúpu bytu. Je možné dostať ročné študentské alebo pracovné víza v Indonézii a Austrálii aj v takejto situácii?
Odpoveď:
31.10.2017 - Dobrý deň, odporúčame Vám, aby ste kontaktovali veľvyslanectvo danej krajiny, ktoré Vám bude vedieť poskytnúť viac informácií k podmienkam získania víz.Otázka:
28.10.2017 - Dobrý deň, ak by som si chcel kúpiť byt v novostavbe, ktorá ešte nestojí, je možné financovať jeho kúpu hypotékou?
Odpoveď:
31.10.2017 - V prípade, že je daná novostavba nastavená v banke ako developerský projekt, určite áno. Takéto financovanie zvyčajne býva postupné. Banka posiela peniaze priamo developerovi v zmysle dohodnutých podmienok medzi vami a developerom v Zmluve o budúcej kúpnej zmluve. Pokiaľ spolupráca developera s bankou nastavená nie je, zvyčajne banky takúto nehnuteľnosť zafinancujú až po kolaudácii bytu.Otázka:
27.10.2017 - Vydáva každá banka hypotekárny certifikát?
Odpoveď:
31.10.2017 - Nie, štandardne banky certifikát nevydávajú. V Tatra banke namiesto certifikátu môžete získať záväznú ponuku. Avšak až podpísaná úverová zmluva je pre vás zárukou, že banka vám úver skutočne poskytne a nebudú sa meniť podmienky (napríklad výška úveru, sadzba... ).Otázka:
26.10.2017 - Bývam v prenajatom byte a chcem sa pustiť do stavby domu. Môžem pri hypotéke ručiť aj stavebným pozemkom, na ktorom ešte nič nie je postavené? Ďakujem.
Odpoveď:
31.10.2017 - Dobrý deň, v prípade, že ide o stavebný pozemok a má vysporiadanú prístupovú komunikáciu, tzn. je dostupný z obecnej cesty alebo má vyriešené právo prechodu cez iný pozemok, je možné ho využiť ako zabezpečenie úveru. Počítajte však s tým, že voči pozemku nedostanete 100 % z jeho hodnoty. Štandardne sa pohybuje financovanie medzi 50-60 % z hodnoty založeného pozemku. Rovnako ak chcete hypotéku s účelom výstavba, je potrebné mať stavebné povolenie a projekt s rozpočtom, aby banka mohla určiť investičný zámer a budúcu hodnotu domu. Založením pozemku sa zaviažete banke, že v budúcnosti založíte aj dom, ktorý na ňom bude stáť.Otázka:
24.10.2017 - Chcem si kúpiť byt, no obávam sa, že môj príjem nebude dostatočný. Môžem k hypotéke použiť ručiteľa?
Odpoveď:
27.10.2017 - Dobrý deň, v prípade, že váš príjem nie je dostatočný, môže do úveru pristúpiť spoludlžník. V Tatra banke akceptujeme až 3 spoludlžníkov. Ak je spoludlžník ženatý/vydatá, automaticky sa stáva spoludlžníkom aj jeho manžel/manželka. So spoludlžníkom máte rovnaké práva a povinnosti. Pre účely výpočtu a schválenia úveru sa príjmy účastníkov spočítavajú a odpočítajú sa výdavky, ich životné minimum a povinná rezerva, ktorá je aktuálne vo výške 10 % z rozdielu spoločného príjmu a životného minima.Otázka:
23.10.2017 - Dobrý deň, chcem sa opýtať, čo sa stane v prípade, ak nevyčerpám schválenú hypotéku v stanovenej lehote 6 mesiacov z toho dôvodu, že predávajúci bytu odstúpi od zmluvy alebo sa rozhodne nehnuteľnosť nepredať? Mám voči banke záväzky, alebo sa dá odstúpiť od schváleného úveru? Aj v takom prípade musím splácať úver, alebo sa to dá stornovať? Ďakujem.
Odpoveď:
27.10.2017 - Dobrý deň, ak klient v zmluvne dohodnutej lehote nesplní podmienky a nepožiada o čerpanie úveru, zmluvný vzťah skončí a nevznikajú žiadne ďalšie práva a povinnosti pre zmluvné strany.Otázka:
22.10.2017 - Čo sa dokladuje v prípade, ak chcem vziať hypotéku na nehnuteľnosť, na ktorú mám aj 100% hotovosť, ale kvôli výhodnej sadzbe na vklade aj hypotéke sa mi to viac oplatí?
Odpoveď:
27.10.2017 - V prípade hypotéky je vždy potrebné ručiť nehnuteľnosťou. Finančné prostriedky, ktoré máte, teda nehrajú rolu pri schvaľovacom procese a nie je potrebné ich dokladovať. Ak máte vlastné financie, môžete tiež kúpiť nehnuteľnosť za vlastné a následne si túto investíciu prefinancovať hypotékou. Dokladovanie tak bude pre vás jednoduchšie, lebo ako nový vlastník nehnuteľnosti už podpisujete záložné zmluvy vy a nemusíte sa prispôsobovať strane predávajúcich.Otázka:
21.10.2017 - Dobrý deň, chcem sa spýtať: je možné preniesť (refinancovať) hypotekárny úver do inej banky aj do jedného roka od poskytnutia? Potrebujem ale, aby banka nepotrebovala dokladovať príjem. Ďakujem.
Odpoveď:
27.10.2017 - Dobrý deň, každá banka má podmienky nastavené inak. Do Tatra banky viete preniesť hypotéku so zjednodušeným dokladovaním, ak ju splácate minimálne 10 mesiacov. V takomto prípade nepredkladáte potvrdenie o výške príjmu, avšak banka aj napriek tomu skúma, či ste zamestnaný v trvalom pracovnom pomere, resp. podnikáte.Otázka:
17.10.2017 - Dobrý večer prajem. Chcel by som od suseda kúpiť časť lesa, no nemám dosť peňazí. Môžem použiť aj hypotéku na les? Ďakujem vám.
Odpoveď:
19.10.2017 - Dobrý deň, hypotéky musia byť zabezpečené tuzemskými rezidenčnými nehnuteľnosťami. Ak teda chcete kúpiť časť lesa, odporúčame založiť ako zabezpečenie inú nehnuteľnosť, napríklad váš rodinný dom alebo byt a požiadať o Americkú hypotéku, pri ktorej nedokladujete účel.Otázka:
16.10.2017 - Hľadám možnosť, ako prefinancovať celú hodnotu kupovanej nehnuteľnosti. Je možné napríklad založiť inú, výrazne hodnotnejšiu nehnuteľnosť (ako tú, ktorú kupujem) a získať tak vyššiu hypotéku?
Odpoveď:
19.10.2017 - Dobrý deň. Ak máte takúto možnosť, je to ideálne riešenie. Založením dvoch nehnuteľností máte možnosť financovať celú kúpnu cenu a môžete získať lepšie podmienky na úvere. Po čase, keď sa zostatok úveru zníži, môžete požiadať banku o vyňatie danej nehnuteľnosti a ručiť ďalej už len svojou kúpenou nehnuteľnosťou.1 2 »
Ďalšie témy v poradenstve

