Ako mať účet v banke bez poplatkov

Autor: redakcia
27.09.2018 (09:00)

Pozrite si podmienky, ktoré musíte splniť, aby ste za účet banke neplatili nič.
Cenu konta v banke si môžete znížiť na nulu či na polovicu, ak ho využívate aktívne, sporíte si na ňom či využívate online novinky. Banky v rámci konkurenčného boja ponúkajú polovičné alebo 100% zľavy z ceny účtu. Banky.sk sa pozreli na to, čo musíte splniť, aby ste ušetrili.

Podmienky zliav

V prvom rade banky chcú, aby ste účet využívali aktívne. To znamená, aby ste si naň posielali výplatu, mali zriadených niekoľko trvalých príkazov, SEPA inkás či platili často platobnou kartou. Niektoré banky vyžadujú mať aj depozitné či úverové produkty či aktívne využívať ich online služby.

Podmienky zliav sú výhodné nielen pre vás, ale aj pre banku. Ak ste na účte aktívny, banka vie o vás viac a môže vám na základe zozbieraných dát ponúkať aj iné svoje produkty. Pri používaní karty za vás inkasuje od obchodníkov a od kartových firiem poplatky. Pri využívaní viacerých produktov či manželských zliav, na vás banka môže zarobiť cez krížový predaj.

Bez podmienok

Účet bez poplatkov a bez podmienok ponúkajú na Slovensku len dve banky- mBank a Fio banka. Sú to online banky, ktoré sa chcú odlíšiť od konkurencie práve nízkymi poplatkami za bankové služby. Konto majú síce zadarmo, ale v balíkoch zvyčajne nemajú výbery z bankomatov neobmedzené ako iné banky. Takže napríklad vo Fio banke zaplatíte za každý výber z bankomatu viac ako raz do mesiaca 1,20 eura. V mBank za výber nad 70 eur neplatíte nič, pod túto sumu vás výber výjde na 1 euro.

Účet zadamo ponúka aj nová mobilná banka 365, ale tá zatiaľ funguje v beta verzii. Aj u nej sú výbery v cudzích bankách okrem Poštovej banky spoplatnené.

Neprehliadnite
 ► Aktuálne porovnanie poplatkov za účty
 ► Pozrite si prehľad všetkých detských účtov
 ► Prémiové účty

Jednoducho a prehľadne

Z kamenných bánk si kladie najmenej podmienok na 100% zľavu z ceny účtu UniCredit Bank. Tá vám ponúkne svoje U Konto bez poplatkov, ak vám na účet chodí minimálne 400 eur. V prípade, že vám výplata v tejto sume nepríde zaplatíte za účet až 8 eur. Táto ponuka zľavy je transparentná a jednoduchá.

Odmena za aktivitu aj produkty

VÚB ponúka 100% zľavu z účtu, ak využívate tri z jej produktov (napríklad spotrebný či hypotekárny úver a kreditku) a zároveň ste na účte aktívny to znamená, že vám príde na účet minimálne 500 eur mesačne a využívate internet či mobil banking. Bez poplatkov dostanete účet aj vtedy ak si otvoríte účet online. Avšak zadarmo ho budete mať len na pol roka. Polovičné zľavy z účtu získate už pri dvoch produktoch a aktívnom využívaní konta.

Podmienky na zľavy z účtu sú dosť komplikované, ale kto účet a banku bežne využíva, nemá problém s ich splnením.

ČSOB odmeňuje klientov polovičnou zľavou z ceny účtu za aktivitu, za vklady, ale aj za počet produktov. Medzi podmienkami je napríklad, že každý mesiac dostanete výplatu min. 400 eur na účet, máte nastavené 3 pravidelné platby a 5 krát zaplatíte kartou. To všetko musíte splniť súčasne. Polovicu poplatku za účet vám táto banka odpustí, ak v nej máte úspory alebo úvery minimálne vo výške 20 000 eur, čo nie je bežná suma, ktorú klienti držia na bežnom účte. Balík Pohoda môžete mať aj zadarmo, ak si skombinujete dve rôzne zľavy.

Využívanie noviniek a rodina

Tatra banka vsadila pri zľavách na účte na svoje technologické novinky. Jej účet, ktorý stojí až 7 eur môžete mať za polovicu, ak využijete aspoň dve inovácie ako napríklad mobilnú aplikáciu, službu dialog, hlasovú biometriu alebo spending report. Tiež manželia majú účet za polovicu.

100% zľavu získate, ak si v tejto banke skombinujete viac polovičných zliav. Druhá možnosť na účet zadarmo je mať v tejto banke úspory alebo úvery minimálne vo výške 20 000 eur. Polovičnú zľavu dostane skoro každý aktívny klient, ktorý vie využívať bankové novinky.

Vernostná zľava

OTP banka vsadila pri zľavách za účet na aktivitu, na vklady a na manželské zľavy. Jej aktívny účet, ktorý stojí mesačne 6 eur, dostanete za polovicu ceny, ak splníte tri podmienky: kreditný obrat 300 eur, 3 platby platobnou kartou a jeden trvalý príkaz či inkaso.

Bez poplatku budete mať účet vtedy, ak ste na ňom aktívny a máte tam uložených 10 000 eur alebo váš manžel/manželka má rovnaký účet v OTP banke.

Podmienky na polovičnú zľavu sú splniteľné a porovnateľné s inými bankami. Úplná zľava je komplikovaná a naviazaná na viacero účtov či na vysoké sumy sporenia, čo je v dnešných časoch nízkych úrokov nevýhodné.

