Kedy začať s investovaním? Na vrchole alebo pri poklese akciových trhov?

Autor: redakčne upravené
18.03.2024 (16:00)

Rozmýšľate kedy je najvhodnejší čas začať investovať? Pozrite si, ako poklesy a rasty akciových trhov ovplyvňujú vaše investície. Má vôbec zmysel zamýšľať sa nad tým?

Poklesy na kapitálových trhoch sú určite znesiteľnejšie na začiatku pravidelného investovania než na jeho konci. Na začiatku má totiž investor zainvestovaný iba malý objem úspor a preto aj veľké poklesy mu ich výšku znížia iba o malé peniaze. Po desiatkach rokov pravidelného investovania však aj malý pokles spôsobí zníženie úspor o podstatne viac peňazí. „Preto pri pravidelnom investovaní platí, že tak, ako sa začínalo, má sa aj končiť – pravidelné investovanie sa má ukončiť pravidelným výberom,“ vysvetľuje Pavel Škriniar, finančný analytik Swiss Life Select.

Pravidelné investovanie je jedinečný nástroj na pohodlné prekonanie poklesov na trhoch. Pokles na začiatku sporiacej schémy je dôvodom neskorších ziskov, kým začiatok spojený s rastom trhov sa určite pretaví do dočasných strát. Začať s pravidelným investovaním v čase rastúcich rokov znamená, že na dosiahnutie porovnateľného zhodnotenia bude potrebné predlžovať plánované trvanie sporenia.

investovanie_18_3_2024

Na grafe vidieť dva scenáre: rovnako dlhé obdobie a ceny akcií rovnaké na začiatku i na konci sledovaného obdobia. Rozdiel je v tom, že kým prvý scenár pozostáva z úvodného rastu a následného poklesu, druhý scenár má vývoj presne opačný. Uvedený vývoj zobrazuje internetovú bublinu s vrcholom v roku 2000 a finančnú krízu s vrcholom v roku 2007. Pri raste cien akcií sa zisk vytvára v prvej polovici obdobia, pretože priemerná nákupná cena sa síce postupne zvyšuje, no je stále nižšia ako aktuálna cena akcií. Približne v polovici sledovaného obdobia dôjde k obratu. Pri druhom scenári je to presne naopak.

Pravidelné investovanie nemá trvať iba pár rokov (ako je uvedené v grafe), ale ideálne aspoň dekádu. Pri dlhodobých horizontoch sa na prípadne poklesy zo začiatku sporenia bude spomínať s úsmevom. Po rokoch totiž aj výraznejšia kríza síce dočasne zníži hodnotu úspor, no nespôsobí straty,“ hovorí Pavel Škriniar.

Nezabúdajte, že celý čas hovoríme o pravidelnom investovaní, nie jednorazovom. Pri jednorazovej investícii totiž nedochádza k priemerovaniu nákupnej ceny. Ak by ste chceli vyskúšať časovanie nákupu akcií, teda vystriehnuť moment, keď budú najlacnejšie, nie je to také jednoduché, ako to na prvý pohľad vyzerá. Moment, kedy bola cena akcií najlacnejšia sa totiž nedá predvídať vopred, ale stále ho vidíme až ex post. A keďže sa jedná o vaše peniaze, radšej sa držte rokmi overenej stratégie pravidelného investovania. Pri dostatočne dlhej dobe, určite skončíte v pluse.

investovanie_18_3_2024_2
Zdroj: Swiss Life Select, Foto: Shopify Partners, Burst.shopify.com