Platíte za hazard kartou? Priplatíte si!

Autor: redakcia
20.12.2023 (12:30)

Platbu kartou za stávkovanie alebo hazardné hry banky berú ako neštandardnú platbu a klientovi zaúčtujú poplatok navyše. Pozreli sme sa na to, koľko vás to bude stáť.

Hazardné hry sú medzi Slovákmi veľmi obľúbené. Patria medzi nich žreby, rôzne hry v kasínach, stávkové hry, výherné automaty, bingo, dostihy, či internetové hry v i-kasínach. Do štátnej kasy v roku 2021 pritieklo na odvodoch z hazardných hier viac ako 220 miliónov eur, čo je o 10,5 milióna viac, ako v roku 2020. V roku 2022 štát na hazarde zarobil rekordných 251 889 234 euro (zdroj: Úrad pre reguláciu hazardných hier). Aj pri hazardných hrách jasne vidno trend digitalizácie, keď sa hráči presúvajú do online prostredia. Z údajov, ktoré nám poskytol Úrad pre reguláciu hazardných hier, vyplýva, že online stávky sa z roka na rok zdvojnásobili, rovnako prudký nárast bol aj v lotériových hrách.

Poplatkom sa nevyhnete

Poplatok za hazardné hry sa v cenníkoch bánk začal objavovať začiatkom roka 2017, keď začala platiť novela zákona o hazardných hrách, ktorá zvyšuje ochranu spotrebiteľov. V roku 2017 poplatok za platbu kartou za hazardné hry účtovala len Slovenská sporiteľňa a Tatra banka, dnes ho účtujú všetky veľké banky. Pre banky z novely zákona vznikli nové povinnosti spojené s monitoringom platieb smerujúcich do hazardných hier, ďalej majú povinnosť na základe príkazu súdu zablokovať takéto platby resp. platobnú kartu. A taktiež aj počet reklamácií pri platbách za hazard je vyšší ako pri bežných platbách kartou. Aby banky pokryli náklady, ktoré majú spojené s platbami za hazard, zaviedli v cenníkoch poplatok za spracovanie platby kartou za stávkovanie, lotériu a hazardné hry. Niektoré stávkové spoločnosti a herne fungujú cez dobíjanie kreditu a ľudia, ktorí nevedia o tomto poplatku, si často dobíjajú kredit po pár eurách. Na konci mesiaca sú prekvapení, keď musia banke zaplatiť desiatky eur na poplatkoch.

Prehľad poplatkov za platbu kartou za hazardné hry

Slovenská sporiteľňa 7 eur*
VÚB banka 7 eur
Tatra banka 5 eur
ČSOB 5 eur
365 banka 5 eur (7 eur od 1.1.2024)
Poštová banka  5 eur (7 eur od 1.1.2024)
Prima banka 2,5 eur
Raiffeisen banka 2,5 eur
mBank 5% zo sumy*
* Účtuje sa pri platbách vyšších ako 50 eur

Odmedzenia pri dobíjaní kreditu cez mobil

Ak by ste sa chceli vyhnúť tomuto poplatku a dobiť si kredit na hazard prostredníctvom mobilu cez SMS, pripravte sa na obmedzenia. Obmedzení je hneď niekoľko:
  • nie každý mobilný operátor poskytuje túto službu
  • operátor limituje výšku dobitia kreditu
  • operátor limituje počet dobití kreditu v rámci jedného mesiaca
  • nesmiete byť na blackliste
A navyše, aj mobilný operátor vám zaúčtuje za takúto transakciu poplatok.
 
Foto: Samantha Hurley, Burst.shopify.com