Ktorý účet je pre mňa ten pravý?

Marta Cesnaková
Na vaše otázky až do 24.9.2017 odpovedá Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

SLSP
Otázka:
17.09.2017 - Dobrý deň, dostanem k bežnému účtu sporiaci účet automaticky v cene bežného? Alebo si musím otvoriť sporiaci účet zvlášť a platiť za jeho vedenie ďalšie poplatky? Platia sa nejaké poplatky za prevody medzi mojimi účtami v jednej banke? Ďakujem.
Odpoveď:
20.09.2017 - Sporiaci účet nie je automatickou súčasťou bežného účtu, jeho zriadenie a vedenie je však bezplatné a dokonca ani nie je podmienené vedením bežného účtu v banke. V Slovenskej sporiteľni si jeden klient môže zriadiť až 7 sporiacich účtov (1xSporenie na bývanie, 1xSporenie na rezervu a 5xSporenie pre radosť). Sporenie na sporiacom účte vám môže pomôcť mať bežný účet zdarma. Napríklad pri najvyužívanejšom Osobnom účte so štandardnou cenou 5,90 eur mesačne, stačí každý mesiac sporiť na sporiaci účet, zaplatiť kartou aspoň 200 eur a zrealizovať aspoň 3 platby na základe trvalého príkazu či inkasa.

Za prevody medzi vlastnými účtami v Slovenskej sporiteľni nič neplatíte.Otázka:
16.09.2017 - Môj otec o pár mesiacov pôjde do dôchodku. Má preňho zmysel zmeniť bežný účet na dôchodcovský? Ak by sa rozhodol pre zmenu v tej istej banke, ostane mu číslo účtu rovnaké?
Odpoveď:
20.09.2017 - Osobný účet je samozrejme možné zmeniť na účet Sporožíro Senior, ktorý môžu využívať poberatelia akéhokoľvek typu dôchodku (nielen starobného). Číslo účtu pritom zostane zachované. Účet Sporožíro Senior je však určený primárne záujemcom, ktorí preferujú pasívne bankovanie. To znamená, že účet využívajú len na príjem dôchodku a väčšinu platieb riešia hotovostne. V cene účtu 1 eur mesačne je vedenie účtu a jedna debetná karta, jednotlivé transakcie sú spoplatnené samostatne.

