Úvahy a komentáre analytikov

Odborný pohľad na témy z oblasti ekonomiky, hospodárstva a bankovníctva.


Strach milionárov ako indikátor pozitívneho zvratu?

09.07.2012 - Júnový prieskum nálady medzi americkými investormi – milionármi, pravidelne uskutočňovaný agentúrou Spectrem Group, ukázal najväčšiu skepsu v ich tábore za ostatných päť mesiacov.  

Rast a úspory nie sú protichodné ciele

17.05.2012 - Na celoeurópskej úrovni čoraz viac počuť názory, že konsolidácia verejných financií so štrukturálnymi reformami a podpora ekonomického rastu sú protichodné ciele. 

Slovensko by nemalo byť v pozícii cudzopasníka

10.05.2012 - V súčasnej neľahkej ekonomickej situácii, a potrebe konsolidácie verejných financií, čoraz viac rastú hlasy žiadajúce výrazné zníženie rozpočtov EÚ na obdobia rokov 2014 až 2020.  

Tykanie si so štátnym intervencionizmom je rizikom

25.04.2012 - „Buď sa štát vzdá svojich obmedzených zásahov do trhových síl, alebo získa absolútnu moc nad výrobou a prerozdeľovaním. Voľba medzi kapitalizmom a socializmom, označovaná ako akási tretia cesta, nie je možná,“ tvrdil Ludwig von Mises.  

Obchod za päť biliónov dolárov denne

27.03.2012 - Devízový trh funguje ako jediný trh sveta takmer nepretržite. Každý deň si na ňom vymenia svojich majiteľov miliardy dolárov, eur, českých korún či iných mien.  

Reguláciou proti zlyhaniu regulácie

21.03.2012 - V mnohých médiách či komentároch začína byť kapitalizmus označovaný za evolučne prekonaný systém po „záruke“, pretože je zdrojom kríz.  

Aké dane sú normálne a aké vysoké

13.03.2012 - Na Slovensku vzniká konsenzus v názore, že akákoľvek vláda, ktorá vzíde z parlamentných volieb, bude nútená kvôli tlakom finančných trhov a Bruselu konsolidovať verejné financie aj cez zvyšovanie daní.  

Má slabá mena zmysel?

29.02.2012 - Vo svete existuje celý rad ekonómov, ktorí preferujú slabú a podhodnotenú domácu menu, pretože zvyšuje konkurencieschopnosť a dopyt po domácich produktoch v zahraničí. 

Európska harmonizácia daní, áno či nie?

09.02.2012 - Jeden z návrhov, ako sa dostať z dlhovej krízy v eurozóne a predchádzať vzniku ďalších, je prehĺbenie hospodárskej integrácie členských krajín.  

Keď si Francúz nechá radiť od Nemca

18.01.2012 - Nemci sa s Francúzmi nikdy nemali veľmi v láske, rivalita medzi nimi trvá už storočia. Keď však jednému z nich „tečie do topánok“, chytá sa aj slamky a nacionalizmus, či politická orientácia ide vtedy bokom.  

Dolár prežije geopolitický a ekonomický úpadok USA

09.01.2012 - Mnoho významných ekonómov už dlhší čas tvrdí, že dolár môže rýchlo stratiť postavenie hlavnej rezervnej meny sveta kvôli rôznym štrukturálnym problémom Spojených štátov a možným geopolitickým úpadkom najväčšej svetovej ekonomiky.  

Eurozóna musí byť aj o kultúrnych prienikoch

21.12.2011 - Pokusy o vytvorenie stabilných menových únii sa v Európe objavovali už od konca 19. storočia. Začínajúc od Latinskej menovej únie, ktorej súčasťou bolo aj Grécko či Taliansko, až po Škandinávsku menovú úniu, alebo napokon „kváziúnie“ s fixnými menovými kurzami. História však ukazuje, že vznik menovej zóny bez politickej a fiškálnej únie predstavuje vysoké riziko. 

Dušou privátny bankár

10.05.2011 - Hlavný a najzásadnejší rozdiel medzi bežným tzv. „retailovým“ a privátnym bankovníctvom je, že prvé spomenuté poskytuje iba obmedzený servis klientom, pričom privátni bankári dávajú svojim klientom nadštandardné služby, ktoré sa odvíjajú od dokonalého poznania jeho celkového života.

Ako si vychovať privátneho bankára?

02.05.2011 - Tým, že privátne bankovníctvo je na našom malom trhu stále ešte sa rozvíjajúca oblasť služieb, tak skutočného privátneho bankára na trhu „nekúpite“.