Odporucame
 ► Ako si preniesť účet do inej banky bez problémov
 ► Skryté poplatky pri účtoch
 ► Prehľad všetkých detských účtov
 ► Študenstké účty - aké výhody ponúkajú?

Pravidelné sporenie

Slovenská sporiteľňa vám dá účet bez poplatkov, ak ste na ňom aktívny teda urobíte platby kartou vo výške minimálne 200 eur a súčasne máte zriadené tri pravidelné platby a ešte k tomu si musíte pravidelne sporiť.

Ďalšou možnosťou, ako získať v sporiteľni účet zadarmo, sú úspory vo výške aspoň 15 000 eur.

Na polovičnú zľavu vám stačí platba kartou minimálne 100 eur, mať jeden trvalý príkaz a pravidelne si sporiť.

Podmienok na zľavu z ceny účtu je veľa, ale sú splniteľné aj pre bežného klienta.

Úspory za platby kartou

Prima banka je už poslednou bankou, ktorá ponúka vrátiť na váš účet 0,5 % z objemu platieb kartou. V tomto prípade môžete ušetriť niekoľko centov, ale aj celý poplatok za účet, ak platíte kartou veľmi často. Účet bez poplatku získate aj vtedy, ak váš priemerný denný zostatok na účte bude minimálne 10 000 eur.

Odmena za platbu kartou je lákavá, ale museli by ste ňou platiť naozaj často. Aby ste usporili rovnakú sumu, akú mesačne platíte za účet, museli by ste počas mesiaca zaplatiť kartou aspoň 780 eur. Podmienka vysokého denného zostatku je pre bežného klienta nereálna.

Odmeny namiesto zľavy

Poštová banka nezľavňuje priamo cenu účtu, ale ponúka možnosť získať zľavy ak zaplatíte kartou vo vybraných obchodoch (Zľavadňa, 101 Drogerie, Panta Rhei) v rámci programu Peniaze s5. Ďalšie zľavy napríklad z úroku pri spotrebnom úveru dostanete vtedy, ak zaplatíte z účtu mesačne 200 eur.

Raiffeisen Bank tiež neponúkajú žiadne zľavy z ceny účtu, ale dáva odmeny za platby inkasom až do výšky 2 eur mesačne.

Obe banky si vybrali cestu dodatočného odmeňovania za aktivitu namiesto priamej zľavy z účtu. Je to výhodne pre ich aj pre aktívneho klienta.

Základný účet je lacný

Účet môžete mať zadarmo aj vtedy, ak si v banke vyberiete základný účet, ktorý bankám nanútila pred pár rokmi vláda. Ten je určený pre ľudí s príjmom pod 400 eur a to bez poplatkov. Pre tých, ktorí zarábajú nad túto hranicu bude základný balík za 3 eurá. Tento účet má však obmedzený počet kariet či transakcií. Ak ste v banke aktívny, neoplatí sa.

Všetky podmienky na zľavy z ceny účtov v bankách si pozrite v nasledujúcej tabuľke.
 
Banka Účet Podmienky na 50% zľavu Podmienky na 100% zľavu
CSOB Účet Pohoda - úspory alebo úvery v ČSOB vo výške min. 20 000 €
alebo
- kreditný obrat na účte min. 400 € a súčasne aspoň 3 pravidelné platby a súčasne aspoň 5 platieb kartou
- kombinácia dvoch 50 % zliav
Fio banka Bežný účet - - bez podmienok
mbank - male mKonto - - bez podmienok
OTP bank Aktívny účet - obrat na účte min. 300 € a súčasne
aspoň 3 platby kartou a súčasne
aspoň 1 pravidelná platba
- kombinácia 50% zľavy za aktivitu a vklady min. 10 000 €
- kombinácia 50% manželskej zľavy a vkladov min. 10 000 €
PABK Užitočný účet - - odmeny za platby kartou
Prima banka Osobný účet - - odmeny za platby kartou
- priemerný denný kreditný zostatok na účte min. 10 000 €
raiffeisen Bank - male ÚČET - - odmeny za platby inkasom
SLSP Osobný účet - platby kartou vo výške min. 100 € a súčasne aspoň 1 pravidelná platba a súčasne aspoň 1 platba na sporenie mesačne zrealizujete:
- platby kartou vo výške min. 200 €
- aspoň 3 pravidelné platby
- aspoň 1 platbu na sporenie
alebo
- mate v aktíva min. 15 000 eur
alebo
- máte Business účet a uskutočnili ste min. 5 transakcií
Tatra banka Tatra PersonalTB - mesačne využijete aspoň 2 inovácie
- máte od 20 do 27 rokov (zľava na 2 roky)
- máte balík služieb Tatra BusinessTB
- vy aj váš manžel/ka máte účet Tatra Personal 
- vaše vklady a nesplatené úvery sú vo výške viac ako 20 000 €.
alebo
- skombinujete dve 50% zľavy
UniCredit bank U Konto - - bezhotovostný kredit na účet vo výške min. 400 € mesačne  
VUB VÚB Účet Súčasne tieto podmienky:
- využitie aspoň 2 produktov
- aktívne využívanie internet alebo Mobil bankingu
- súčet transakcií za mesiac min. 500 €
Súčasne tieto podmienky:
- využitie aspoň 3 produktov
- aktívne využívanie účtu

 
Foto: Ivan Sedlák