V prípade, že váš otec účet s účtom aktívne pracuje (používa bezhotovostné prevody, trvalé príkazy a inkasá, platby kartou) môže byť pre neho výhodnejšie ponechať si súčasný účet, ktorý môže mať úplne zadarmo (napr. v prípade Osobného účtu so štandardnou cenou 5,90 eur mesačne stačí v priebehu mesiaca urobiť platby kartou za 200 eur, zrealizovať tri platby na základe trvalého príkazu alebo inkasa a poslať si peniaze na sporiaci účet) alebo za polovicu (platby kartou za aspoň 100 eur, 1 platba na základe trvalého príkazu alebo inkasa a prevod na sporiaci účet).Otázka:
13.09.2017 - Dobrý deň, aké bankové úkony vlastne dokážem robiť so svojim účtom v mobilnej aplikácii?
Odpoveď:
20.09.2017 - Aktuálne môžu naši klienti využívať dve aplikácie:

Aplikácia „Účty“ je určené pre pasívne bankovanie – klient tu má k dispozícii kompletný prehľad o svojich účtoch a pohyboch na nich.

Aplikácia „Platby“ zasa slúži na aktívne bankovanie. Klient tu môže zadať platbu, spravovať svoje trvalé príkazy a inkasá, poslať peniaze na mobil bez toho, aby vedel číslo účtu príjemcu či dobiť si kredit u mobilného operátora. Aplikácia tiež umožňuje zadať platbu jednoducho oskenovaním QR kódu alebo čiarového kódu a jej súčasťou je aj úložisko klubových kariet, vďaka čomu ich nemusí nosiť v peňaženke a má ich kedykoľvek poruke. Cez aplikáciu je tiež možné splatiť kreditnú kartu.

V blízkej dobe však pripravuje spustenie novej aplikácie, ktorá poskytne ešte vyšší komfort pri bankovaní.Otázka:
10.09.2017 - Mám stále strach, keď zadávam prevodný príkaz, že pri zadávaní účtu urobím preklep. Upozorní ma na to internet banking, že som zadala neexistujúce číslo účtu? Vďaka.
Odpoveď:
13.09.2017 - Po prechode na číslo účtu vo formáte IBAN je už v praxi veľmi nízka pravdepodobnosť, že pri preklepe jedného čísla v čísle účtu alebo výmene dvoch čísiel medzi sebou, by daný IBAN bol správny. Číslo IBAN totiž musí spĺňať isté pravidlá a nie akékoľvek číslo môže byť použité ako číslo účtu. Čiže preklepnutím jedného čísla bude IBAN s najväčšou pravdepodobnosťou chybný a internet banking to okamžite rozozná, upozorní zadávateľa platby na nesprávny formát IBAN čísla a nedovolí odoslať platbu na takéto číslo.

Ak klient pošle peniaze na nesprávne číslo účtu, ktoré existuje, mal by o vrátenie chybne smerovanej platby požiadať svoju banku, ktorá zabezpečí odoslanie tejto žiadosti banke príjemcu. Tá príjemcu následne kontaktuje a požiada o vrátenie platby. V prípade, že príjemca peniaze nevráti, jeho banka poskytne banke odosielateľa platby identifikačné údaje príjemcu a následne môže klient komunikovať priamo s príjemcom.Otázka:
07.09.2017 - Dobrý deň, mohli by ste mi poradiť, čo je pre mna výhodnejšie a na aký účet si nechať zasielať starobný dôchodok. Žijem v USA a mám schválený dôchodok, ale neviem, čo je pre mňa výhodnejšie. Nechať si posielať na nejaký výhodný účet na Slovensku alebo posielať do USA. Vyhovoval by mi účet, ktorý veľmi nebudem užívať. Ďakujem.
Odpoveď:
13.09.2017 - Pri rozhodovaní o výbere účtu by ste mali zvážiť viacero aspektov:
- či je Sociálna poisťovňa, prípadne iná inštitúcia, ktorá vám zasiela dôchodok, schopná ho posielať aj do zahraničia a ak áno, za akých podmienok (poplatky, termíny),
- aké sú podmienky vedenia účtu v tej-ktorej banke v USA,
- v akej mene chcete dostávať dôchodok,
- či tieto peniaze budete využívať na život v USA, alebo máte iný príjem a dôchodok chcete držať na účte ako rezervu,
- možné kurzové riziká,
- spôsob využívania peňazí (platby kartou, výber z bankomatu, prevodom zo slovenského účtu na účet v USA) a súvisiace poplatky.

