Ako si investovaním a sporením zvýšiť dôchodok

Autor: Mário Skyba
31.05.2018 (09:00)

Cez doplnkové sporenie na dôchodok si človek môže zvýšiť penziu o stovky eur, ak správne investuje a sporí pravidelne.Odborníci už dlhšie tvrdia, aby sa ľudia nespoliehali len na dôchodok zo Sociálnej poisťovne teda na prvý penzijný pilier. „Nikto dnes nevie ako bude vyzerať prvý pilier o 30 či 40 rokov. Isté je len to, že taký štedrý ako je dnes, nebude,“ tvrdí Kotov, vedúceho oddelenia správy aktív Allianz SDSS. Aj preto radia, že človek by si mal sporiť aj v súkromných penzijných fondoch teda v druhom a treťom pilieri. Banky.sk vám prinášajú základné odpovede na otázky o sporení na dôchodok.

O koľko si môžem zvýšiť penziu sporením v 2. a 3. pilieri?

Podľa modelových odhadov analytikov si človek dokáže cez doplnkové sporenie zvýšiť penziu o stovky eur mesačne podľa výšky jeho príjmu. Výška závisí od toho, akú sumu si bude vkladať navyše cez dobrovoľné príspevky. Platí jednoduchá rovnica. „Ak by dobrovoľné príspevky boli vo výške štvrtiny tých povinných, tak celková nasporená suma by na konci sporenia bola o štvrtinu vyššia ako bez nich,“ vysvetľuje Kotov.

Výpočet budúceho dôchodku nie je jednoduchý, pretože tam vstupuje veľa nejasných premenných. Napríklad nie je jasné či plat sporiteľa bude stabilný, aké budú výnosy na trhoch a zrejme nebudú rovnaké. Tiež sa musí počítať s demografickou krivkou teda so stárnutím populácie. Napokon nikto dnes nevie ako dlho bude človek v penzii. Navyše analytici tiež musia pri výpočtoch vynechať možnú infláciu, ktorá sa nedá predpovedať na takú dlhú dobu dopredu.

Neprehliadnite
 ► Investovanie
 ► Čo najviac zaujíma ľudí pri investovaní?
 ► Ako neprerobiť pri investovaní
 ► Investovanie do kryptomien - áno, či nie?


Skúsili sme namodelovať ideálny príklad sporiteľa a zisťovali sme, koľko by si nasporil na dôchodok v 2. a 3. pilieri a o koľko by ho mal vyšší ako štátnu penziu.

35 ročný človek s čistým príjmom 1000 eur, ktorý si už sporí 10 rokov v druhom pilieri a aj v 3. pilieri minimálnu sumu 15 eur mesačne, pričom by odišiel do dôchodku o 30 rokov teda ako 65 ročný. Jeho úspory by sa zhodnocovali 5% ročným výnosom. Jeho potenciálna penzia by podľa odborníkov mohla byť vyššia oproti štátnej penzii o niekoľko stoviek eur.

Podľa výpočtov NN poisťovne by si v 2. pilieri nasporil 136 833,57 eur, ktoré by si mohol po odchode do penzie vybrať naraz alebo si z nich nechať vyplácať doživotný dôchodok. Jeho výška by záležala na výške dôchodku z 1.piliera. „Ak bude mať dôchodok z 1. piliera nižší ako referenčná suma vyhlásená Sociálnou poisťovňou pre konkrétny rok, musí poberať aj doživotný dôchodok, ktorý vyplácajú poisťovne a tie majú vlastné podmienky na určenie výšky dôchodku,“ vysvetľuje Daniela Tomášková, hovorkyňa NN dôchodkových spoločností. Odhadnúť výšku budúceho dôchodku si netrúfa.
Maroš Ovčarik z portálu FinančnyKompas.sk odhaduje, že 2. pilier môže dôchodok zvýšiť v prepočte na dnešné ceny aj o sto eur.

V 3. pilieri by mal nasporených za rovnakých podmienok a bez príspevku zamestnávateľa 19 986,4 eur po zdanení výnosov. Ak by sa mu dôchodok vyplácal minimálne 5 rokov bude v sume 333 eur mesačne, čo je už slušné prilepšenie k štátnemu dôchodku.

V akom veku sa už neoplatí vstupovať do 2. piliera?

Vstup do 2. piliera je momentálne zákonom ohraničený vekom od 18 do 35 rokov. Do tohto veku sa podľa odborníkov jednoznačne oplatí vstupovať do 2. piliera. „Dokonca si myslíme, že aj ľuďom vo veku okolo 40, by sa vzhľadom na predlžujúci sa vek odchodu do dôchodku oplatilo vstúpiť,“ hovorí Miroslav Kotov.

