Jesenné úrokové akcie sa rozbehli. Banky zlacňujú hypotéky a odpúšťajú poplatky

Autor: Mário Skyba
10.10.2017 (10:00)

Napriek ultra nízkym úrokom na hypotékach, ktoré sú najnižšie v histórii Slovenska a napriek varova-niam Národnej banky Slovenska, že Slováci sa rýchlo zadlžujú, spustili banky opäť úverové jesenné akcie. Väčšina z nich skresala úroky ešte nižšie, dokonca pod 1%.
Iné zase odpúšťajú rôzne poplatky spojené s úverom na bývania a ďalšie sa pokúšajú o cross-selling, teda krížový predaj produktov. Banky.sk sa pozreli na najnovšie akcie a urobili ich prehľad.

Jesenné akcie zvyčajne banky spúšťajú od októbra, ale v tomto roku sa niektoré poponáhľali a lákadlá oznámili už v septembri.

Lacnejšie poistenie k hypotéke

ČSOB od začiatku októbra začala lákať nových klientov na hypotéku s úrokovou sadzbou od 1,30% ročne na trojročnej fixácii. Navyše klientom ponúka aj Úrazové poistenie vodiča s doživotnou rentou. Pri ňom získate odmenu vo výške prvého ročného poistného 60,50 eur. Táto akcia platí do konca novem-bra tohto roka. ČSOB tiež ponúka 10% zľavu na poistenie budovy, domácnosti a zodpovednosti a tiež 100% z poplatku za poskytnutie úveru.

Nižší úrok na dlhších fixoch

Druhá najväčšia banka na Slovensku VÚB sa v priebehu septembra pustila do zľavovej vojny dokonca na dvoch frontoch. Najprv oznámila zľavy na hypotékach pre mladých, keďže na konci tohto roka končí ich podpora v podobe 3% zľavy z úroku a nahradí ju daňová úľava. Pri nej už úroky nebudú znižované priebežne v mesačnej splátke úveru. Po novom bude podpora v podobe odpočítateľnej položky z da-ňového základu po skončení roka.

K hypotéke pre mladých bude klientom prihadzovať od polovice septembra jednorazový príspevok vo výške 200 eur. Súčasne sa od októbra sa zvyšuje aj maximálna výška príjmu žiadateľa, ktorá je stropom pre získanie štátom dotovanej hypotéky. Výhodnejšiu hypotéku môžu získať všetci, ktorí mali vlani priemerný mesačný hrubý príjem do 1 227,20 eur mesačne. „Chceme motivovať mladých ľudí, aby ešte využili posledné mesiace platnosti pôvodne vžitého nastavenia,“ uviedla vedúca oddelenia úverových produktov vo VÚB Angelika Farkašová.

VÚB tiež znížila úroky na hypotékach o jednu až dve desatiny percenta podľa viazanosti. Človek tak môže získať úver na bývanie od 1,29 percenta ročne pri fixáciách od jedného do piatich rokov. Pri 5-ročnej viazanosti tak bude jej úrok patriť medzi najnižšie na trhu. „Motivujeme klientov, aby si zvolili fixáciu na dlhšie obdobie, pretože považujeme za finančne zodpovedné stabilizovať si vopred výdavky na dlhšiu dobu. Najmä ak sa postupne očakáva rast úrokov, a teda aj rast celkových výdavkov na hypotéky,“ povedala Angelika Farkašová, vedúca oddelenia úverov VÚB.

VÚB ponúka nové výhodnejšie podmienky aj pre svojich starších klientov, ktorí si tento rok už vzali „hypotéku s garanciou“ na jar. Vtedy im banka sľubovala, že ak do konca roka ešte úrok zníži, znížiť si ho môžu aj oni. „Zníženie je bezplatné a realizuje sa na požiadanie,“ dodáva Farkašová.

Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o hypotékach

Poštová banka láka na refinancovanie

Poštová banka od polovice septembra prináša najlacnejší úver na bývanie na trhu s úrokom už od 0,95 % ročne s fixáciou na 3 roky, a to aj bez použitia služby Úspora. Pri zriadení služby Úspora si môžete znížiť úrok až na 0,76%. Pridáva dokonca aj preplatenie znaleckých posudkov a poplatkov na katastri, kde ušetríte aj 200 eur. Pri refinancovaní stotisícového úveru tak môže človek ušetriť na celkových nákla-doch aj viac ako desaťtisíc eur.

Samozrejme Poštová banka, má aj podmienky za akých vám lacný úver priklepne. Musíte si u nej uzatvoriť buď poistenie schopnosti splácať úver na bývanie, alebo si zobrať väčší úver nad 70 000 eur (zľava 0,20 %) a musíte aj aktívne využívať jej účet (zľava 0,30 % p.a.). Poštová banka sľubuje aj odpustenie poplatku za poskytnutie úveru a preplatenie poplatkov za znalca aj kataster. Kataster navyše banka vybaví za vás, čím vam ušetrí aj čas.

Nízky úrok bez podmienok

Prima banka už od začiatku augusta ponúka hypotéku za jednotný úrok 1,2% pre každého s fixáciou na 4 roky. Navyše táto banka zo skupiny Penta, sľubuje aj vrátenie poplatku za predčasné splatenie úveru v inej banke až do výšky 1 % z novej hypotéky.

Slovenská sporiteľňa neznižuje úroky na hypotékach, ale neúčtuje žiaden spracovateľský poplatok a znalecký posudok aj kataster vybaví za vás. Môžete tak ušetriť viac ako 1 200 eur. Výhodou je, že pri úveroch do 70 % hodnoty zabezpečenej nehnuteľnosti nemusíte dokladovať účel úveru. Ak máte hy-potéku nad 70 % hodnoty zabezpečenej nehnuteľnosti, vtedy stačí zdokladovať 80 % z poskytnutého úveru.

Tatra banka úroky na hypotékach síce neznižuje, ale klientom, ktorí si prenášajú k nej hypotéku z inej banky, preplatí náklady na predčasné splatenie. Tie sú vo výške 1% z predčasne splatenej sumy, čo môže byť pri vyských úveroch aj niekoľko stoviek až tisícok eur.

Aj online banka mBank láka klientov na superlacnú hypotéku už od 1,19% bez poplatku za poskytnutie úveru. Táto dcéra poľskej banky sľubuje garanciu výšky úrokovej sadzby na 30 dní od podpisu žiadosti o úver.

Ešte lacnešiu hypotéku pri fixácii na 3 roky ponúka UniCredit Bank už od 0,99%, ale pod podmienkou, že si úver poistíte, čo vám splátku navýši. Táto pobočka talianskej banky tiež láka na odpustenie po-platku za poskytnutie úveru aj na akceptáciu pôvodného znaleckého posudku pri refinancovaní hypotéky.

Napokon OTP banka tiež láka ľudí na nízky úrok od 1,2% ročne pri fixácii úrokovej sadzby na 5 rokov. Táto pobočka maďarskej banky ponúka hypotéku aj bez poplatku za poskytnutie úveru. Nízky úrok môžete mať len ak aktívne využívate účet a kartu z OTP banky.

2017-10-10-jesenne hypo akcie

Portál BANKY.sk denne prináša aktuálne správy z bankového diania doma i v zahraničí. Okrem správ ponúka exkluzívne rozhovory s top manažérmi bánk na Slovensku, uľahčuje čitateľom orientáciu v bankových produktoch a pomáha im pri správnom výbere. Súčasťou portálu je aj odborné poradenstvo na aktuálne témy, kde sa čitatelia môžu dozvedieť viac o riešení svojich praktických otázok z oblasti bankových služieb. Okrem iného tam nájdete aj aktuálne kurzové lístky a finančné kalkulačky.
Foto: redakcia