Z našej ponuky by sme vám odporučili zvýhodnený účet Sporožíro Senior, ktorý je určený poberateľom dôchodkových dávok. Poplatok za vedenie je 1 eur mesačne a k účtu dostanete neembosovanú medzinárodnú platobnú kartu VISA Electron.
Otázka:
05.09.2017 - Platí sa niečo za zrušenie účtu? Musím prísť na pobočku? Ďakujem.
Odpoveď:
13.09.2017 - Pre všetky naše bežné účty platí, že zrušenie účtu a súvisiacich produktov (debetná karta, povolené prečerpanie, trvalé príkazy a inkasá) je bez poplatku, klient zaplatí len poplatok za vedenie účtu v alikvótnej čiastku do dňa jeho zrušenia. Žiadosť o zrušenie účtu môže klient podať osobne v pobočke banky, môže ju tiež poslať poštou, kde podpis klienta musí byť úradne overený alebo žiadosť o zrušenie účtu môže predložiť iná osoba, pričom podpis majiteľa účtu na žiadosti musí byť úradne overený. Účet je možné zrušiť až potom, ako sú zrušené všetky služby a produkty poskytnuté k účtu a vysporiadané všetky záväzky klienta – uhradené poplatky, splatené povolené prečerpanie. V prípade, že k účtu je vydaná aj platobná karta, účet je možné zrušiť až po zrušení karty samotnej a uplynutí stanovej lehoty, t.j. v prípade neembosovanej karty (hladký povrch) je to po uplynutí 8 dní po jej zrušení, pri embosovanej karte (vystúpený text na karte) po uplynutí 30 dní. Lehota súvisí s možnosťou neskoršieho zaúčtovania kartových transakcií, obzvlášť po použití karty v zahraničí.Otázka:
02.09.2017 - Niektorí moji známi majú viacero bežných účtov v bankách? Zamýšľam sa nad tým prečo. Aké to môže mať výhody?
Odpoveď:
06.09.2017 - Dôvodov, prečo to tak majú nastavené, môže byť viacero:
  • historický vývoj, napr. zmeny zamestnávateľa
  • kombinujú výhody viacerých bánk (napr. lepšie úroky na vkladoch a úveroch, neobmedzené výbery z bankomatov)
  • majú v jednotlivých bankách ďalšie produkty, ku ktorým majú vďaka účtu nárok na nejaké zvýhodnenie (napr. lacnejšia hypotéka)
  • majú viacero zdrojov príjmov a chcú ich mať oddelené na samostatných účtoch
  • realizujú veľa platieb do rôznych bánk a chcú vedieť posielať peniaze v reálnom čase (keďže prevody v rámci jednej banky sú spravidla okamžité)
Otázka:
01.09.2017 - Hľadám účet, ktorý sa bude dať v maximálnej miere obsluhovať cez appku. Nechcem však platiť za úkony ako je napríklad zrušenie trvalého príkazu - považujem za zlodejstvo, keď si banka charguje za niečo, s čím nemá absolútne žiadne extra náklady. Ponúkate taký účet?
Odpoveď:
06.09.2017 - Súčasťou všetkých balíkov služieb Slovenskej sporiteľne (Osobný účet, Osobný účet Exclusive, Space účet Študent, Space účet Mladý) je neobmedzená realizácia trvalých príkazov aj inkás vrátane ich založenia, zmien aj zrušenia. Rovnako sú súčasťou účtov všetky domáce a SEPA prevody zadané elektronicky, všetky platby kartou, všetky výbery z bankomatov SLSP a skupiny Erste (v prípade účtu Exclusive aj všetky výbery z bankomatov iných bánk na Slovensku a v rámci krajín EHP pri výbere v mene EUR). Účty je možné spravovať jednoducho a komfortne prostredníctvom mobilu či počítača.Otázka:
31.08.2017 - Dobrý deň, prosím Vás, starká so starkým chcú založiť vkladnú knižku pre vnúčatá. Ale nechcú, aby v budúcnosti táto vkladná knižka bola predmetom dedičského konania po ich smrti. Už som čítala aj situácie, keď to nakoniec banka nahlásila a aj napriek tomu, že majiteľ knižky prízvukoval pri jej zakladaní, aby nebola predmetom dedičského konania. Ako tomuto predísť? Ďakujem za odpoveď
Odpoveď:
06.09.2017 - Riešenie je jednoduché, stačí dieťaťu založiť detskú vkladnú knižku a sporiť na ňu. Knižka je vedená na meno dieťaťa a v prípade úmrtia starých rodičov nie je predmetom dedičského konania. Štandardne môže pre dieťa založiť vkladnú knižku zákonný zástupca (potrebuje k tomu rodný list dieťaťa alebo výpis z knihy narodení), môže však aj splnomocniť starého rodiča, aby knižku založil on. Peniaze zaslané na vkladnú knižku pre dieťa sa automaticky stávajú majetkom dieťaťa.Otázka:
30.08.2017 - Aký je rozdiel medzi bežným účtom v mbank, fio, unicredit a najnovšej banke 365.sk za 0€ a účtom v Slovenskej Sporiteľni, neviem za 5 či 6€?
Odpoveď:
06.09.2017 - Ponuka banky 365 zatiaľ nie je detailne známa, no vo viacerých z ďalších uvedených bánk platí, že účet, či karta k nemu nie sú zdarma automaticky a na ich získanie je potrebné splniť nejaké podmienky, ako napríklad príjem zasielaný na účet alebo vykonanie stanoveného objemu platieb kartou či vlastníctvo nejakého úverového produktu banky, prípadne sú na účte limitované bezplatné výbery z bankomatu počtom alebo výškou výberu. V prípade jednej z bánk tiež platí, že ak klient nesplní podmienky na účet zdarma, v danom mesiaci mu banka okrem poplatku za účet zaúčtuje aj poplatky za jednotlivé odoslané prevody, trvalé príkazy a inkasá, výbery z bankomatu a platby kartou.