Na aké obdobie sa oplatí investovať v prípade sporenia na dôchodok?

Investovať sa v zásade oplatí od začiatku do konca sporenia na dôchodok. Sporenie na dôchodok je dlhodobá investícia a platí, že čím dlhšie si na dôchodok sporíte, tým vyššia je výška vašich úspor pri odchode do dôchodku. „Rozdiel medzi vstupom do druhého piliera v 18-tom roku a v 35-tom roku života, čo je maximálny vek možného vstupu, môže vo finále predstavovať aj trojnásobnú výšku úspor v dôchodkovom veku,“ dodáva Kotov.

► Poistnú zmluvu na prvom stretnutí nepodpisujte!
► Užitočné rady pre mladých investorov
► Živnostníci a dôchodok. Ako sa zabezpečiť na starobu


Daniela Tomášková, hovorkyňa NN dôchodkových spoločností zase tvrdí, že toto dlhodobé sporenie sa oplatí každému, kto si v ňom môže sporiť minimálne 10 rokov.

Pri sporení na dôchodok je dôležité, aby bolo nielen dlhodobé, ale aj pravidelné. „Doba sporenia a investovania by sa mala pohybovať v desiatkach rokoch,“ tvrdí Maroš Ovčarik z portálu FinančnyKompas.sk.

Kam investovať úspory na dôchodok? Do dlhopisových fondov alebo aj do akciových?

Pri rozhodovaní platí jednoduché pravidlo. Ak ste mladší a máte radi riziko, môžete sporiť v negarantovaných akciových fondoch. Tie majú v dlhodobom horizonte spravidla vyššie zhodnotenie, ale medziročné výkyvy môžu byť výrazné.

Od 52 roku dôchodkové spoločnosti musia zo zákona postupne presúvať investície do garantovaných fondov. V týchto fondoch sa peniaze sporiteľov zhodnocujú nižším tempom, ale rovnomernejšie bez výrazných výkyvov.Tieto fondy investujú skôr do dlhopisov a sú vhodnejšie pre konzervatívnych a starších sporiteľov.

„Z dlhodobého hľadiska akciový negarantovaný dôchodkový fond má omnoho vyšší potenciál zárobku a preto by ho mali využívať aj konzervatívnejší sporitelia,“ myslí si Kotov. Väčšina sporiteľov na Slovensku si žiaľ sporí neefektívne a je až príliš konzervatívna, pretože svoje úspory majú uložené výhradne v dlhopisovom garantovanom fonde.

► Investičné komentáre - takto to vidia odborníci
► Prehľad všetkých životných poistiek
► Do týchto fondov môžete investovať cez banky


Ak do dôchodku ostáva sporiteľovi 15 a viac rokov, odborníci radia vybrať si indexové alebo akciové fondy. „Ak menej, úspory sa dajú aj rozdeliť. Časť môže ísť do akciových, časť do dlhopisových, ktoré menej kolíšu, ale aj menej zarábajú,“ radí Ovčarik.

Napokon odborníci pripomínajú, že ak je situácia na finančnom trhu kritická a výnosy padajú, môžete sa vždy vrátiť do garantovaného fondu. Prestup z jedného fondu do druhého je jednoduchý a zadarmo.

Aké výnosy z investovaných úspor môže sporiteľ očakávať v tomto roku?

Rok 2018 nebude podľa odborníkov taký úspešný ako predchádzajúce roky. Na trhoch sa objavila volatilita, teda rozkolísanosť výnosov, najmä kvôli neistote o možnej obchodnej vojne medzi USA a Čínou. „Myslíme si, že podobné výkyvy, akými sme boli svedkami nedávno, sa môžu opakovať,“ tvrdí Tomášková.

Napriek neistote by sa malo dariť i v tomto roku akciovým investíciám. Z takéhoto vývoja by mali profitovať fondy s najväčším zastúpením akcií, čiže rastové a indexové fondy. Tie napríklad za posledné tri mesiace v NN dosiahli zhodnotenie 7,5%.

Skeptickejší k rastu akciových fondov je Kotov, ktorý tvrdí, že akciové trhy majú za sebou niekoľko úspešných rokov a sú blízko historických maxím. „Priestor pre ich ďalší výrazný rast preto vidím ako obmedzený. Silný rast uplynulých rokov sa jednoducho nemôžu opakovať do nekonečna,“ dodáva.

Úrokové sadzby sú stále nízke a očakáva sa ich postupný rast. „To bude negatívne vplývať na zhodnotenie dlhopisového fondu v tomto roku,“ tvrdí Kotov. Dlhopisové fondy môžu mať v tomto roku dokonca záporne alebo nulové zhodnotenie.


 
Foto: Ivan Sedlák