Hnutie za jedinú daň - Single-tax movementHnutie inšpirované v 19. storočí Henry Georgeom, ktorý tvrdil, že chudoba trvajúca aj uprostred stáleho ekonomického rastu je dôsledkom vzácnosti pôdy a vysokej renty plynúcej vlastníkom pôdy. "Jediná daň" mala byt daňou z ekonomickej renty, ktorá by sa platila za vlastníctvo pôdy.
Horizontálna a vertikálna rovnosť - Horizontal vs. vertical equityHorizontálna rovnosť znamená uplatňovanie princípu spravodlivosti alebo rovností pri prístupe k ľudom v podobných situáciách. Princíp horizontálnej rovnosti vyjadruje, že k ľudom, ktorí sú si v podstate rovní, by sa malo pristupovať rovnako. Vertikálna rovnosť zasa znamená, že sa rovnako pristupuje k tým, ktorých postavenie sa odlišuje. Hoci sa niektorí ekonómovia nazdávajú, že vertikálna rovnosť vyžaduje progresívne zdanenie, neexistujú všeobecne akceptované praktické aplikácie vertikálnej rovnosti.
Hranica možností uspokojenia - Utility-possibility frontierAnalógia k hranici produkčných možností. Krivka zobrazujúca užitočnosť poskytovanú dvom spotrebiteľom (resp. dvom skupinám spotrebiteľov) alebo uspokojenie ich potrieb, pričom každý spotrebiteľ je na jednej osi. Táto krivka má klesajúci priebeh, čo odzrkadľuje skutočnosť, že znovu rozdeľovanie dôchodku A v prospech B znižuje užitočnosť dosahovanú A a zvyšuje užitočnosť dosahovanú B. Body na hranici možností uspokojenia charakterizujú alokačnú (alebo Paretovu) efektívnosť, pretože namiesto alokácie vyznačenej týmito bodmi nemožno vytvoriť iné dosiahnuteľné situácie, ktoré by umožnili zlepšiť postavenie jednej strany bez zhoršenia postavenia druhej strany.
Hranica produkčných možností - Production-possibility frontier (PPF)Graf ukazujúci kombináciu statkov, ktorú môže vyprodukovať daná ekonomika. V literatúre sa často uvádza jednoduchý príklad, v ktorom sa táto voľba redukuje na dva statky - pušky a maslo. Body ležiace mimo PPF (t. j. severovýchodne od tejto krivky) sú nedosiahnuteľné. Body ležiace vnútri krivky PPF sú neefektívne, pretože buď zdroje nie sú plne využité, alebo sa využívajú nesprávnym spôsobom, alebo sa využíva zastaraná výrobná technika a technológia.
Hraničná daňová sadzba - Marginal tax ratePri dôchodkovej dani predstavuje hraničná daňová sadzba percentuálny podiel z posledného dolára dôchodku, ktorý sa platí vo forme daní. Keď je daňový systém progresívny, hraničná daňová sadzba je vyššia ako priemerná daňová sadzba.
Hraničná teória rozdeľovaniaTeória rozdeľovania dôchodku, ktorej autorom je John B. Clark. Podľa tejto teórie dôchodok každého výrobného faktora je úmerný jeho hraničnému produktu.
Hraničná užitočnosť - Marginal utility (MU)Dodatočné uspokojenie, ktoré prináša spotreba jednej dodatočnej jednotky nejakého tovaru, keď množstvá všetkých ostatných spotrebovaných tovarov ostávajú nezmenené.
Hraničný príjem - Marginal revenue (MR)Dodatočný príjem, ktorý by firma získala, keby predala jednu dodatočnú jednotku outputu. V podmienkach dokonalej konkurencie sa MR rovná cene. V podmienkach nedokonalej konkurencie je MR menší ako cena, pretože cena všetkých predtým predaných jednotiek by sa musela znížiť, aby sa predala dodatočná jednotka.
Hraničný sklon k spotrebe - Marginal propensity to consume (MPC)Tá časť dodatočného dolára disponibilného dôchodku, ktorú domácnosť alebo spoločnosť vynakladá na dodatočnú spotrebu (zatiaľ čo zvyšná časť sa usporí). Hraničný sklon k spotrebe nemožno zamieňať za priemerný sklon k spotrebe, ktorý predstavuje pomer celkovej spotreby k celkovému disponibilnému dôchodku.
Hraničný sklon k úsporám - Marginal propensity to save (MPS)Tá časť dodatočného dolára disponibilného dôchodku, ktorú domácnosť alebo spoločnosť usporí (namiesto toho, aby ju vynaložila na spotrebu). Všimnime si, že podľa definície MPC + MPS = 1.
Hypotéza fixného množstva práce - Lump-of-labor hypothesisPredpoklad, že existuje iba fixné množstvo práce, ktoré možno vykonať. Ak sa teda pracovné tempo zrýchli, alebo ak sú k dispozícii nové a lepšie stroje, výsledkom môže byť iba rast nezamestnanosti.