Samozrejme, aj v Slovenskej sporiteľni je možné získať balíky služieb (Osobný účet, Osobný účet Exclusive a Space účet Mladý) zdarma. Napríklad najvyužívanejší Osobný účet stojí 5,90 eur mesačne, ak však klient v priebehu mesiaca zaplatí kartou nákupy v hodnote aspoň 200 eur (počítajú sa aj platby kreditnou kartou klienta, nielen debetnou kartou vydanou k účtu), zrealizuje aspoň 3 pravidelné platby na základe trvalých príkazov či inkás (napr. nájomné, plyn, elektrina, telefón, káblovka, internet a pod.) a pošle si peniaze na bezplatný sporiaci účet, za účet neplatí. Osobný účet zdarma má aj každý, kto má v Slovenskej sporiteľni uložených aspoň 15 000 eur (vrátane podielových fondov a životného poistenia) alebo aj v prípadoch, ak má fyzická osoba podnikateľ zriadený Business účet a prostredníctvom karty vydanej k tomuto podnikateľskému účtu urobí mesačne aspoň 5 transakcií (platba/výber z bankomatu). Zároveň platí, že každý klient, ktorý splní podmienky účtu zadarmo, má nárok aj na výhodnejšie úročenie vkladov a úverov. V prípade, že objem platieb kartou dosiahne aspoň 100 eur, klient vykoná aspoň 1 pravidelnú platbu a pošle si peniaze na sporiaci účet, získava zľavu 50 % z ceny Osobného účtu.

Rozdiely sú v dostupnosti a rozsahu ďalších služieb – Slovenská sporiteľňa má napríklad najširšiu pobočkovú a bankomatovú sieť na Slovensku. Na rozdiel od uvedených bánk je našim klientom k dispozícii telefonické Klientske centrum nonstop a klienti tak môžu svoje požiadavky riešiť v ktorúkoľvek dennú či nočnú hodinu. Ako najväčšia banka na Slovensku ponúkame komplexný rozsah bankových služieb, čo najmä v prípade menších internetových bánk nie je štandardom (napr. zmenárenské služby, investičné služby, vinkulácie na účtoch a pod.).1 2 »
Ďalšie témy v poradenstve

Ako refinancovať alebo získať výhodný spotrebný úver

Angelika Farkašová
Na vaše otázky k téme spotrebných úverov odpovedá Angelika Farkašová, vedúca úverových produktov VÚB. Svoje otázky môžete posielať do 7.mája 2017.

