Čo je to spiaci (neaktívny) účet a kedy vám ho banka zruší

Autor: redakcia
31.05.2024 (17:00)

Čo sa stane, ak dlhšiu dobu bankový účet nepoužívate? Problém môže nastať, ak sa dostanete do záporného zostatku.

Ľudia majú v súčasnosti aj viacero bežných účtov. Z jedneho napríklad splácajú hypotéku, iný používajú na každodenné platby, na ďalšom si môžu sporiť. Niekdy sa stáva, že niektorý účet prestanú používať, nechajú ho “spať”, to znamená, že na ňom nerobia žiadne transakcie aj niekoľko mesiacov. Spiace účty sú pre banky príťažou. BANKY.sk zisťovali, kedy môže banka takýto neaktívny účet zrušiť.

Pozor na kladný zostatok

Banka vám určite nezruší účet rýchlo a bez predošlého oznámenia. Ak na ňom máte minimálny zostatok, ktorý od vás požadujú, nechajú vám ho aj roky. Minimálny zostatok je zvyčajne pár eur. Dôležité je mať na účte dosť peňazí, aby ste každý mesiac zaplatili poplatok za vedenie konta, prípadne aj za úrok, ak máte povolené prečerpanie.

Ak to tak nie je, dostanete sa do nepovoleného mínusu, a vtedy vám banka začne posielať upomienky a účtovať penále. Postupne vám môže účet aj zrušiť, najmä ak s ňou aktívne nekomunikujete. Mnohé banky dnes ponúkajú účty bez poplatku za vedenie, čiže do mínusu sa svojou neaktivitou tak ľahko nedostanete.

Lehoty na zrušenie účtu

Banka má možnosť vypovedať zmluvu v prípade, že na účte vzniklo nepovolené prečerpanie peňažných prostriedkov. “V prípade nepovoleného debetu posielame klientom odstúpenie od zmluvy. Tomuto kroku predchádza štandardný upomínací proces,” uvádza Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne. Upomienky táto banka posiela po mesiaci až dvoch. Banka má právo na úroky z omeškania v zákonnej výške a taktiež na skutočne vynaložené náklady spojené s prípadným vymáhaním.

Banka zruší firme účet skôr

V Tatra banke vám za neaktívny účet nehrozia žiadne následky. Ale keď ste v nepovolenom mínuse, môžete o účet prísť. Banka sa najprv snaží s neaktívnym klientom komunikovať, kontaktuje ho SMSkami, emailom, listom, či telefonicky.

Ak napriek tomu klient nemá záujem o aktívne využívanie svojho účtu a má na ňom aj neuhradené záväzky voči banke (nedostatočný zostatok na účte), uplatní banka právo na zrušenie účtu. “V prípade právnických osôb a podnikateľov je možné okamžité ukončenie a v prípade fyzických osôb platí dvojmesačná výpovedná lehota. Opatrenia sa však spravidla začnú vykonávať s určitým časovým oneskorením,” informuje Simona Miklošovičová, hovorkyňa Tatra banky.

Výnimkou pri zrušení je termínovaný vkladový účet. Ten musí mať nulový zostatok počas celého kalendárneho roka, a až potom ho banka zruší k 28. 2. nasledujúceho roka.

Banky nám nechceli poskytnúť informáciu, koľko spiacich účtov evidujú. Je to zrejme citlivá informácia, ktorú vo vysoko konkurenčnom prostredí peňažné domy nechcú zdieľať.
 
Zdroj: Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, Foto: Sajjad Hussain M, Burst.shopify.com