VUB logo
Otázka:
06.05.2017 - Dobrý deň, pracujem v Maďarsku, ale bývam na Slovensku. Potrebovali by sme si s manželkou požičať 10.000 na stavebné úpravy nášho bytu. Záznam v registri nemáme. Akceptuje vaša banka potvrdenie o príjme z Maďarska?
Odpoveď:
09.05.2017 - Príjem z Maďarska je akceptovaný, ak pochádza z trvalého pracovného pomeru aspoň 6 mesiacov. Potvrdenie o príjme sa akceptuje na tlačive banky.Otázka:
05.05.2017 - Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na poplatok za to, keď pôžičku vyplatím skôr. Zostáva mi ešte okolo 6300 eur - koľko si banka zaúčtuje, ak jej 3000 pošlem teraz a zvyšok v decembri? Ďakujem za odpoveď.
Odpoveď:
09.05.2017 - Zákon o spotrebiteľských úveroch presne stanovuje, že predčasná splátka úveru nepresahujúca 10 tis. Eur je bez poplatku za predčasné splatenie.Otázka:
04.05.2017 - Dá sa úver refinancovať aj v rovnakej banke, od ktorej ho mám? Majú teraz výhodnejšie úroky, ako keď som si úver brala. Ďakujem.
Odpoveď:
09.05.2017 - Áno, úver sa dá refinancovať aj v rovnakej banke, ktorá úver poskytla. Nie je možné jednoznačne povedať, že úroková sadzba bude na novom úvere nižšia, nakoľko je viacero parametrov, ktoré môžu mať na to vplyv, ako aktuálne nastavenie úrokových sadzieb v danej banke, rodinná a finančná situácia žiadateľa o úver, výška úveru, ktorý sa bude refinancovať... Takisto však platí, že úrokové sadzby na trhu majú dlhodobo klesajúci trend.Otázka:
01.05.2017 - Dobrý deň, počul som, že keď si dá človek odklad splátok, automaticky sa dostáva do Úverového registra a pritom sa tam neuvedie dôvod. Je to pravda?
Odpoveď:
05.05.2017 - Odklad splátok je vo všeobecnosti považovaný za negatívny signál, z tohto dôvodu sa aj do úverového registra dostáva táto informácia ako negatívny záznam. Konkrétny dôvod, prečo klient požiadal o odklad splátok, nie je v registri uvedený.Otázka:
28.04.2017 - Rozhodujem sa, že by som si požičala od banky sumu asi 2 000 eur. Je lepšie takúto sumu splácať dlhšiu či kratšiu dobu?
Odpoveď:
03.05.2017 - Vo všeobecnosti platí, že čím dlhšie klient spláca, tým viac zaplatí na úrokoch. Nastavenie doby splatnosti treba však v prvom rade prispôsobiť finančnej situácii jednotlivca, resp. rodiny, nakoľko čím kratšiu dobu si zvolíte, tým vyššiu splátku budete musieť mesačne splácať.Otázka:
25.04.2017 - Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať - mám úver 20.000 eur a kreditnú kartu 1.000 a voliteľné prečerpanie 700 eur. Chcel by som to refinancovať, aká je moja šanca uspieť. Príjem 800 eur, doba neurčitá. Ďakujem.
Odpoveď:
28.04.2017 - Aj v tomto prípade platí, že klient má možnosť požiadať o refinancovanie svojich existujúcich úverových produktov. Štandardne sa maximálna výška spotrebných úverov pohybuje do výšky 25 000€ až 30 000€, pričom má klient možnosť nielen refinancovať svoje existujúce úvery, ale aj získať peniaze navyše. Každý klient prechádza hodnotením bonity, kde však okrem samotného príjmu vstupujú aj iné faktory, ktoré v konečnom dôsledku ovplyvnia hodnotenie klienta.Otázka:
23.04.2017 - Dobrý večer, je možné zlúčiť hypotéku s úverom v PSS? Ďakujem.
Odpoveď:
27.04.2017 - Áno je to možné.Otázka:
20.04.2017 - Dobrý deň. Prosím o radu. Mám čistý príjem 750 €, splácam hypotéku vo výške 375 € mesačne. Potrebujem refinancovať kreditné karty a spotrebné úvery vo výške 9600 €. Je nejaká možnosť? Ďakujem.
Odpoveď:
24.04.2017 - Klient má možnosť požiadať o refinancovanie svojich existujúcich úverových produktov. Štandardne sa maximálna výška spotrebných úverov pohybuje do výšky 25 000€ až 30 000€, pričom má klient možnosť nielen refinancovať svoje existujúce úvery, ale aj získať peniaze navyše. Každý klient prechádza hodnotením bonity, kde však okrem samotného príjmu vstupujú aj iné faktory, ktoré v konečnom dôsledku ovplyvnia hodnotenie klienta.Otázka:
17.04.2017 - Dobrý deň. Som v registri, mám šancu získať úver? Poskytujete niečo ako americkú hypotéku? Ďakujem.
Odpoveď:
19.04.2017 - Banka pri schvaľovaní úveru prihliada aj na žiadateľove záznamy v úverovom registri. Tieto slúžia predovšetkým na overenie existujúcich úverových záväzkov klienta, ako aj na overenie jeho spoľahlivosti pri splácaní úverov. Negatívne záznamy o omeškaní v splácaní úverov môžu znížiť šancu získať hypotéku, no závisí to vždy aj od toho o aký záznam ide. Áno poskytujeme aj bezúčelovú resp. americkú hypotéku. Podmienkou poskytnutia hypotéky je okrem dostatočnej bonity klienta, zabezpečenie úveru tuzemskou nehnuteľnosťou. Peniaze môže klient použiť na čokoľvek. Ako zabezpečenie hypotéky akceptujeme len dostavanú nehnuteľnosť určenú na bývanie zapísanú v katastri nehnuteľností, vo vlastníctve fyzickej osoby-občana.Otázka:
16.04.2017 - Dobrý deň, chcela by som sa opýtať - mám nárok na úver, keď mám pracovnú zmluvu na dobu určitú? Ďakujem za odpoveď.
Odpoveď:
21.04.2017 - V dnešnej dobe sú pôžičky prístupné aj pre klientov pracujúcich na dobu určitú. Akceptovanie tohto pracovného pomeru však môže byť v každej inštitúcii iné, môže byť podmienené napr. dodatočným dokladom od zamestnávateľa o predĺžení prac. pomeru.1 2 »
Ďalšie témy v poradenstve

Ako získať výhodnú hypotéku

Andrea Lazar
Na vaše otázky až do 2.4.2017 odpovedá Andrea Lazar, riaditeľka Odboru retailového segmentu ČSOB.

CSOB 2
Otázka:
02.04.2017 - Dobrý deň. Som 24 ročná mamička s dvojročnom synom, pracujem na plný úväzok, na dobu neurčitú. S partnerom sme si zobrali hypotéku, ale ja by som teraz chcela od zmluvy odstúpiť a následne si požiadať o hypotéku sama... Je to možné??? Alebo to banky už budú brat ako porušenie niečoho???
Odpoveď:
07.04.2017 - Banka umožní vyňatie jednej osoby z úverového vzťahu iba v prípade, ak je príjem danej osoby postačujúci na splácanie úveru. Prípadne, ak do úverového vzťahu vstúpi iná osoba, čím sa zabezpečí schopnosť splácať úver.Otázka:
02.04.2017 - Dobry deň, môžem sa spýtať - som na plnom invalidnom dôchodku a chcela by som hypotéku na kúpu domu, ale nemám ručiteľa. Dá sa ručiť aj kúpov toho domu? Ďakujem.
Odpoveď:
07.04.2017 - V tomto prípade sa to odvíja od výšky príjmu žiadateľa o hypotekárny úver. Či je jeho výška dostatočná na splácanie finančného záväzku a existuje aj rezerva pre prípad poklesu príjmu , resp. zvýšenie príjmu. Od toho sa odvíja aj otázka ručenia.Otázka:
01.04.2017 - Od roku 2015 máme hypotéku. Čerpaná suma je 150 000€. Máme nastavené aj zrýchlené splácanie, tým pádom je výsledný úrok 2,5%. Za 16 mesiacov máme aktuálny zostatok 125 000€. Chcela by som radu, či nepreniesť úver do inej banky, prípadne žiadať o zníženie úroku aj na úkor ukončenia zrýchleného splácania. Aktuálna mesačná splátka je 605€. Ako by ste postupovala na mojom mieste? Ďakujem.
Odpoveď:
03.04.2017 - Toto rozhodnutie sa odvíja hlavne od toho, aké podmienky poskytne klientovi nová banka a či budú výhodnejšie ako v pôvodnej banke. Určite by si mal okrem úrokovej sadzby všímať aj poplatky spojené s prenosom hypotéky. Ide hlavne o poplatky spojené s vyplatením hypotéky mimo fixáciu, poplatok za spracovanie úveru v inej banke, za znalecký posudok, na katastri a samozrejme aj poplatky za nový bežný účet. To všetko by si mal vopred dôkladne preveriť. Častokrát si klient navýši úver aby mohol tieto poplatky zaplatiť, čím si zvýši zostatok úveru a tak ho preplatí viac .
Ďalej by si mal klient dať pozor aj na zmenu doby splatnosti. Ak má hypotéku s dĺžkou splatnosti 30 rokov a spláca ju už 10 rokov, pri prenose je pre neho výhodné hlavne ponechanie doby splatnosti, prípadne ešte jej skrátenie - pri ňom ušetrí najviac. V prípade predĺženia doby splatnosti je splátka nižšia, čo vyzerá lákavo, avšak klient úver viac preplatí.Otázka:
01.04.2017 - Dobrý deň, chcem sa opýtať, je možné dostať hypotéku na viac ako 30 rokov? Ak áno, kde? Potrebovali by sme to vzhľadom k vyššej cene nehnuteľnosti.
Odpoveď:
06.04.2017 - Lehota splatnosti úveru je najmenej 3 a najviac 30 rokovOtázka:
31.03.2017 - Mám 33 rokov, priateľ 40. Mohli by sme využiť hypotéku pre mladých? Obidvaja musíme spĺňať kritérium veku alebo stačí, že ja ho spĺňam?Ďakujem!
Odpoveď:
03.04.2017 - V prípade, ak partneri žiadajú o hypotéku pre mladých, obaja musia mať menej do 35 rokovOtázka:
27.03.2017 - Dobrý deň, chcem sa opýtať, dcéra je zamestnaná u svojho zamestnávateľa cez pracovnú agentúru. Zmluvu má už druhý krát predĺženú. Môže požiadať o hypotekárny úver resp. o akýkoľvek úver?
Odpoveď:
07.04.2017 - Zamestnanecký pomer sprostredkovaný cez pracovnú agentúru nie je štandardne akceptovaným typom príjmu. Preto je v tomto prípade aj postup pri zhodnotení žiadosti klienta o akýkoľvek typ úveru iný ako štandardne. Dôležité je, v akej oblasti a pre akého zamestnávateľa je práca sprostredkovaná. Tiež to, s akou perspektívou trvalého zamestnania. Určite je dobrým signálom pre posúdenie žiadosti klienta, ak už je takáto dohoda niekoľkokrát predĺžená.Otázka:
27.03.2017 - Meškala som v decembri 2016 cca týždeň so splátkou hypotéky, ale dovtedy aj potom som splácala vždy načas a urobila som minulý rok aj extra splátku. Objaví sa info o meškaní automaticky v úverovom registri? Môžem mať kvôli tomu problém získať úver na rekonštrukciu rodičovského bytu? Ďakujem.
Odpoveď:
30.03.2017 - Dôležité je, či splátka bola uhradená v tom mesiaci, za ktorý splátka uhradená mala byť - bez ohľadu na to, k akému dátumu. Ak mala byť splátka zaplatená napr. k 10.temu dňu v mesiaci a klient splátku zaplatí až 25.deň, ale v tom istom mesiaci, nie je táto skutočnosť vyhodnotená ako závažné omeškanie so splátkou a takáto informácia sa v úverovom registri ako negatívna informácia nezobrazuje. Ak by však klient uhradil splátku napríklad až k 1.dňu nasledujúceho mesiaca, je to vyhodnotené ako neuhradená splátka za daný mesiac a takáto informácia sa už v úverovom registri objaví . Každý negatívny záznam je vyhodnocovaný individuálne v závislosti od závažnosti a frekvencie omeškania so splácaním.Otázka:
26.03.2017 - Dobrý deň, chcem sa spýtať na možnosti hypotéky novostavby rodinného domu, nechcem ručiť rodičovským domom - aké sú naše možnosti? Môj príjem v čistom je 900 a priateľka má 700, potrebujeme hypotéku do 40 tisíc eur, ďakujem.
Odpoveď:
07.04.2017 - Úvery na bývanie sú poskytované účelovo na nadobudnutie nehnuteľnosti a jedným z účelov je aj výstavba nehnuteľnosti (rodinného domu). Klient môže požadovaný úver zabezpečiť aj nehnuteľnosťou, ktorá je vo výstavbe, ak spĺňa podmienky, ktoré sú určené pre zápis rozostavanej stavby do katastra nehnuteľností a nehnuteľnosť má potrebnú hodnotu, aby mohol byť úver načerpaný. Samozrejme, je možné aj postupné čerpanie, pri ktorom banka bude postupne uvoľňovať prostriedky z úveru podľa aktuálnej hodnoty nehnuteľnosti. V takom prípade je však potrebné, aby klient vlastnil minimálne pozemok , mal spracovaný projekt a mal vydané stavebné povolenie. Potom banka môže určiť tzv. budúcu hodnotu nehnuteľnosti, čo je vstupným parametrom na stanovenie možného limitu pre požadovaný úver na výstavbu nehnuteľnosti. Druhým je samozrejme príjem (spoločný príjem) žiadateľov o úver, ktorý musí postačovať na splácanie požadovaného úveru po zohľadnení životného minima, všetkých už poskytnutých splátok úverov, prípadné iné pravidelné výdavky ako poistenie a pod.Otázka:
25.03.2017 - Dobrý deň, chcem sa opýtať - ak chcem zobrať hypotéku, tak stačí banke, ak vidí, koľko peňazí mi zamestnávateľ mesačne posiela na účet, alebo mi musí zamestnávateľ vystaviť potvrdenie o príjme?
Odpoveď:
28.03.2017 - Je možné, že banka nebude vyžadovať potvrdenie o príjme a že postačí len overenie zasielania mzdy na účet do banky. Nie je to však všeobecné pravidlo.Otázka:
24.03.2017 - Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadne hypotéky. Čo musím splniť, aby mi bol poskytnutý hypotekárny úver? Mám 41 rokov, pracujem ako učiteľka, hrubá mzda cca 890 eur. Ak by som si chcela vziať hypotéku 60-70 tisíc eur, bolo by to možné? Aké vysoké by boli mesačné splátky a doba splácania? Mohla by som dať ako záruku byt, ktorý by som chcela kúpiť a pouziť na kúpu peniaze, ktoré reálne mám, plus bankou poskytnutú hypotéku? Ďakujem za odpovede. Pekný deň.
Odpoveď:
27.03.2017 - Úver na bývanie je poskytovaný aj za účelom kúpy nehnuteľnosti. Doba splatnosti je max. 30 rokov, resp. je potrebné, aby poskytnutý úver bol do dovŕšenia dôchodkového veku úplne splatený. Ďalšou podmienkou je, aby klient po odpočítaní životného minima, nákladov na bývanie, splátok na už poskytnutých úveroch, vrátane zákonom požadovanej rezervy mal dostatočnú platobnú kapacitu na splácanie požadovaného úveru. Výška splátky je rozpočítaná podľa dohodnutej doby splatnosti a poskytnutého limitu. Ten je závislí od platobnej kapacity klienta a hodnoty nehnuteľnosti, ktorú klient kupuje a aj ktorú klient poskytne na zabezpečenie úveru.1 2 3 »
Ďalšie témy v poradenstve
1 2 3 4 5 6 7 8 9 »